Diş hekimi mezunlarına '2 yıl staj' önerisi

banner37

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası’nın 14 Eylül günü gerçekleştirilmesi planlanan genel kurulunda, yeni mezun diş hekimlerine board (yeterlilik) sınavı ya da mezuniyetten sonra iki yıl staj zorunluluğu uygulamasının yasallaştırılması gündeme alınacak.

Diş hekimi mezunlarına  '2 yıl staj' önerisi
banner87

Ahmet VAMIK

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası’nın 14 Eylül günü gerçekleştirilmesi planlanan genel kurulunda, yeni mezun diş hekimlerine board (yeterlilik) sınavı ya da mezuniyetten sonra iki yıl staj zorunluluğu uygulamasının yasallaştırılması gündeme alınacak.
Söz konusu yasa çalışmasıyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Ahmet Özant, Türkiye’de de benzer bir düşüncenin olduğunu dile getirerek, genel kurulda bu konunun tartışılacağını ifade etti.
Diş hekimliği fakültelerinde verilen teorik derslerle ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını, Avrupa kredi sisteminin Türkiye ve ülkemizde uygulandığını belirten Özant, hem Türkiye’de hem de ülkemizde artan fakülte ve kontenjan rakamları nedeniyle öğrencilerin stajlarda yeterince hasta göremeden ve pratik tecrübe kazanamadan mezun olduklarını dile getirdi.

“Yeterince pratik yapma imkanı bulamıyorlar”

Türkiye’de ve ülkemizde diş hekimliği fakültesi sayısının çok fazla arttığını ve ülkemizde bu sayının daha da artacağını dile getiren Dr. Ahmet Özant, özellikle son yıllarda Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından, üniversitelerin mevcut alt yapıları, laboratuar ve kliniklerin mevcut durumlarının göz ardı edilerek kontenjan sayılarının çok fazla sayıda artırıldığını vurguladı.

Diş hekimliği fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin, stajyer hekim olarak kliniklerde, hastalar üzerinde pratik yaparak el becerilerini, bilgi ve tecrübelerini belli bir seviyede geliştirmek ve belirlenen hasta barajlarını tamamlayarak mezun olmak zorunda olduklarına dikkat çeken Dr. Ahmet Özant, “Ancak ne var ki, ülkemizin nüfusu bu öğrencilerimizin yeterince pratik yapmalarına olanak verememektedir.
Ülkemizde eğitim gören öğrenciler, Türkiye’de devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerin kliniklerde tamamlamak zorunda oldukları hasta barajlarının ancak yüzde 10 ile 20’si kadarını yaparak mezun oluyorlar ve bu durum mezun olan öğrencilerin çoğunlukla hekim olarak yetersiz özgüvene sahip olmalarına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Fakültelerin fiziki altyapıları yetersiz”
 

Fakültelerin sahip oldukları fiziki altyapılarının (Derslikler, laboratuarlar, klinikler ve diş üniteleri), artırılan öğrenci kontenjanlarına paralel bir şekilde büyütülememesi nedeniyle ihtiyacı karşılayamadığını ve yetersiz kaldığını ifade eden Özant, bu durumda Diş Hekimliği Ulusal Çekirdek Eğitim Programı (DUÇEP) kriterlerinin yerine getirilmesinin ve eğitimde arzu edilen standardı yakalamamız mümkün olamayacağını belirtti.
Özant, küçük bir nüfusa sahip ülkemizde, yüksek kontenjan sayıları ile diş hekimliği öğrencilerinin bu kriterleri tutturmasının imkânsız olduğunu sözlerine ekledi.

 

“Hukuk alanında da benzer bir uygulama var”

Board (yeterlilik) sınavı uygulamasının yıllar önce gündeme geldiğini belirten Özant, üniversitelerin buna karşı çıktığını kaydetti.
Hukuk Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin avukatlık yapabilmesi için en az 6 ay zorunlu staj yapmak ve ardından düzenlenen baro sınavını geçmek zorunda olduklarını anımsatan Dr. Ahmet Özant, yeni mezunların mesleki deneyim kazanması için hukuk alanında bu uygulamanın yapıldığını ve çok doğru bir uygulama olduğuna değindi.
Yurt dışında bazı ülkelerde yeterlilik sınavı veya zorunlu mezuniyet sonrası staj durumunun da var olduğunu aktaran Özant, sınavdan ziyade pratik tecrübe kazanmak adına mezuniyet sonrası staj yapmanın daha yararlı olacağını vurguladı.  

“Kendi kliniklerini açmaya çekiniyorlar”

Esas konunun insan sağlığı olması nedeniyle tecrübenin ve pratik bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Özant, “Yeni mezun gençlerimiz de kendi kliniklerini açmaya çekiniyorlar, ya başka hekimlerin yanına giderek tecrübe kazanmaya çalışıyorlar ya da Türkiye’ye gidip uzmanlık eğitimi alarak tek bir dala yönelip uzmanlaşmaya çalışıyorlar” dedi.

Genel kurulun vereceği karar doğrultusunda gerekenin yapılacağını kaydeden Dr. Ahmet Özant, en azından çalışmalara başlanacağını ve genç hekimlerin en iyi şekilde yetişmeleri için yönetimin bir yol bulmaya çalışacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER