DİSİ: Kasulidis garantiler konusunda AKEL ile aynı çizgide

banner37

DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, NATO karşıtı olarak nitelendirilen, Avrupa Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok’un hazırladığı (Ortak Dış Siyaset ve Savunma Politikası) rapor hakkında, Kıbrıs Rum ve yabancı Avrupa milletvekillerine iletilmek üzere Kıbrıs Rum daimi temsilcisine gönderdiği “yeni çizgi” konusunda açıklama yaptığı belirtildi.

DİSİ: Kasulidis garantiler konusunda AKEL ile aynı çizgide
banner90
banner99

Simerini gazetesi, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, rapor hakkında temsilcilere gönderdiği çizginin, “NATO karşıtı renginde olduğu  ve Kıbrıs sorunun çözümü hatırına güvenlik konularında AKEL ile dolaylı olarak birlikte yürüdüğü” imajını verdiğini yazdı.

Habere göre DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu, DİSİ’nin NATO gidişatından ve “Barış İçin Ortaklık’”a katılım arzusundan uzaklaşıp uzaklaşmadığı şeklindeki bir soru üzerine gazeteye yaptığı açıklamada, tüm sürecin donmasının nedenin, gerçekte, Kıbrıs sorunundaki gelişim halindeki diyalog olduğunu ifade etti.

Prodromu, Kıbrıs sorunundaki süreçte, garantiler ve güvenlik konularının ele alınmasının söz konusu olduğunu, şu anda (PfP’ye katılım) bu konunun açılmasının zamanının olmadığını belirtti.

banner134
Prodromu, Kıbrıs sorunun çözümlenmemesi halinde tercihlerini yeninde inceleyebileceklerini de ifade etti. 

Theoharus değişiklik önerisi sundu 

Simerini gazetesi de, Dayanışma Hareketi Başkanı aynı zamanda Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu (ECR) Avrupa Parlamentosu üyesi Eleni Theoharus’un, Avrupa Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok’un hazırladığı Ortak Dış Siyaset ve Savunma Politikası raporu için değişiklik önerisi sunduğunu yazdı.

Theoharus’un sunduğu değişikliğin, Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a katılımıyla alakalı olduğunu yazan gazete, Theoharus’un, Rum Dışişleri Bankalığı’nın Daimi Temsilcilik aracılığıyla öneri sunmamasından endişe duyduğunu da belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 11:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75