DİSİ'den 'enosis' hamlesi: Tasarı geçerse bakanlık plebisit anmasını uygulatmayabilir

banner37

İktidardaki DİSİ partisi, okullarda okunan genelge, mesaj ve broşürler konularının sorumluluğunu Meclis'in yerine Milli Eğitim Bakanlığı'na veren bir yasa tasarısı sundu.

DİSİ'den 'enosis' hamlesi: Tasarı geçerse bakanlık plebisit anmasını uygulatmayabilir
banner99

Osman KALFAOĞLU

Temsilciler Meclisi'ne bugün sunulan tasarıyla ilgili konuşan DİSİ Meclis Sözcüsü Nikos Tornaritis, "Bu tasarı (üzerinde hali hazırda karar verilmiş) herhangi bir anmayı iptal etmiyor. Sadece bakanlığa sınıfta o anma ile ilgili ne konuşulacağını belirleme yetkisi veriyor. Eğer bakanlık başka zaman atıf yapılan bir konuya yeniden atıf yapılmasına gerek olmadığı kararı alırsa, bu o şekilde olacak" dedi. 

DİSİ'nin bu hamlesi, geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi'nden geçen 1950 Enosis plebisitinin okullarda anılmasıyla ilgili karardan bir hafta sonra geldi. Tasarıyı ilk protesto eden ise DİKO oldu. 

Temsilciler Meclisi'nde gelen hafta cuma günü oylanması beklenen tasarı ile 1950 Enosis plebisitinin okullarda anılşması kararı iptal edilmiyor. Ancak Eğitim Bakanlığı, Meclis Eğitim Komitesiyle istişare ile söz konusu anma sırasında neler söylenebileceğini belirleyecek veya EOKA'nın kuruluşu olan 1 Nisan'da konudan bahsedildiği için ayrı bir anma yapılmasına gerek olmadığı kararı alabilecek.

Edinilen bilgiye göre, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in kabinesinin bir üyesi olan Eğitim Bakanı'na "enosis referandumu anması yapılmasın" talimatı verme yetkisi bulunuyor. 

banner134
Kıbrıs Haber Ajansı'na (KHA) konuşan Tornaritis, “ilk andan itibaren okul mesajları ve broşürleriyle ilgili konunun Eğitim ve Kültür Bakanlığının sorumluluğu olduğunu söylemiştik” yanıtını verdi.

"Meclis'in görevi değil"

Tornaritis, okullarda hangi konularla ilgili genelge okunması veya mesaj verilmesiyle ilgili “Bu, ne milletvekillerinin her birinin, ne de Meclis Genel Kurulunun yetkileri arasındadır. Dolaysıyla ilk andan itibaren, Meclis oylaması konusunda bu pozisyondan tutarlı olarak yaptığımız ifademiz sonrası, bugün, politika konumumuzu dengeleyen bir yasa önerisini masaya yatırdık” ” dedi.

DİSİ'nin önerisinin, ilgili kanunlar çerçevesinde, okullarda atıf yapılan tarihlerin içerilmesini iptal ediyor mu? sorusuna Tornaritis, “Hayır iptal etmiyor. Sadece, uzman grupları aracılığıyla, Eğitim Bakanlığına, okul sınıflarında nelere ve nasıl atıfta bulunulacağına karar verme yetkisi veriyor” yanıtı verdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75