banner6

DİSİ'nin önerisi gecikecek

banner37

DİSİ partisinin, Güney Kıbrıs’taki resmi anma günlerinin belirlenmesi yetkisinin Temsilciler Meclisi’nden alınarak Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmesi yönündeki önerisinin görüşülmesinin gecikeceği bildirildi.

DİSİ'nin önerisi gecikecek
banner150 banner151 banner143

Önerinin yasallaşması halinde Meclis'in belirlediği günler otomatik olarak iptal edilecek ve söz konusu günlerin belirlenmesinde bakanlık yetkili olacak.

KIBRIS'a konu ile ilgili konuşan ancak adının gizli kalmasını isteyen bir kaynak, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarının ardından aşırı milliyetçi cepheden çok büyük tepki geldiğini söyledi.

Aynı kaynak, aşırı milliyetçilerin "Tarihimizle ilgili ne okuyacağımızı Türkler mi dikte edecek" argümanıyla geldiğini dolayısıyla söz konusu tasarıyı geçirmenin daha da zorlaştığını belirterek "Akıncı'nın açıklamaları ret cephesinin işine yaradı" dedi.   

Diğer yandan Politis gazetesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Kıbrıs Türk tarafınca düzeltme olarak kabul edilebileceği mesajını verdiği” DİSİ’nin yasa önerisinin Temsilciler Meclisi’nin cuma günkü oturumunda görüşülmesinin mümkün olmayacağını, bunun sebebinin ise tamamen prosedür olduğunu yazdı.

Gazete, Temsilciler Meclisi’ne bir yasa tasarısının sunulabilmesi ve görüşülebilmesi için, ilgili komitenin o yasa tasarısına ilişkin raporunu meclis oturumundan en az 48 saat önce meclise sunması gerektiğini, bu sebepten ötürü bugün gerçekleşecek olan Meclis Eğitim Komitesi’nin söz konusu tasarıyı görüşüp onaylanması ve yarınki Meclis oturumuna sunmasının söz konusu olamayacağını iddia etti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 12:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110