banner6

Dışişleri Bakanlığı'ndan Afrika Gazetesi'ne kınama

banner37

Dışişleri Bakanlığı, Afrika Gazetesi’nin dün ve bugün manşetten verdiği haberin gerçekleri yansıtmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Afrika Gazetesi'ne kınama
banner151 banner143

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Afrika gazetesinde dün ve bugün çıkan, "Türk İslam Kültür Cemiyeti Genel Sekreteri ve Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Erman Çitim’in sözleşmeli personel olarak Dışişleri Bakanlığına istihdam edildiği" yönündeki haberlerin doğru olmadığı ifade edikerek kınandı.

“Dışişleri Bakanlığı ve Sayın Bakanımızın, halkımız nezdinde itibarını zedelemeye ve karalamaya yönelik bilinçli asılsız haberlerin yapılmasını esefle karşıladığımızı bildiririz” denildi.

Bugün manşetten verilen haberin “yalan, yanlış ve asılsız” olduğu kaydedilen açıklamada, “Çitim isimli şahsın Dışişleri Bakanlığı’na sözleşmeli olarak istihdam edildiği haberi doğru değildir. Haberde paylaşılan belge eski ve ileriye götürülmeyen bir belgedir. Söz konusu talep yazısı 2016 Mali Yılı içerisinde 16 Haziran 2016 tarihinde yazılmış, ancak yazı işleme konmadığından kadük olmuştur. Dolayısıyla söz konusu şahıs ile herhangi bir sözleşme yapılmamıştır ve bu şahsın Dışişleri Bakanlığımız ile hiçbir bağı kesinlikle yoktur. 1 yıl önce yazılan ve yürürlüğe konmayan bir talep yazısının bugün ‘İfşa ediyoruz’ diye yayınlanması düşündürücüdür” denildi.

Söz konusu şahsın Ercan Havalimanı VİP Salonu’nu kullanmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın ilişkilendirilmesinin de yanlış olduğu kaydedilen açıklamada, “Bahse konu şahıs Bakanlığımız aracılığıyla VİP salonunu hiçbir zaman kullanmamıştır. Ercan VİP Salonu idari olarak Bakanlığımıza bağlı bir birim olmadığı gibi, burada da görevli hiçbir Dışişleri Bakanlığı personeli yoktur” ifadeleri kullanıldı.  

Açıklamada, Ankara ziyaretiyle ilgili olarak ise şunlar ifade edildi:

“Dışişleri Bakanımızın Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile İsviçre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı öncesinde müzakerelerle ilgili yaptığı değerlendirme toplantılarının ise ‘Gitmedi, çağrıldı. Erdoğan Ercan’ı sordu’ haberleri ise asılsızdır.

Sayın Bakanımız iki gün süren Ankara ziyaretinde, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili çok yararlı geçen toplantılar yapmış, Kıbrıs Türk halkının beklentilerini Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamlarına aktarma olanağı bulmuştur.

Sayın Bakanımız ve Bakanlığımızı bilinçli olarak töhmet altında bırakacak şekilde yapılan haberleri esefle kınadığımızı bildiririz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 15:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104