Diyaliz hastaları tedirgin

banner37

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Derneği, virüsle mücadelede, karantina merkezi olarak, kronik hastalara ev sahipli yapan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin kullanılıyor olmasını eleştirdi ve bakanlığa hastaları başka hastaneye taşıma çağrısı yaptı

banner87
Diyaliz hastaları tedirgin
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Çin’in Hubay eyaletindeki, Whan kentine ortaya çıkıp, dünyaya hızla yayılıp, binlerce kişinin canını alan yeni tip koronavirüsünün Kıbrıs’ta sıçrayıp yayılmaya başlaması, bağışıklık sistemi baskılanmış birçok hastayı tedirgin etti.

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Derneği Başkanı Mustafa Kurtuluş Tel, Asbaşkan Ömer Tülek, sekreter Feriha Tel ve yönetim kurulu üyeleri, basına, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Dernek yetkilileri, virüsle mücadelede, karantina merkezi olarak, kronik hastalara ev sahipliği yapan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin kullanılmakta olmasının büyük tehlike yarattığını söyledi.

“Tedirginiz önlemler yetersiz” şeklinde konuşan dernek yetkilisi, karantina merkezinin hastane dışına taşınmasını istedi.

Dernek yetkilisi, “Ülkemizde sadece Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi olan 150 civarı hemodiyaliz hastası bulunmaktadır, bunlara ek olarak evlerinde periton diyaliz uygulayan hastalarımızın kan ve vücut ölçümleri ve bağışıklığı baskılanan nakilli hastalarımızın takipleri ve ilaç düzenlemeleri için gerekli işlemler de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi içerisindeki Hemodiyaliz Merkezi’nde yapılmaktadır.

Bu hastaların sayısı ile çeşitli diğer hastalıklardan dolayı böbrek yetmezliği gerçekleşen hastaların toplamı bin civarındadır.

Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda bulunan kanser hastaları, diyabet hastaları, kalp ve solunum yetmezliği olan ve diğer kronik hastalar da bu sayıya eklendiği zaman ortaya çok daha büyük rakamlar çıkmaktadır” dedi.

Dernekten yapılan açıklama aynen şöyle:

“Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, daha sonra da dünyanın pek çok ülkesine yayılan ve bir pandemi haline gelen yeni tip Koronavirus (COVID19) enfeksiyonu, son bir haftadır ülkemizde de pozitif vakalar ortaya çıkarmaktadır.

COVID-19’un ülkemizde ilk görüldüğü andan itibaren karantina merkezi seçiminden, karantina uygulamalarına kadar yaşananları büyük bir tedirginlikle izlemekte ve yaratılan kararsızlığı da bilimden uzak yönetimsel bir talihsiz olarak değerlendirmekteyiz.

   Tüm dünyadaki bilim insanları, doktorlar, oluşturulan COVID-19 Bilim Kurulları ve Dünya Sağlık Örgütü bu enfeksiyonla mücadelede en dezavantajlı grupların 70 ve 70 yaş üstü ve ‘kronik hastalıkları’ olan kişiler olduğunu defalarca, gerek raporlarında gerekse açıklamalarında, hatta tavsiye kararlarında yer vermişlerdir.

Bu bağlamda COVID-19 enfeksiyonu için karantina merkezi olarak; tek ve tam teşekküllü hastanemiz olan, kronik hastalara ev sahipliği yapan ve tedavi merkezi olarak da kullanılan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin kullanılmakta olmasının son derece büyük bir tehlike yarattığını düşünmekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık’ta Coronavirüs Bilim Kurulu’nda kararlaştırılan Mağusa Devlet Hastanesi’nin karantina merkezine çevrilmesi kararının, Bakanlar Kurulu’na iletildiğini takip ettik.

İlk etapta bu kararın Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini hem Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay toplantı sonrası yaptığı açıklamada dinledik hem de sonrasında basına servis edilen kararlarda yer aldığını gördük. Buna rağmen böyle bir çalışmanın başlamamış olması ve kararın iptal edildiği duyumları hem diyaliz hastalarımızı hem de bizleri tedirgin etmektedir.

Hal böyle iken geç kalmadan diyaliz hastaları, böbrek nakli hastaları, kronik böbrek hastalığı olanlar ve diğer nefroloji hastaları açısından da özel bir değerlendirme yapma gereği ve Karantina Merkezi’nin “en yakın zamanda” kronik hastaları bulunduran merkezi hastane dışında bir yere taşınması konusunda Sağlık Bakanlığı’nı sağduyulu ve bilimsel davranmaya davet ediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75