“Diyalogda ısrarcıyım”

banner37

banner87
“Diyalogda ısrarcıyım”
banner90
banner99

Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi İlias Fotopulos’un görev süresinin sona ermesi dolayısıyla düzenlenen veda resepsiyonunda konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, kendisinin diyalogda ısrarcı olmayı sürdürdüğünü ileri sürdü.

Anastasiadis, sakin, sağduyulu ve oldukça mükemmel bir hazırlıkla Crans Montana’da mücadele verdiklerini de savundu.

Anastasiadis ancak “ne yazık ki Türkiye tarafından yalnızca Kıbrıs Türk toplumunun değil, tüm Kıbrıs’ın vesayet altına alınması ısrarının, aynı zamanda işlevselliğe ve sürdürülebilirliğe ve Kıbrıs Helenizminin rıza göstermesine izin vermeyecek olan bir çözümün maddelerinde ısrar edilmesinin, başarısızlığa yol açtığı” iddiasında da bulundu.

“Hakikatin bir tane olduğunu” savunan Anastasiadis, “Kıbrıs Rum tarafı olarak Yunanistan Hükümetiyle yakın bir işbirliği içerisinde, Türk ve Kıbrıs Türk tarafından gördükleri şeylerin aksine, Guterres çerçevesinin altı maddesiyle ilgili olarak da öneriler sunduklarını” ekledi.

Güney Kıbrıs’taki görev süresi sona eren Yunanistan Büyükelçisi İlias Fotopulos ise konuşmasında “bunca yıldır dış politikalarının, Kıbrıs’ın kurtuluşu ile yeniden birleşmesinden başka bir şey olmayan kalıcı hedefinin sağlanmasına katkıda bulunmak için çabaladığına inandığını” dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108