Dizdarlı: Yerel vaka beklediğim bir şeydi şaşırmadım

banner37

Eski Başhekim Bülent Dizdarlı, Kıbrıs TV’nin konuğu oldu ve Covid-19’a dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Dizdarlı: Yerel vaka beklediğim bir şeydi şaşırmadım
banner90
banner99

Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı oldu.   1 Temmuz’da uçuşların açılmasının ardından ilk yerel vakanın ortaya çıkmasını değerlendiren Dizdarlı ‘yerel vaka beklediğim bir şeydi şaşırmadım’ dedi.  Sağlık Bakanlığının pandemi hastanesi ve iletişim konusunda sınıfta kaldığını aktaran Dizdarlı, bir pandemi hastanesi kurmak çok mu zordu? Siz ana hastaneyi pandemi hastanesine çevirerek insanları Covid’ten değil diğer hastalıklardan mağdur ettiniz dedi.

Bafra’da bir otelde çalışanın covid-19 testinin pozitif çıkması ve temaslılarının aranması üzerine değerlendirmelerde bulunan Dr.  Dizdarlı, “Şu anda en başarılı olan sistem bizde takip sistemiydi. Bu pandemi süresince bir gruba altın madalya verilecekse bu gruba verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Nedir bu? Uçaktan biniyor testleri yapılıyor, testleri yapıldığı zaman pozitif tespit edilip onun temas ettiği bütün grup taranıyor. Bu çok özverili ve zor bir iştir.  Belki de günlerce evlerine gitmez, çocuklarına bakmazlar ama bugüne kadar yerel bulaşı önlemeyi başardılar ama tabi ki bu sistem iki faktör var bir karşı tarafın size doğru bilgi vermesinin bir yerde kopacağı malumdu. İnsanlar her zaman size doğru bilgi vermeyebilir. İnsanların bir robot olmadığını düşünecek olursanız bir yerde ipin ucunu kaçırabileceklerini düşünmek lazımdı. Benim beklediğim bir şeydi çok şaşırmadım bir vaka çok vahimdir ama ortalığa paniğe verecek durumda da değiliz.  En azından bunun temaslılarını tespit edebilirsek geometrik artışı yine durdurabiliriz diye düşünüyorum. Ama şu anda düne göre birkaç adım daha da geriye gittik.

HALK AYNI DİKKATİ GÖSTERMİYOR

banner134
Pandemi süresince sağlık çalışanlarının ipleri çok sıkı bir şekilde ellerinde tuttuğunu aktaran Dizdarlı, yerel vakayla birlikte Covid-19’la mücadelede birkaç adım daha geriye gidildiğini aktardı Sağlık Bakanlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dizdarlı, Bakanlığın iki temel sorununa işaret etti, “Bakanlığın en büyük sorunu iki tane. Hala daha bir pandemi hastanesinin kurulmaması ikincisi de iletişimde büyük sorunu var. Günde bir defa yarım yamalak bir açıklama yapıyorlar. 24 saat bekleyin… İnsanların bu 24 saat süre içinde aldığı duyumlar ürettiği dedikodular ciddi panik yaratıyor bu Sağlık Bakanlığı’nın çok umurunda değil anladığım kadarıyla.  O dönemde vaka sayısının çok artacağını söylemiştik. Maalesef o dönemin sonunda 108 vakada durdurmayı başardı ya arkadaşlar döndüler bize hani binlerle vaka diye ithamda bulundular Ama kimse bizim ilk söylediğimiz cümleye dikkat etmedi ‘Hiç önlem alınmazsa’ O söylediğimiz önlemlerin bir kısmını almışlardı ve bu sayede 108 vakayla durdurabildik. Özellikle bu temas gurubunun üstün çalışmasıyla.  Tabi o dönemde halkın uyarılara dikkat etmesi kapanması kendini iyi koruması da çok önemli faktördü ama maalesef halk şu anda aynı durumda değil” ifadelerini yer verdi.

Covid-19’un ülkemizde ilk görüldüğü zamanlar daha sıkı önlemler olduğuna dikkat çeken Dr. Dizdarlı, halkında artık durumu kanıksadığını belirtti ve şunları ifade kaydetti, “Olayı kanıksamış vaziyettedirler. Bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz ama bu virüsle yaşamanın usulleri vardır lütfen onlara dikkat edelim. Kapanalım demiyorum ama sosyal mesafe, maske ve hijyene dikkat edelim hiç şakası yoktur.  Bu temas gurubu ipin ucunu kaçıracak olursa ki kaçırabilir bugüne kadar tutmaları bile çok büyük bir başarı onun için insanlarımızda biraz yardımcı olsunlar”

DİĞER HASTALARIN HAKKI GASP EDİLİYOR

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin bir bölümünün pandemiye ayrılmasıyla ilgili de eleştirilerine devam eden Dizdarlı, “En güçlü hastanenizi pandemi hastanesine çevirir misiniz bunu denedik ya. Olabilirdi o zaman ama şimdi olmaz. O zaman gördük kalp hastaları gitmedi hastaneye sorunları arttı kaybettiğimiz insanlar oldu. Onkoloji hastaları gitmedi. Onkoloji hastalarının tedavileri kaydı. Ameliyat olabilecek düzeydeki hastalar ameliyat olamaz hale geldi. Thalesemialılar kan almaya gidemedi diyaliz hastalarında sıkıntı çıktı. Pandemi merkezi diye ayaktan tanı merkezini gösteriyorlar orada kalp hastaları, göğüs hastalıkları vardı. Diş polikliniği vardı en önemlisi. Diş polikliniğini her yerde kuramazsınız özel elektrik aksanları vardır bunun olduğu bir ortam yaratılmıştı ve her sene üzerine konularak geliştiriliyordu.  Endoskopi odası… Bunlar kapatıldı. Bu hastalar nerede tedavi görecek? Başka yerlere alacaksınız ama oralar gece kondu. Böleceksiniz bir koridoru da orada mı yapacaksınız yine?  30 yıldır yapılan alt yapılar bozularak bu işler yapıldı. Halbuki yüz yüz elli yataklı bir hastane yapmaktan daha mantıklı eğil bu yapılanlar başka hastaların hakları gasp ediliyor şu anda. Belki de Covid’den kaybedeceğimiz insan sayısından çok daha fazlasını bu cehaletten kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75