banner6

Doğa için soyundu

banner37

Ülkede aktivist kişiliğiyle tanınan Yakup Genç, Ayfodi Dağı’ndaki eski taşocağının belediye tarafından mühürlenmesine rağmen işletilmeye devam ettiği gerekçesiyle ilginç bir eylem yaptı

Doğa için soyundu
banner8

Ayşe BULUT

Büyükkonuk’ta “Ayfodi Dağı” olarak bilinen bölgedeki eski taşocağının belediye tarafından mühürlenmesine rağmen ‘yol yapım çalışmaları’ kapsamında işletilmeye devam ettiği ileri sürüldü.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bölge halkının tepkisi üzerine Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, izinsiz genişletme çalışmalarının belediye tarafından durdurularak, mühürlendiğini açıklamıştı.

Ancak ülkede aktivist kimliğiyle tanınan Yakup Genç, yol yapımı için kullanılan taşocağının genişletilme alanının durdurulduğunu, ancak taşocağı dolum istasyonundaki faaliyetlerin sürdüğü gerekçesiyle bu tahribata dikkat çekebilmek için ilginç bir eyleme imza attı.

Doğa için soyunan Yakup Genç, bu tahribatın bir an önce son bulmasını istiyor.

banner134

KIBRIS’a konuşan Genç, Büyükkonuk’un güney yakasında yer alan Ayfodi Dağı’ndaki çalışmaların harıl harıl devam ettiğini ileri sürdü.

Genç, yol yapımı için kullanılan taşocağının genişletilme alanının durdurulduğunu, ancak taşocağı dolum istasyonundaki faaliyetlerin sürdüğünü belirtti.

Ayfodi dağında bulunan mağara yerleşkeleri ile su pınarlarının dinamitlerle patlatılarak tahrip edildiğini kaydeden Genç, su pınarının tehlike altında olduğunu söyledi.

İlgili firmanın ihtiyaç duyduğu taş ve kumun mevcut taşocaklarından mevzuatlara uygun şekilde alınması gerektiğini anlatan Genç, “Artık sesimizi duyun” dedi.

Ayfodi dağından tüm Kıbrıs halkına seslenen Genç, şöyle devam etti:

“Biz burada yaşayan tavşanlar, keklikleriz. Biz kökleri tarumar edilip binlerce yıldır yaşayan ama zeytin ağaçlarıyız. Biz Ayfodi dağının siz gittikten sonra bir şekilde yaşaması için çalışan güvercinleriz. Biz kayalık yamaçlarda sürünüp sizi yukarıdan seyreden yılanlarız. Lütfen duyun sesimizi…  

Burada bir talan başladı. Bu talan işin daha başı. Bu çalışma, dubleye çevrilecek olan yolun ötesinde bir yıkımın habercisi. Sesimizi duyun. İlerleyen günlerde inşaatların daha da patladığını, arazilerinizin parayla satın alındığını ve civar köylerinizin etrafına megalitik yapıların yapılmaya başlandığına tanık olacaksınız.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104