banner6

Doğa katlediliyor, yasa korumuyor

banner37

Bafra bölgesinde hizmet veren bir otelin kum ihtiyacı için Kumyalı’daki bir alanda bulunan onlarca ağaç katledilirken, yasal boşluk nedeniyle yetkililer de müdahale edemiyor

Doğa katlediliyor, yasa korumuyor
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Bafra bölgesinde hizmet veren bir otelin kum ihtiyacını karşılamak için Kumyalı bölgesindeki bir alanda bulunan onlarca ağaç katledilirken, yasalarımızdaki eksikliklerden dolayı kimse bu çevre katliamına ‘dur’ diyemiyor.

Yasal boşluğu fırsat bilen bazı kesimler, Kumyalı’da adeta çevreyi talan ediyor. Sahile yakın bir yerdeki alandan kamyonlar dolusu kum, Bafra bölgesindeki bir otele taşınırken, bölgedeki kumullar yok ediliyor, maki bitki örtüsü, akasya ağaçları, buralarda yaşayan kuş, böcek, sürüngen gibi canlılar katlediliyor.

Ancak ne yazık ki, yasal boşluk nedeniyle bu duruma ne Çevre Koruma Dairesi ne de Orman Dairesi müdahale edebiliyor. Yasalar yetkililerin ellerini kollarını bağlarken, çevrenin bu şekilde talan edilmesine ise hem bölge halkı hem de çevreciler büyük tepki gösteriyor.

Çevre örgütleri, bölgede bulunan akasya ağaçlarının kesilmesine tepki gösterirken, uzmanlar akasya ağaçlarını koruyan bir yasanın olmamasından dolayı müdahale edilemeyeceğini dile getiriyor.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Kumyalı bölgesindeki alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin dışında kaldığını belirterek, “Ortada bir çevre katliamı var ama biz yasal mevzuatımıza göre hareket etmek zorundayız. Yasal mevzuatımıza göre de bölgede koruma altında olan hiçbir bitki yoktu. Biz bu nedenle onay vermek zorundaydık” dedi.

Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz, Orman Dairesi’nin sadece orman arazileri ile orman ağaçlarından sorumlu olduğunu belirterek, bölgede yapılan incelemede herhangi bir orman ağacı tespit edilemediği için söz sahibi olmadıklarına dikkat çekti. Poyraz, söz konusu alanda çok sayıda akasya ağacının olduğunu ancak yasada akasya ağaçlarını koruyan bir maddenin yer almamasından dolayı müdahale edemediklerine vurgu yaptı.

Aktolgalı: Koruma altında bir tür olmadığı için onay verdik

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, İskele Kaymakamlığı’ndan bir otelin kum ihtiyacı için kendilerine müracaat geldiğini söyledi.

Aktolgalı, ilk istenilen bölgede kum zambağı gibi koruma altında olan endemik bitkilerin yer aldığını, bu nedenle de kaymakamlığa Özel Çevre Koruma Bölgesi dışında kalan Kumyalı bölgesindeki alandan kum alınmasını önerdiklerini dile getirdi.

Çevre Koruma Dairesi ekiplerinin söz konusu bölgede uzun bir inceleme yaptığını belirten Aktolgalı, bahse konu alanda koruma altında olan herhangi bir bitkinin olmamasından dolayı bölgeden kum alınmaya başladığını ifade etti.

Aktolgalı, Çevre Koruma Dairesi’nin Çevre Yasası’nın verdiği yetkilere göre hareket ettiğine işaret ederek, şu şekilde konuştu:

“Çevre Yasası’na göre ülkemizde koruma altında olan 198 tür endemik bitki var. O bölgenin hem kıraç olması, hem de içinde koruma altında olan bir tür olmadığından dolayı onay verdik. Evet, ortada bir çevre katliamı var ama biz yasal mevzuatımıza göre hareket etmek zorundayız. Yasal mevzuatımıza göre de bölgede koruma altında olan bir bitki yoktu. Selvi, çam ve akasya gibi türler de bizim mevzuatımızda koruma altında değil. Bu türler Orman Dairesi’nin sorumluluğuna giriyor. Bu nedenle biz onay vermek zorundaydık” dedi.

Poyraz: Bizim sorumluluğumuz yok

Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz da, Kumyalı bölgesindeki kum çıkarılan alanın Orman Dairesi’nin sorumluluğunda olmadığını söyledi.

Poyraz, Orman Dairesi’nin sadece orman arazileri ile orman ağaçlarından sorumlu olduğunu belirterek, bölgede yapılan incelemede herhangi bir orman ağacı tespit edilemediği için söz sahibi olmadıklarına dikkat çekti.

Ancak söz konusu alanın içerisinde çok sayıda akasya ağacının olduğunun belirlendiğini ifade eden Poyraz, “Orman Yasası’nda akasya ağaçlarını koruyan herhangi bir madde yer almadığı için akasyaların kesilmesine müdahale edemiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104