Doğada servet var, koruyun!

banner37

Kıbrıs’ın kuzeyindeki gavcar mantarının en büyük toplayıcılarından biri olan Geçitkaleli Hasan Topçu, bilinçsiz toplayıcılar ve mantar ticareti yüzünden, doğanın bu güzelim armağanının yakın gelecekte tükenme tehdidi altında olduğunu belirterek, çağrı yaptı:

Doğada servet var, koruyun!
banner90
banner99

MANTARI KÖKLERİYLE SÖKMEYİN!... Hasan Topcu, gavcarın, kendine has kokusu, lezzet ve aromasıyla türleri arasında en lezzetlisi olduğunu belirterek, “Ne yazık ki bazı kişiler bu işin ticaretini yapıyor ve doğadaki serveti kurutuyor. Bu toplayıcılar, mantarları çok küçük ve kökleriyle topraklı şekilde söküyor. Üzülerek gözlemliyorum” dedi

Sedef BOŞNAK

   Kıbrıs’ın kuzeyindeki gavcar mantarının en büyük toplayıcılarından biri olan 32 yaşındaki Hasan Topçu, bilinçsiz toplayıcılar yüzünden yakın gelecekte tükenme tehdidi altında olduğunu söyledi.

   Geçitkale’de yaşayan Hasan Topçu, gavcar mantarının besin değeri açısından doğanın insana armağan ettiği en değerli servetlerden olduğunu ve korunması gerektiğini ifade etti.

banner134
   Hasan Topcu, gavcarın,  kendine has kokusu, lezzet ve aromasıyla türleri arasında en lezzetlisi olduğunu belirterek, mantarın, ekim-kasım ayından itibaren toplanmaya başladığını anlattı.

   Boş vakitlerinin neredeyse tümünü doğada geçirdiğini kaydeden Hasan Topcu, bilinçsiz toplayıcıların, mantarları heba ettiğini savunarak, önemli noktalara dikkat çekerek, şöyle devam etti:

   “Doğada servet var, koruyalım. Zarar vermeden toplayalım. Ben kendimi bildim bileli doğadayım. Ava da merakım var. Mantar, ayrelli, yumurta otu, gabbar, hostes toplarım. Kendi ihtiyacımı ayırıp, diğerlerini toplayamayanlara, akrabalarıma ve arkadaşlarıma dağıtırım.

   Toplamak benim için büyük bir keyiftir. İşteki yorgunluğumu, stresimi bu şekilde atarım.

   Ne yazık ki bazı kişiler bu işin ticaretini yapıyor ve doğadaki serveti kurutuyor. Bu toplayıcılar, mantarları çok küçük ve kökleriyle topraklı şekilde söküyor. Üzülerek gözlemliyorum.

   Bazı kişiler, özellikle gavcar mantarını bilinçsizce topluyor. Bu toplamalar nedeniyle mantar, büyük tehdit altındadır. Bilinçsiz toplama, mantarın yok olmasına sebep olur. Üremesi durur.

   Geçen yıla göre bu yıl ovadaki bereket azaldı. Yakın gelecekte, önlem alınmazsa daha da azalacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75