Doğal yaşam yok ediliyor

banner37

LTB’nin Marmara bölgesindeki derede büyük ve ağır iş makineleri ile yaptığı temizlik, biyologların tepkisine neden oldu. Biyologlar, bu yöntemle derelerde yapılan temizliğin, balıklar, kaplumbağalar, kurbağalar, yılanlar, kuşlar ve daha birçok bitki çeşidinin ölmesine neden olduğunu söylüyor:

Doğal yaşam yok ediliyor
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU
“TEMİZLİK İŞ MAKİNELERİ İLE YAPILMAMALI”… Biyologlar Derneği eski başkanı, Yeşil Kıbrıs Yayın Yönetmeni Hasan Sarpten, belediyelerin derelerde yaptığı temizlikle ilgili geçmişte yoğun mücadeleler verdiklerini ancak belediyelerin bu konuda duyarsız olduğunu kaydetti. Belediyelerin temizlik adı altında büyük ve ağır iş makineleri ile dereleri dümdüz ederek birçok tür yaban hayvanı ve bitkiyi, kısacası doğal yaşamı yok ettiklerini belirtti

“TÜM CANLILARI ÖNEMSİYORUZ”… LTB Halk Sağlığı Şube Amiri Ali Ecesoy, araçların tek taraflı temizlik çalışması yaptığını, yaban hayvanlarına diğer bölüme kaçma şansı verdiklerini, ayrıca güzergah üzerinde taşınabilen canlıları diğer bölüme taşıdıklarını vurguladı. Ecesoy, tüm canlıların yaşamını önemsediklerini belirterek, temizlik yaparken ufak tefek zararlar vermiş olabileceklerini ama bunu da en minimize şekilde yapmaya çalıştıklarını kaydetti

Ülkemizde kangrenleşmiş sorunlardan biri olan dere yataklarının büyük ve ağır iş makineleri ile yapılan temizliği, yeniden gündem oldu.

Başkent Lefkoşa’da, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından Marmara bölgesinde, Devpa Süpermarket arkasındaki derede yapılan temizlik çalışmaları, biyologların tepkisine neden oldu.

Biyologlar, birçok çeşit bitkinin ve yaban hayvanının evi haline gelen derelerde büyük iş araçları ile yapılan temizliğin, canlıları yok ettiği konusunda hemfikir.

KIBRIS’a konuşan Biyologlar Derneği eski başkanı, Yeşil Kıbrıs Yayın Yönetmeni Hasan Sarpten,  belediyelerin temizlik adı altında büyük ve ağır iş makineleri ile dereleri dümdüz ederek birçok tür yaban hayvanı ve bitkiyi, kısacası doğal yaşamı yok ettiklerini belirtti.

LTB Halk Sağlığı Şube Amiri Ali Ecesoy ise araçların tek taraflı temizlik çalışması yaptığını, yaban hayvanlarına diğer bölüme kaçma şansı verdiklerini, ayrıca güzergah üzerinde taşınabilen canlıları diğer bölüme taşıdıklarını vurguladı.

Ecesoy, tüm canlıların yaşamını önemsediklerini belirterek, temizlik yaparken ufak tefek zararlar vermiş olabileceklerini ama bunu da en minimize şekilde yapmaya çalıştıklarını kaydetti

Sarpten: Ağır iş makineleri ile dereleri dümdüz ederek, doğal yaşamı yok ediyorlar

Biyologlar Derneği eski başkanı, Yeşil Kıbrıs Yayın Yönetmeni Hasan Sarpten, belediyelerin derelerde yaptıkları temizlik ile ilgili geçmişte yoğun mücadeleler verdiklerini ancak belediyelerin bu konuda duyarsız olduğunu kaydetti.

Sarpten, belediyelerin temizlik adı altında büyük ve ağır iş makineleri ile dereleri dümdüz ederek doğal yaşamı yok ettiklerini ifade ederek, yapılan temizlikle birçok yaban hayvanı ve bitki türünün yok olduğunu belirtti.

Derelere ve orada yaşayan canlılara zaten lağım ve kanalizasyon suları, çöp ve molozlarla zarar verildiğini anımsatan Sarpten, bu da yetmezmiş gibi dereleri kamış temizliği adı altında iş makineleri ile dümdüz etmenin, orada yaşayan canlıların hayatına mal olduğunu söyledi.

Derelerin, yağış zamanlarında yağmur sularını şehirden uzaklaştırmak ve su baskınlarını önlemek için önemli olduğuna işaret eden Sarpten, aynı zamanda şehirlerin nefes almasını ve doğal yaşamın sürdürülmesini sağlayan yerler olduğunu kaydetti.

“Derelere yapılan müdahaleler doğru değildir” diyen Sarpten, dere yataklarına yapılan müdahalelerden ve evlerden bahsetti.

Sarpten, derelerde temizlik yapılabileceğini ancak bu temizliğin insan gücü veya küçük ot kesme makineleri ile yapılması gerektiğini vurguladı.

banner134
“Geçmişte buna benzer olaylar çok yaşadık” diyen Sarpten, çözüm için belediye başkanları ile görüştüklerini, her seferinde tekrarlanmayacak sözü aldıklarını ama buna rağmen aynı durumun devam ettiğini belirtti.

Sarpten, derelerde yaşayan yaban hayvanlarının çeşitlerinden bahsederek, “Bu derelerde birçok çeşit bitkinin yanında, bizim ülkemizin sembolü olan ve sadece Kanlıdere’de yaşayan yarı sucul çizgili kaplumbağalar, 6 çeşit yılan, kurbağalar, balık, kaplumbağalar, su kuşları ki bu kuşların bazen yavrulama yerleri de bu derelerdir. Bunların yanında tavşan, kirpi gibi hayvanların da yaşam alanlarıdır” dedi.

Ecesoy: Temizliği tek taraflı yaptık

LTB Halk Sağlığı Şube Amiri Ali Ecesoy, geçmiş yıllarda da derelerde bu temizlikleri gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, dere temizliklerini yaparken yaban hayvanlara zarar vermeyecek şekilde çalıştıklarına dikkat çekti.

Araçların tek taraflı temizlik çalışması yaptığını söyleyen Ecesoy, yaban hayvanlarına diğer bölüme kaçma şansı verdiklerini, temizliği yaparken de güzergah üzerinde taşınabilen canlıları diğer bölüme taşıdıklarını vurguladı.

Ecesoy, sadece Devpa Süpermarket’in arka tarafındaki, köprü gibi bir iki yerde atılan molozlar, evsel ve kanalizasyon atıkları gibi sebeplerle tıkanıklığa rastladıklarını ve çift taraflı temizlik yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Ecesoy, köprünün çevresinde atıklardan dolayı balıkların, kaplumbağaların ve kurbağaların öldüğünü tespit ettiklerine işaret ederek, “Bunu yapmak zorunda olmasaydık orada da tek taraflı temizliği tercih ederdik” dedi.

“Biz, dereleri temizlerken, canlılara zarar vermemek için elimizden geldiğince mücadelemizi sürdürüyoruz” diyen Ecesoy, tüm canlıların, özellikle de sivrisinekle mücadelede bir numaralı silah olan balıkların yaşamını önemsediklerini vurguladı.

Ecesoy, yaban hayvanlarının zarar görmemesi adına ilaçlamaları bile biyolojik ilaçlar kullanarak yaptıklarını belirterek, “1 TL’ye kimyasal ilaç almaktansa, içme suyuna bile kullanabileceğiniz çok daha pahalı organik ilaçlar alıp kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Dere temizliğini zorunlu olduğumuz için yaptık” diyen Ecesoy, vatandaşlarca derelere atılan moloz, evsel atık gibi atıkların yer yer tıkanıklıklara yol açtığını, temizlik yaparken ufak tefek zararlar vermiş olabileceklerini ama onu da en minimize şekilde yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ecesoy, Biyologlar Derneği ile konu için bir araya geldiklerini de belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75