banner6

Doğalgaz iç piyasa için kullanılacak

banner37

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ta enerji alanındaki gelişmeler ve perspektifleri analiz etti.

Doğalgaz iç piyasa için kullanılacak
banner150 banner150 banner151 banner143

Alithia gazetesine konuşan Lakkotripis, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki üçlü toplantılarda, enerji gibi üç ülkenin ortak çıkarlarına olan belirli konuları görüştüklerini belirtti.

Üç ülkeyi birbirine bağlayan konulardan birinin East Med projesi olduğunu söyleyen Lakkotripis, üç ülkenin gündeminde, üç ülke arasında elektrik bağlantısı olmasıyla ilgili EuroAsia Interconnector projesi gibi başka konuların da bulunduğunu söyledi.

Lakkotripis, EuroAsia Interconnector projesinde, mevcut aşamada teknik çalışmaların yapılmakta olduğu bilgisini verdi.

Afrodit yatağının keşfinin ardından bunun neden değerlendirilmediği sorusu üzerine Lakkotripis, bölgede Tamar, Leviathan ve Zohr gibi keşiflerde doğalgazın iç piyasa için kullanılacağına işaret ederek, Kıbrıs piyasası çok küçük olduğundan Afrodit gibi bir yatağın tek başına kalkındırılmasının mazur görülemeyeceğini belirtti.

Bir ihracat hedefine ihtiyaç duyduklarının söyleyen Lakkotripis, en mümkün hedefin Mısır gibi göründüğünü ifade ederek, bu ülkeye doğalgaz satışının olmasına yönelik müzakerenin yapıldığını anlattı.

Temmuz ayındaki sondajın önemi sorulduğunda ise Lakkotripis, bu sondajın, yapılacak keşfin ve ortaya çıkarılacak yapının boyutu açısından önemli olduğunu belirtti.

Lakkotripis, bunun yanı sıra sondajın, Zohr jeolojik modelinin daha kuzeye, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesine” yayıldığı yönündeki teoriyi ya kanıtlayacağını ya da çürüteceğini söyledi.

Olumsuz bir durum halinde başka hedeflere yöneleceklerini belirten Lakkotripis, sondaja kadar beklentilerini düşük tutmaları ve ihtiyatlı iyimser olmaları gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 12:24
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110