Doğaya ve tarihi yapıya müdahale

banner37

Yenierenköy halkı, Eski Liman olarak bilinen bölgeyi kirasında bulunduran Özkom Ltd.’in “yasa dışı” yatırımlarına karşı eylem yaptı. Yenierenköy Belediye Başkanı Yeşilırmak, “Denize yapılan dolgu, mendirek ve bina yasa dışıdır. Faaliyetleri durdurulduğu halde yatırımcı, çalışmaya devam ediyor” dedi

Doğaya ve tarihi yapıya müdahale
banner8

FAALİYETİ DURDURULUYOR AMA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR… Yenierenköy’de Eski Liman olarak bilinen, içerisinde harup ambarları ve eski eser nitelikli bir binanın bulunduğu alanı kiralayan Özkom Ltd.’in, yetkili makamlardan izinsiz şekilde denize dolgu ve mendirek yaptığı, yeni bina inşa etmeye başladığı bildirildi. “Yasa dışı” işlemler yaptığı gerekçesiyle önce Limanlar Dairesi tarafından faaliyeti durdurulan şirket, kararı hiçe sayarak çalışmalarına devam etti. Mendirek nedeniyle balıkçıların tekneleriyle denize girişi engellendi. Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Yenierenköy Avcılık ve Atıcılık Birliği ile bölge halkı, doğa tahribatına karşı dün eylem yaptı. Eylem sonrası yatırımcı tekrar iş makinelerini çalıştırarak, faaliyetlerini sürdürdü. Bu kez olaya, Çevre Dairesi müdahale etti ve iş makinelerini durdurdu.

“BİRİ BU İŞE ARTIK ‘DUR’ DESİN”… Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, “Biz yatırımlara karşı değiliz sadece yasal olması taraftarıyız” dedi. Yeşilırmak, çalışma yapılan alandaki eski eser niteliğindeki binaların yasa dışı şekilde yıkıldığının tespit edildiğine dikkat çekerek Devlet Emlak Malzeme Dairesi, Kaymakamlık, belediye, Eski Eserler Dairesi ve Şehir Planlama Dairesi yetkililerinin de durumu yerinde gördüğünü söyledi. Yıkılan binaların yerine yenisinin yapıldığını ifade eden Yeşilırmak, harnup ambarlarının önünde 25 metre kadar denize dolgu yapıldığını vurguladı. Yeşilırmak, “Birilerinin bu yatırımcıya dur demesi lazım. Doğal yapıya, tarihi yapıya zarar veriyor” dedi.


Ayşe BULUT

Yenierenköy’de Eski Liman olarak bilinen bölge, iş makineleriyle mahvedildi. İzinsiz şekilde denize dolgu ve mendirek yapıldı, bazı binalar yıkıldı ve yerine yeni bina inşa edilmeye başlandı.


“Varyant Ahmet” olarak bilinen Ahmet Özçağ’a ait Özkom Ltd’e, CTP-ÖRP hükümeti döneminde 2049 yılına kadar kiralanan bölgede yatırımlarına devam şirketin, doğaya zarar verdiği ve “yasa dışı” işlemler yaptığı kaydedildi.


Limanlar Dairesi tarafından şirketin yaptığı çalışma kısa süre önce “yasa dışı” olduğu için durdurulmasına rağmen, yatırımcı kişinin kararı yok saydığı ve çalışmasına devam ettiği belirtildi.


Söz konusu faaliyetler, balıkçıların tekneleriyle denize girişini, bölge halkının sahili ve denizi kullanmasını da engelledi.


Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Yenierenköy Avcılık ve Atıcılık Birliği ile bölge halkı, “yasa dışı faaliyetler durdurulsun” diyerek, bölgede eylem yaptı.


Eylemde konuşan Yeşilırmak, yatırımcının yasa dışı faaliyetleriyle hem doğayı tahrip ettiğini hem de bölge balıkçılarının ekmeğiyle oynadığını söyledi. Yeşilırmak, “Denize yapılan dolgu, mendirek ve bina yasa dışıdır. Faaliyetleri durdurulduğu halde yatırımcı, çalışmaya devam ediyor” dedi.


Eylemin sona ermesinin ardından yatırımcı tekrar iş makinelerini çalıştırarak, faaliyetlerini sürdürdü. Bu kez, duruma Çevre Dairesi müdahale etti ve iş makinelerini durdurdu.


Öte yandan yatırımcının harnup ambarlarına giden yasal yolu kapattığı, belediyenin müdahalesiyle yolun açıldığı belirtildi.


Konuyla ilgili görüşüne başvurmak istediğimiz yatırımcı Ahmet Özçağ’a “toplantıda” olduğu gerekçesiyle ulaşamadık.

Yeşilırmak: Yapılan işlemler yasal değil


Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, “Biz yatırımlara karşı değiliz sadece yatırımların yasal olması taraftarıyız. Buradaki doğal dokuyu bozmamak kaydıyla bu yatırımların yapılmasını talep ediyoruz” dedi.


Bakanlar Kurulu kararı olmadan, ÇED raporu hazırlanmadan, Çevre Dairesi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Karayolları Dairesi’nden görüş alınmadan mendireğin yapıldığını iddia eden Yeşilırmak, Bakanlar Kurulu’nun mevcut kararının eski mendirekle ilgili olduğunu söyledi.


Eski mendireğin tadilatının nasıl yapılacağının yasalarda belirtildiğini ifade eden Yeşilırmak, doğaya yapılan müdahalenin hem balıkçıları hem de bölge halkını etkilediğini belirtti.


Yeşilırmak, çalışma yapılan alandaki eski eser niteliğindeki binaların yasa dışı bir şekilde yıkıldığının tespit edildiğine dikkat çekerek Devlet Emlak Malzeme Dairesi, Kaymakamlık, belediye, Eski Eserler Dairesi ve Şehir Planlama Dairesi yetkililerinin de durumu yerinde gördüğünü söyledi.


Yıkılan binaların yerine yenisinin yapıldığını anlatan Yeşilırmak, harnup ambarlarının önünde de 25 metre kadar denize dolgu yapıldığını belirtti.


banner134
Yeşilırmak, “Birilerinin bu yatırımcıya dur demesi lazım. Doğal yapıya, tarihi yapıya zarar veriyor” dedi.


Eski limandan yıllarca ticaret yapıldığını ifade eden Yeşilırmak, buradan zamanında harnup ve tütün ihraç edildiğini anlattı.


Yeşilırmak, şu an izinsiz yapılan mendirek yüzünden artık balıkçıların, limandan tekneleriyle giriş yapamayacağını söyledi. Limanın bulunduğu yerin balıkçılara tahsis edilmesini isteyen Yeşilırmak, bu konuda Yenierenköy Avcılık Atıcılık Birliği’nin başvurusu olduğunu belirtti.


Yenierenköy Muhtarı Safiye Mehmet Sayar, bölgede geçimini balıkçılıkla sağlayan çok sayıda kişi olduğunu belirterek alana yapılan müdahalenin balıkçıların teknesini denize indirmesini engellediğini söyledi

Yenierenköy Avcılık Atıcılık Birliği: Bize kiralanmasını istedik, olmadı

Yenierenköy Avcılık Atıcılık Birliği Başkanı Mehmet Metni, tarihi bir yer olan eski limanın önemine işaret ederek “Çocukluğumuz, gençliğimiz bu doğa güzelliğinin içinde geçti. Burada yarışmalarımızı düzenliyorduk. Şimdi doğa talan edildi” dedi.


Eski limanın yerinin kendilerine verilmesi için gerekli başvuruyu yaptıklarını ancak başka birine verildiğini söyledi.


Yenierenköy Avcılık Atıcılık Birliği eski Başkanı Tolgay Alevkayalı da, “2014 yılında Eski Limanın parsellerini yetkili kurumlara vererek, Yenierenköy Avcılık Atıcılık Birliği’ne kiralanmasını talep ettim. Fakat turizm alanı olduğu için bize burası verilmedi. 2015 yılında, dönemin Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı’nın alanı belediye olarak almasını istedik. Ve bize tekrardan ret cevabı geldi. Daha ileriki zamanlarda gördük ki bir başkasına verildi” dedi.

Balıkçılar öfkeli
 

Enver Özkıran:
“Çocukluğum bu bölgede geçti. İlk balığımı burada avladım. Teknemi yıllarca buradan denize indirdim. Devlet her yeri verdi. Şu anda teknemizi denize indirecek başka yerimiz yok”.

Hasan Alkoçoğlu:
“35 yaşındayım 15 yaşımdan beri balığa gidiyorum. 20 yıldır, teknemi eski limandan denize indiriyorum. Ama şimdi bu mümkün değil. Zaten her yeri verdiler bizlere hiçbir yer bırakmadılar. Artık sesimizi duysunlar ve bu duruma bir çare bulsunlar”.


 

Osman Beşerler:
“Yüzmeyi, balık tutmayı burada öğrendik. Adı Eski Liman. Burada yapılan yanlışlıklar varsa, düzeltilmeli devleti bundan dolayı çağrı yapıyorum”.


 

Nazlı Tulga:
“Benim en büyük hobim, balık avlamak, piknik yapmak. Deniz halkındır, kimse bunu elimizden alamaz. İnşaatlara karşı değiliz, turizm yönünden bölgemizin gelişeceğine inanıyoruz ama denizlerimize dokunmasınlar. Şimdi burayı kaybetmeyi kabul edemiyoruz. Sonuna kadar da direneceğiz”.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75