Doğru adımlarla belediyeyi ayağa kaldıracağız

banner37

Yenierenköy Belediyesi’nin yeni Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, belediyenin ayağa kalkmasının zor olmadığını ancak zamana ihtiyacı olduğunu belirtti:

banner87
Doğru adımlarla belediyeyi ayağa kaldıracağız
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Mali sorunlar nedeniyle istifa eden belediye başkanının ardından, vekaleten atanan belediye başkanının da belediyenin kapısına kilit vurmasından dolayı yaklaşık bir buçuk aydan fazla kapalı kalan Yenierenköy Belediyesi’ne belediye başkanı olarak seçilen Emrah Yeşilırmak, belediyenin ayağa kalkmasının zor olmadığını ancak zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Öncelikle vatandaşa hizmet için belediyenin makine ve ekipmana ihtiyacı olduğunu belirten Yeşilırmak, yapacağı projelerle de belediyenin gelirlerini artıracağını ve belediyeyi ayağa kaldıracağını kaydetti.

Belediyeyi teslim aldığında belediyenin mali krizde olduğunu ve örgütsel yapısı bozuk olduğu için özlük haklarını ve maaşlarını alamayan personelin çalışmadığını bildiğini ifade eden Yeşilırmak, göreve gelir gelmez örgütsel yapıyla ilgili ciddi mücadele başlattığını ve şu anda tüm personelin çalıştığını dile getirdi.

“Tabi ki çağdaş belediyeciliğin olması gerektiği gibi biz mücadelemizi yapıyoruz. Örgütsel yapıyı kafamıza göre değil aslında normal çağdaş belediyecilik nasıl olması gerekiyorsa o şekilde bir mücadele yapıyoruz. Tabi ki önümüzdeki dönemde buradaki özlük dosyalarımızı incelediğimizde daha kurumsal bir yapıya nasıl kavuşturabiliriz bu belediyeyi daha iyi noktalara iyi noktalara nasıl çekebiliriz bu belediyeyi ona göre bir örgütsel şema oluşturacağız” diyen Yeşilırmak, buna müdahale etmeden önce esas sıkıntı olan makine ve ekipman eksikliğini giderme yoluna gideceklerini kaydetti.

Yeşilırmak, “Parayı ve kaynağı bir şekilde yaratırsınız, çalışanları ödersiniz veya mal ve hizmet alımlarınızı karşılarsınız ancak vatandaşa hizmet noktasında en temel hizmetleri verme noktasında en ciddi sıkıntı makine ve ekipman. Çünkü çöpleri toplayabilmemiz için çöp kamyonumuzun sağlıklı ve işlevini yapabilir olması gerekiyor. Veya en temel ihtiyaç olan su hizmetini vatandaşa verebilmemiz için vanacıların araca ihtiyacı var. Veya su ekibinin çift kabin araca ihtiyacı var. Onun dışında vatandaşımıza evlerinde olan kuyuların çekilmesiyle ilgi vidanjör aracına ihtiyaç var. En ciddi sıkıntımız, yine sağlık noktasında. Çünkü hamamböceği, sinek ve haşerelerle mücadele edeceğimiz zaman yine araçlarımız mevcut değil. Yani en ciddi sıkıntı ekipmandır. Şu anda makine ve ekipmanları tedarik etmek için çeşitli girişimlerde bulundum. Belediyeler Birliği’ne ada içerisinde bulunan belediyelerimize, Maliye Bakanlığımıza başvurularımızı yaptık. Türkiye’deki belediyelerle bir görüşmemiz oldu, orada ASKİ ile bir görüşmelerimiz oldu. Mersin’de bir görüşmemizi yaptık. Şu anda ciddi bir çalışma var. En büyük eksiklik makine ve ekipman olduğu için bunları tamamlamamız lazım. Eğer bu makine ve ekipmanı tamamlarsak en azından vatandaşımıza en temel ihtiyacını olan temizilik, su, sağlık vs. bu hizmetleri kesintisiz noksansız verebiliriz” diye konuştu.

 

“Gerekirse vatandaşlarla Lefkoşa’ya yürüyeceğiz”

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, bölgenin en büyük sorunlarından bir tanesinin de su olduğunu vurguladı.

Belediyeye bağlı 12 köy olduğunu ve bunların tümüne 4 ana depodan su dağıtılmaya çalışıldığını ve bunun yanlış bir sistem olduğunu dile getiren Yeşilırmak, örneğin Derince Köyü’ndeki ana deponun dolup da vanayı açtıklarında bölgenin coğrafi yapısından dolayı ancak 7 köyün su alabildiğini, birçok köyün su alamadığını kaydetti.

Devlet Su İşleri ve KKTC Su İşleri memurlarıyla sistemin yenilenmesi için görüştüklerini ancak bir türlü bu sıkıntıyı aşamadıklarını ifade eden Yeşilırmak, aksi takdirde sorunun önünce geçemeyeceklerini ve kuyulardan su çekmek zorunda kalacaklarını dile getirdi.

“En sonunda her halde Lefkoşa’ya doğru vatandaşlarımızla birlikte yürüyeceğiz” diyen Yeşilırmak, insanların evlerinde yıkanamadığını, hayvanlarına su veremediğini, en temel ihtiyacı olan yemeğini dahi yapamadığını söyledi.

 

“Hep mahrumiyet bölgesi olduk”

“Bizim bölgemiz hep mahrumiyet bölgesi oldu. En fazla buraya ilgi gösterilmesi gerekirken, coğrafi konumundan, ekolojik, tarihi konumundan dolayı en fazla ilgi gösterilmesi gerekirken, siyasi irade buraya hiçbir şekilde ilgi göstermedi. Bundan sonraki süreçte biz de Yenierenköy Belediyesi olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Veya ben Yenierenköy Belediye Reisi olarak buna müsaade etmem. Vatandaşlarımızla birlikte mücadele edip biz bu yükün altından kalkacağımızdan adım kadar eminim” diye konuşan Emrah Yeşilırmak, yani makine ve ekipman sorununun çözülüp vatandaşa temel hizmetlerin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Su sorununun uzun vadede boru hattının döşenmesi için projelendirilmesi gerektiğini, ancak kısa vadede de bazı adımların atılması gerektiğini söyleyen Yeşilırmak, vatandaşların yaşadığı su sıkıntılarına örnekler verdi.

Derince’deki su deposuna sabotaj yapıldığını hatırlatan Yeşilırmak, aslında eylemin belediye başkanına yönelik yapıldığını ancak zararı 7 köyün halkı ile belediyeye bağlı olmamasına karşın o hatta bağlı olan Kaleburnu Köyü’nün halkının gördüğünü ve insanların susuz kaldığını vurguladı.

Yeşilırmak, “Bu noktada hem Derince köyü hem de diğer köydeki vatandaşların, depolarına, kamu malına, kamu kurum kuruluşlarına ait olan mallarına sahip çıkması tavsiyesinde bulunabilirim. Aksi takdirde tekrardan zarar verildiğinde kendilerine zarar verildiğini bilmelerini isterim. Çünkü bize verecekleri zararı gelsinler bana versinler, arabama versinler, vatandaşlarıma zarar vermesinler. Çünkü su en temel ihtiyaçtır. Bu su dünyada değeri gittikçe artan bir değerdir. Suya verilen zarar akıl kârı iş değildir” dedi.

 

“Bütçemizi geçirdik, maaşları ödeyebileceğiz”

Sorunları çözebilmek için belediyenin mali yapısının da çok önemli olduğunu kaydeden Yeşilırmak, göreve gelir gelmez hemen oturup 6 aydır geçmeyen bütçeyi geçirdiklerini vurguladı.

Bütçeyi geçirdikleri için de yeni yılın bütçesinden belediyenin hesabına 6 aylık farkın düşeceğini ifade eden Yeşilırmak, maaşların da hafta içinde ödenebileceğini, bundan sonraki aylarda da herhangi bir şekilde maaş ödemelerinde bir sıkıntının olmayacağını söyledi.

“Mali yapıyı düzeltebilmek için kayıp kaçağın önüne geçilmesi gerekiyor, şu anda onunla da ilgili çok ciddi mücadelemiz var” diyen Emrah Yeşilırmak, belediyenin kapalı olduğu dönemde insanların su sayaçlarını söktürdüklerini, kimilerinin de yerin altından boru hattı çekerek bir düzenek kurup, suyu çaldıklarını dile getirdi.

Ucuz işçilik veya ucuz malzemeden dolayı sürekli su borularında patlaklar oluştuğuna da dikkat çeken Yeşilırmak, kayıp kaçağı ne kadar erken önleyebilirlerse, bu boruları da o kadar erken değiştirebileceklerini vurguladı.

Kaçağı ne kadar çok önleyebilirlerse kasaya düşen paranın da o oranda artacağının altını çizen Yeşilırmak, yakında Türkiye’den 800’e yakın akıllı sayacın geleceğini, bunun da belediyenin elini oldukça rahatlacağını ifade etti.

 

Belediye, plajdan da gelir elde ediyor

Belediyenin gelirlerini artırma noktasında belediye plajından da faydalandıklarını dile getiren Emrah Yeşilırmak, geçtiğimiz hafta plajda iki etkinlik yaptıklarını, plaj barının çalıştığını, yer kirası aldıklarını ve 6 konaklama odayı sattıklarını, böylece de ciddi bir gelir elde ettiklerini belirtti.

Keza vatandaşların da belediyeye sahip çıktığını ve borç ve vergilerini ödediklerini mutlulukla paylaşan Yeşilırmak, şu anda belediye veznelerinde ciddi bir yoğunluk olduğunu kaydetti.

“Demek ki, vatandaşımız bize güvendi ve umut bağladı. Bizim de görevimiz, vatandaşımıza en temel ihtiyaçları olan hizmetleri vermektir” diyen Yeşilırmak, ancak hedeflerinin sadece temel ihtiyaç hizmetleri değil, meydan ve çevre düzenlemesi, yolların çizgilerinin çizilmesi, eski eserlerin restorasyonları, düğün salonları, gençlik merkezlerinin hayata geçirilmesi gibi görevlerini de yerine getirmek olduğunu söyledi.

  

“Plajdan ciddi gelir elde etmeyi planlıyoruz”

Yenierenköy Belediye Planı’ndan ciddi bir gelir elde etmeyi planladıklarının altını çizen belediye başkanı, “Yaz aylarında 4.2 milyon TL gelir elde etmeyi hedefliyoruz. 2019 yılında tam randımanlı olarak hayata geçecek bu projemizde, belediye plajında bulunan mevcut restoranımızı odalara ayırarak konaklama tesisine çevirecek, bodrum katını da bölge halkının gidebileceği modern bir restorana çevirme planımız var. Onun dışında yine plajda şezlong ve şemsiyelerimizden gelir elde edeceğiz” diye konuştu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da kendilerine yardım ve destek sözü verdiğini kaydeden Yeşilırmak, Bakan Ataoğlu’na teşekkür etti.

Bu tesisi hayata geçirdiklerinde gelirlerin otomatikman artacağına inanç belirten Yeşilırmak, “Bırakın personeli ödemeyi, geriye dönük borçları ödeme noktasına geleceğiz. Çünkü orada bir döner sermaye oluşturacağız. Sadece Karpaz bölgesi değil, Lefkoşa, Girne, Mağusa’dan da çok ciddi talep gelecek ki şimdiden de talep var. Onun dışında üçüncü ülkelerden de konaklama için talep gelecek” diye iddialı konuştu.

 

“Petrol istasyonunu da değerlendireceğiz”

Belediyenin gelir getireceği bir değerin de petrol istasyonu olduğunu söyleyen Emrah Yeşilırmak, kooperatife ait olan petrol istasyonuyla ilgili görüşeceklerini ve eğer bir ortak yol bulunursa petrol istasyonunu geliştirerek, gelirini de artıracaklarını dile getirdi.

Yeşilırmak, petrol istasyonu ile ilgili projesini şu şekilde anlattı:

“Petrol istasyonunun şu an günlük 3-4 bin TL olan satışlarını ileriki dönemde günlük 30 binlere çıkarmayı hedefliyoruz. Tabi bunu 30 binlere çıkarmak için vatandaşa daha kaliteli hizmet vermek lazım. Oradaki alanı büyütmek lazım. Oraya giden avcıların ve balıkçıların girişini sağlamak lazım veya o istasyonu oradan kaldırıp başka bir yere taşımak lazım. Ya da belediyeler yasasında yazan belediyelerin petrol istasyonu açma iznini alıp petrol istasyonunu başka bir yere açmak lazım ki gelirlerimizi yukarıya çekelim. Günlük 30 bin TL sattığımızda aylık 900 bin TL yapar. Bunun yüzde onunu alsak 90 bin TL. 90 bin TL’nin 20-25 bini personel maaşı olursa veya elektrik su olursa veya kira olursa bürüt gelir üzerinden düştüğümüzde minimum 70-75 bin TL aylık gelirimiz olur. Bunun dışında karavanlarla ilgili ciddi bir çalışma yapıp, hem güney sahillerimize hem de kuzey sahilimize altyapısı olan, adanın en büyük karavan parkını yaratacağız. Tabii ki eşit ve adil şekilde kimseyi mağdur etmeden. Biz bunu hayata geçirdiğimizde 300 karavanlık parkın bize yıllık geliri 750 bin TL olacak. Aya vurduğunda yine oradan 75 bin TL’lik bir gelirimiz olacak. Bunları hayata geçirmek zor değil, ancak süreç alan şeyler. Dolayısıyla biz önce kendi ayaklarımızın üzerinde sağlam basabilmek için sürekli bir mücadele içinde olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75