Doğum gününde, mezarı başında anıldı

banner37

Kalp krizi sonucu 48 yaşında hayatını kaybeden Yusuf Hüdan’ın ölümünde “doktor ihmali” olduğunu iddia eden ailesinin acısı büyük

banner87
Doğum gününde,  mezarı başında anıldı
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Girne’de 26 Ağustos günü göğüs ağrısı şikayetiyle özel bir hastanedeye kaldırılan ve ardından ambulansla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildikten sonra hayatını kaybeden 48 yaşındaki Yusuf Hüdan’ı ailesi doğum gününde yalnız bırakmadı.

Hüdan’ın ailesi ve yakın arkadaşları dün Çatalköy Mezarlığı’na bir araya geldi. Hüdan’la ilgili anıların paylaşıldığı ziyarette, gözyaşları da durmadı.

KIBRIS’a konuşan aile yakınları, Hüdan’ın doktor ihmali nedeniyle öldüğü iddiasını yeniden ortaya koydu ve polise suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.

 

Topal: Hiçbirimiz doktor düşmanı değiliz

Yusuf Hüdan’ın yakın arkadaşı Öcal Topal, Hüdan’ın ölüm olayının aydınlatılabilmesi için mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

Topal, 26 Ağustos’ta Hüdan’ın rahatsızlanması üzerine Girne’de bulunan özel bir hastaneye götürüldüğünü belirterek orada 45 dakika bekletildiği için öldüğünü iddia etti. Göğüs ağrısı ve kalp şikayetiyle hastaneye başvuran bir hastanın 45 dakika bekletilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Topal, hastaneye gittikleri sırada orada bulunan bir kalp doktorunun Hüdan’la ilgilenmediğini ve onu bekleme odasına aldığını öne sürdü.

Hüdan’ın beklediği sırada kalp krizi geçirdiğinden dolayı yere yığıldığını belirten Topal, söz konusu kalp doktorunun Hüdan’ın eşinin çığlık atmaya başlamasından sonra müdahale etmeye başladığı iddiasında bulundu.

Topal, “Hiçbirimiz doktor düşmanı değiliz. Şahsi olarak da hiçbir doktorla bir sorunumuz yoktur.

Kalp hastalarına ilk 30 dakika içinde müdahale edilmesi durumunda kurtulma şanslarının olduğunun da bilincinde olan insanlarız. Hipograt yemini etmiş bir doktorun kalp krizi geçiren bir hastayı 45 dakika bekletmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Eğer doktor gereken müdahaleyi zamanında yapsaydı, Yusuf Hüdan belki de yaşıyor olacaktı. Bizim tek sorguladığımız konu budur” dedi.

Hüdan’ın yere yığılmasından sonra doktorun ona elektro şok vererek hayata geri getirdiğini belirten Topal, bu defa da Yusuf Hüdan’ın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilebilmesi için 12 dakika ambulans beklemek zorunda kaldıklarını öne sürdü, Hüdan’ın ambulansta da 2 kez kalp krizi geçirdiğini öğrendiklerini söyledi.

 

“Hiçbir kurum resmi açıklamada bulunmadı”

Yusuf Hüdan’ın ölümünden sonra Hüdan’ın eşiyle birlikte Sağlık Bakanı Filiz Besim’i ziyaret ettiklerini kaydeden Topal, “Bakan, Hüdan’ın ölümünü araştıracağını ve bize Tabipler Birliği’ne şikayette bulunmamızı söyledi. Biz de bakanın önerisi üzerine oraya gidip kalp doktoru hakkında şikayet ve araştırma dilekçesini verdik” dedi.

Topal, şikayet başvurusunda bulunmalarının üzerinden 21 gün geçmesine rağmen ne Tabipler Birliği’nin ne de Sağlık Bakanlığı’nın resmi bir açıklama yaptığını belirterek “Tabipler Birliği ve Sağlık Bakanlığı’nın bize bunu yapan doktorun müdahale etmeme sebebini açıklamasını ve kamera kayıtlarının bize verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108