banner6

Doktorların meclisi

banner37

Erken seçime hazırlandığımız bu günlerde geriye dönüp baktığımızda, Kıbrıslı Türklerin 1960 yılından günümüze kadar parlamentoda toplam 313 vekil görev yaparken, bu sayının 58’i doktorlardan oluştu.

Doktorların meclisi
banner8

Ceren ÖZBİL

Kıbrıslı Türklerin 1960 yılından günümüze kadar kurduğu meclislerden toplam 313 vekilin yolu geçti. Bu vekillerin büyük çoğunluğunu bugünkü gibi doktorlar oluştururken, doktorları hemen akabinde hukukçular takip etti.

Hukukçuların hemen ardından ise mecliste en çok yer alan meslek grubu öğretmenler oldu. Gazeteci, polis veteriner ve denizci sayısı ise mecliste yok denecek kadar az oldu.

Ayrıca meclis başkanlığı görevini de 14 farklı isim yaptı.

Sadece 16 kadın vekil...

Kıbrıs Türklerin 1960’tan beridir kurduğu meclislerin yapısı incelendiğinde, mecliste yer alan toplam 313 vekilin sadece 16’sının kadın olması dikkat çekti.

Birçok siyasi parti kadın kotası koyup, meclisteki kadın sayısını artırmayı hedeflemesine rağmen, mecliste aynı anda bulunan en çok kadın vekil sayısı 4’ü geçemedi.

Bu kadın vekillerin isimleri ise Ayla Halit Kazım, Fatma N. Raşit (Azgın), Gülsen Bozkurt, Gülin Sayıner, Hatice Faydalı, Kadriye Ahmet Herkeci (Hacıbulgur), Fatma Ekenoğlu, Onur Borman, Nurten Hüdaverdioğlu, Ruhsan Tuğyan, Sibel Siber, Şerife Ünverdi, Afet Özcafer, Doğuş Derya, İzlem Gürçağ ve Fazilet Özdenefe.

Hep doktorlar çoğunlukta oldu...

Cumhuriyet Meclisi arşivinden edinilen bilgiye göre, Kıbrıslı Türklerin siyasi tarihindeki meclislerde hep doktorlar çoğunlukta yer aldı.

Şu anda 50 kişilik meclisin 17’si doktorlardan oluşurken, 1960’tan günümüze kadar meclisten yolu geçen 313 kişinin de 58’inin doktor olduğu ortaya çıktı.

Hukukçu sayısı azalıyor...

Yine aynı arşivlere göre; 1960’tan günümüze kadar meclisten toplam 35 hukukçunun yolu geçerken, bu sayı giderek düştü.

banner134

Şu an Cumhuriyet Meclisi’nde hukuk alanında görev yapan sadece iki vekil bulunuyor.

Sadece 5 gazeteci meclise girdi...

Yine aynı tarihler arasında meclise girme şansı yakalayan 5 gazeteci oldu. Bu gazeteciler ise, Raif Denktaş, Hakkı Süha, Sadi Togan, Mustafa Özker Yaşın ve İsmet Kotak.

2 polis, 2 de denizci meclise girdi...

1960’tan günümüze kadar kurulan meclislerde 2 polis, 2 de denizci vekil olarak yer almayı başardı. Meclise vekil olarak girmeyi başaran polislerden birinin ismi Yusuf Özkum, diğeri ise Alirıza Usluer.

Geçmişten günümüze kadar meclise girmeyi başarmış denizcilerin ismi Fikri Ataoğlu ile Menteş Gündüz.

Sadece iki kadın meclis başkanı...

Kıbrıslı Türklerin kurduğu meclislerde sadece iki kez kadın vekiller başkan oldu. Fatma Ekenoğlu 2005 yılından 2009 yılına kadar meclis başkanlığı yaparken, Sibel Siber ise 2013 yılından beridir bu görevi yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104