Dokunulmazlık kaldırma süreci başlıyor

banner37

KKTC Başsavcılık’ı, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’le ilgili “3’üncü yolsuzluk” dosyasını Cumhuriyet Meclisi’ne önceki gün gönderdi

banner87
Dokunulmazlık kaldırma süreci başlıyor
banner90
banner99

KOMİTE KURULACAK, ÖZGÜRGÜN’ÜN SAVUNMASI İSTENECEK… Başsavcılık’ın Özgürgün aleyhinde hazırladığı ikisi “mal beyanı”, biri de “mal varlığı”yla ilgili olan 3 yolsuzluk dosyasının sonuncusu da mecliste gönderildi. Şimdi mecliste üç dosyayla ilgili “Dokunulmazlık Kaldırma Komitesi” kurulacak ve Özgürgün’den savunması istenecek. Savcılık da komiteye davet edilip, dinlenecek. Komite kurulduktan 45 gün sonra raporunu tamamlayıp, Meclis Genel Kurulu’na sunacak ve ardından oylama yapılacak.

KIBRIS Özel

   Dörtlü koalisyonun başlattığı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümetinin de ısrarla üzerinde durduğu yolsuzluk dosyalarıyla ilgili süreç işliyor.

   Eski Başbakan, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün hakkındaki 3’üncü yolsuzluk dosyası da Cumhuriyet Meclisi’ne sevk edildi. Şimdi mecliste dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili süreç başlıyor.

   Meclis milletvekillerine tezkere ile ilgili bilgi verilirken, Özgürgün’ün yolsuzluk dosyalarıyla ilgili mecliste temsiliyeti bulunan UBP başta olmak üzere diğer tüm parti milletvekillerinin tavrının ne olacağı merakla bekleniyor.

Dosyaların ikisi “mal beyanı”, üçüncüsü “mal varlığı”yla ilgili

   Başsavcılık’ın Özgürgün hakkında yürüttüğü ‘yolsuzluk’ dosyalarının ikisi “mal beyanı”, üçüncüsü ise “mal varlığıyla” ilgili.

   Başsavcılık, Hüseyin Özgürgün’ün “mal varlığı” ile ilgili polis teşkilatından talep ettiği soruşturmanın kendisine iletilmesinin ardından dosyayla ilgili incelenmesini tamamladı ve önceki gün Cumhuriyet Meclisi’ne gönderdi.

Dokunulmazlık Kaldırma Komitesi kurulacak

   Özgürgün hakkındaki 3 yolsuzluk dosyasının meclise gönderilmesiyle, polis ve Başsavcılık süreci sona ermiş oldu.

   Şimdi mecliste üç dosyayla ilgili “Dokunulmazlık Kaldırma Komitesi” kurulacak ve Özgürgün’den savunması istenecek. Savcılık da komiteye davet edilip, dinlenecek.

   Komite kurulduktan 45 gün sonra raporunu tamamlayıp, Meclis Genel Kurulu’na sunacak ve ardından oylama yapılacak.

Tatar “engel olmayız” demişti

   Bu arada Başbakan Ersin Tatar, geçtiğimiz hafta KIBRIS’a yaptığı açıklamada, “Özgürgün’ün dosyası meclise gelirse engel olmayız” demişti.

   Tatar, şu açıklamayı yapmıştı:

   “Hüseyin Özgürgün, başbakanlık yapmış, partimize genel başkanlık etmiş bir kişidir. Taraftarları, sevenleri tabii ki var. Bu süreci iyi yönetmek lazım. Bir iddia varsa, yasal süreç var. Meclise de gelirse engel olunmaz. Ama bu konuyu artık konuşmanın bir anlamı yoktur. Ben halkın nabzını da yokluyorum, gündemi de sürüklerim. İki parti koalisyonu kurduktan sonra artık bizim icraata bakmamız lazım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75