banner6

Dolar rekora koşuyor!

banner37

Dolar rekora koşuyor!
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Amerikan Doları/TL kuru, KKTC serbest piyasalarında dün en yüksek 17,58 seviyesini görerek, 20 Aralık 2021’deki rekor sonrası gün içi zirveyi test etti.

   Diğer taraftan, Kuzey Kıbrıs’ta dünkü kapanış itibarıyla Euro/TL paritesi ortalama 17,65 TL, İngiliz Sterlini/TL ikilisi ise 20,84 TL’lik fiyatlamadan el değiştirdi.

   Buna göre, işlem haftasının dördüncü gününün kapanışında, hafta ortasında yaşanan kapanışa nazaran Amerikan Doları’nda yukarı, sterlinde de aşağı yönlü; Euro’da ise yatay bir hareket kayda geçti.

   Hatırlanacağı üzere, Haziran 2022 dahilinde 17,48’e çıkan kur, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ticari kredilere sınırlama getirmesi ve Türkiye içinde döviz satışının artmasıyla 16’ya kadar çekilme yaşadı. Kısa süreli düşüşün ardından yeniden 17 üzerine çıkan fiyat, bu hafta ise Amerikan Doları’nın küresel piyasalarda güçlenmesinin etkisiyle yüzde 1,5 bandında primli işlem görüyor.

   Amerikan dolarına yönelik yaşanan küresel talep sonucunda bütün para birimlerinde ve emtialarda yaşanan ‘dolar baskısı’, analistlere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırım taleplerinin oluşturduğu güvensizlik ortamı nedeniyle hem yatırımcı güveninin düşmesi hem de ‘güvenli liman’ talebinin artması sonucunda da meydana geliyor.

   Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) önceki gün gelen enflasyon rakamları, yüzde 9,1 ile ‘beklentilerin çok üzerine’ çıktı.

   ABD Başkanı Joe Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen da enflasyonun kabul edilemez seviyelerde olduğunu belirtti. Hükümet kanadı, enerji sorununu çözmek için ülkelerle görüşmelerin devam edeceğini belirtirken; para politikası için de ABD Merkez Bankası’na (Fed) destek vereceklerini açıkladı.

Dolar endeksi ‘zirveden’ inmiyor

   Enflasyon verisinin ardından, Fed’in de ‘şahin’ duruşunu koruyarak, 27 Temmuz’daki Federal Açık Market Komitesi (FOMC) toplantısında 100 baz puanlık (bp) bir faiz artışı yapması bekleniyor.

   Artan beklentilerle, Amerikan Doları’nın, diğer altı majör para biriminin ticaret sepeti karşısındaki performansını ve satın alma gücünü ölçümleyen ABD Dolar Endeksi de 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

   Öte yandan, iki yıllık tahvil faizi de 10 yıllık faizin ‘açık ara’ önüne geçti.

   Piyasalarda dolar pozitif fiyatlamanın artmasıyla, para birimlerinde de kayıplar hızlandı. Gelişmiş ülke paralarından en çok kayıp ise Japon yeninde görüldü.

   Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) önceki gün, 100 bp ile piyasa beklentilerinin üzerinde faiz artırması ile gerileyen Amerikan Doları/Kanada Doları paritesi ise dün yüzde 1,5 primliydi.

   Gelişen ülke paralarının (GOP) ise tamamı dün Amerikan Doları karşısında düşüş yaşadı. TL’nin gün içi kaybı her ne kadar fazla görünmese de sene başı itibarıyla TL, Amerikan Doları karşısında ‘en çok değer kaybeden’ GOP olarak negatif ayrışıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104