Dolar/TL’de seyir sakin

banner37

Türkiye’de enflasyon verileri, yılın ilk yarısındaki en yüksek seviyeye çıktı; bir aydır dar bantta sıkışan dolar/TL paritesi ise bu gelişmeye tepki vermedi

Dolar/TL’de seyir sakin
banner90
banner99

   Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)dün açıkladığı rakamlara göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Türkiye’de haziran periyodunda yıllık yüzde 12,62, aylık da yüzde 1,13 artış gösterirken; ülke içi üretici fiyat endeksi ÜFE ise yıllık yüzde 6,17, aylık da yüzde 0,69 arttı.

   Diğer taraftan, eylül-ekim döneminde tek haneye gerileyen enflasyon, 2020’ye yüzde 12,15 seviyesinde başladı ve yılın ilk yarısındaki en yüksek seviyeyi de haziran dahilinde gördü.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu ayki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimi yapmayarak Temmuz 2019 sonrası politikasına ara verdi. Gerekçe ise ‘enflasyondaki yükseliş beklentisi’ydi ve dün açıklanan rakamlar da merkezin ‘frene basmakta’ haklı olduğunu gösterdi.

Enflasyondaki artışta,ekonomist çözümlemeleri uyarınca, kredilerin meydana getirdiği talep etkili oldu. Merkez, önceki gün açıklanan PPK özetinde de kredi kanallarının seyrini yakından takip ettiklerinin altını ‘kalın şekilde’ çizmişti.

   Bir diğer risk ise ‘cari açık’ olarak görünüyordu. Haziran’da bir miktar azalış gösterse de ekonomik toparlanmaya paralel, cari açığın da artması bekleniyor. Bu gelişmeler de enflasyondaki yükselişi tetikleyen unsurlar ve iktisatçılara göre, temmuz- ağustos döneminde de enflasyonun yüksek seyrini koruması bekleniyor.

   ‘Tek hane’ hedefinden uzaklaşan enflasyon ve faiz arasındaki makasın açılması da mevduat dışı alanlara talebi artırıyor. Hisseler, bu dönemde en çok tercih edilen yatırım kanalları. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisine rağmen dolar/TL kurunda belirgin bir hareket olmadı ve kur, son iki hafta olduğu gibi 6,85 bandındaki son derece sıkışık seyrine devam etti.

   KKTC serbest piyasalarında ise dün Amerikan Doları 6,8678 TL, Euro7,7378 TL, İngiliz Sterlini ise 8,5842 TL’den fiyatlandı.

Altın fiyatlarındaki yükseliş devam etti

   Altın ise haftaya bin 775 dolar seviyesinde başlamasının ardından, hafta ortasında bin 790 dolar ile sekiz yılın zirvesini test etmişti.

   Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) önceki gün gelen tarım dışı istihdam setinin beklentilerin çok üzerinde olması ile de altın bin 758 dolar ile hafta içi en düşük seviyeyi test etti ancak düşüş çok kısa süreli oldu. Yeniden bin 770 dolar üzerine çıkan fiyat, dün de bin 775 dolar seviyesinden işlem gördü.

Çin, Euro Bölgesi ve ABD’den gelen İmalat Sanayi Endeksi (PMI) rakamları, haziran döneminde ekonomik toparlanmanın güçlendiğini gösterirken; özellikle ABD’de istihdam sektöründeki beklenti üzerindeki yükseliş de piyasaları desteklemeye devam etti.

Piyasalar, hem merkez bankaları ve hükümetlerin parasal destekleri hem de olumlu gelen verilerle yükselse de altında cazibesini yatırımcı bazında ‘korkulanın aksine’ kaybetmedi. Ons, dünkü bin 775 dolar seviyesindeki seyri ile 4’üncü haftada da yükselişine devam etti.

   Türkiye içinde ise dolar/TL kurunun son iki haftadır 6,85 seviyesinde yatay seyrine rağmen onstaki yükselişle gram fiyatları da rekor sonrası zirveyi gördü.

   Bu bağlamda, hafta içinde en yüksek 394 TL’yi gören fiyat, dün itibarıyla Türkiye serbest piyasalarında 391 TL’den işlem gördü. Uzmanlara göre, gram altında 400 TL, ons altında ise bin 800 dolar ‘en yakın direnç seviyeleri’ olarak izleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75