‘Dolu’ yağışı, üreticiyi bitirdi

Lefke’de önceki gün etkili olan dolu yağışı, özellikle Yedidalga’da büyük hasara neden oldu… Birçok esnafın dükkanını, vatandaşın da evini su bastı… Tüm ürünlerini çöpe koyan üreticiler arasında 400 bin TL’lik zararı olanlar var

‘Dolu’ yağışı,  üreticiyi bitirdi
  • 09 Mayıs 2018, Çarşamba 7:41

Güren TİLKİ

Lefke bölgesinde önceki gün etkili olan dolu ve sağanak yağış, büyük zarara neden oldu. Özellikle Yedidalga bölgesindeki üretici ve esnafın zararı büyük.

Dükkanlarını su basan esnafın yanı sıra yıllardır emek verdikleri tarlalarından tam verim elde edecekleri dönemde dolu yağışıyla büyük yıkıma uğrayan üreticiler, “Biz bittik, devlet bize yardım etsin” dedi.

Dolu yağışı nedeniyle seraları darmadan olan, ekili ürünleri toprakla karışan, yok olan üreticiler, ne yapacağını bilemez durumda. Üreticiler, dün bütün gün “ne kurtarabilirsek kârdır” düşüncesiyle, bahçelerinde uğraştı.

Üreticilerin, 100 bin TL ile 400 bin TL arasında değişen rakamlarda zararı var.

Yedidalga’daki üreticinin yaşadığı mağduriyeti yerinde görmek için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Erkut Şahali, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars bölgeye gitti. Heyete, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, CTP Lefke milletvekili Salahi Şahiner, HP Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu, UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz ile Aytaç Çaluda, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Yedidalga Muhtarı Güner Sergil eşlik etti.

Erhürman, hasar tespit çalışmalarının başladığını belirterek, hasar tespitinin ortaya çıkmasının ardından Bakanlıklar veya Bakanlar Kurulu aracılığıyla mevzuat çerçevesinde neler yapılabileceğinin değerlendirileceğini söyledi.

Vatandaşlar kriz masasına başvurabilecek

Bakan Şahali de, üreticilerin uğradıkları zararın tespiti amacıyla Tarım Dairesi’ne bağlı mühendis ve teknisyenlerle Genel Tarım Sigortası Fonu uzmanlarının oluşturulan ekiplerde görevlendirildiklerini kaydetti.

İçişleri Bakanlığı, Lefke’de yaşanan doludan zarar görenler için hasar tespiti çalışması başlattı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu çerçevede Lefke Kaymakamlığı tarafından Yedidalga Muhtarlık ofisinde oluşturulan kriz masasına başvuran vatandaşların hasar tespitleri yapılacak. Başvurular, 11 Mayıs Cuma gününe kadar kimlik fotokopileri, tarla koçanı veya kira sözleşmeleriyle birlikte dilekçe formu doldurularak yapılabilecek.  Açıklamaya göre Cuma gününden sonra ise başvurular Lefke Kaymakamlığı’na yapılabilecek.

Polili: Evde kalamıyoruz

Yedidalga’daki evi büyük hasar gören Cafer Polili, zararının 60 bin TL olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl borç alarak evi yaptığını belirten Polili, yağmur nedeniyle hasara uğrayan evinde kalamadıklarını, gidecek yerleri de olmadığını belirtti.

Polili, devletten yardım beklediğini ifade etti.

Işıkgün: Devlet zararımı karşılamazsa çocuklarımı okuldan almak zorundayım

Onur Işıkgün, dört dönümlük arazisi içerisinde meyve ve sebze yetiştirdiğini belirterek dolu yağışı nedeniyle seralarının parçalandığını, tüm ürünlerinin hasar gördüğünü belirtti.

150 bin TL’lik zararı olduğuna dikkat çeken Işıkgün, “20 yıldır üreticilik yapıyorum, hiçkimseden destek almadım. Bu dolu bizi mahvetti. Bankaya borcum var. Nasıl ödeyeceğim? İki çocuğum üniversitede okuyor. Ne ektiysem oradan kazandım, çocuklarımı okuttum. Şimdi nasıl olacak. Zararım çok büyük. Devlet bize destek olmayacaksa çocuklarımı okuldan almak zorunda kalacağım. Kış ayı gelmeden üreticilerin zararları ödenmelidir” dedi.

Felek: 18 ton üzüm heba oldu

Denizli Muhtarı Salih Felek, dolu yağışı nedeniyle ürünleri zarar gören isimlerden. Yedidalga’da 5 dönüm arazi içerisinde verigo üzümlerinin yok olduğunu ifade eden Felek, “Asma ağacının yaprakları zarar gördü. Bu gelecek yıl da hasat alamaycağım anlamına geliyor. 100 bin TL’lik zararım var. 18 ton üzüm heba oldu” şeklinde konuştu.

Çolak: 400 bin TL’lik zararım var

Yedidalga’da en fazla ekili araziye sahip olan Hasan Çolak, 110 dönümlük arazi içerisindeki seraları, meye ve sebzelerinin yok olduğunu ifade etti.

400 bin TL’lik zararı olduğuna dikkat çeken Çolak, devletten gecikmemek şartıyla destek beklediklerini belirtti.

Akıncı: Akarlar kapatıldı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, doludan zarar gören bölgelerde ve meyve bahçelerinde incelemelerde bulundu. Akıncı, dolu yağışının Yedidalga’da büyük zarara yol açtığını belirterek bugün hükümetle yapacağı görüşmede konuyla ilgili ne gibi tedbirlerin alındığını, yaraların nasıl sarılacağı konusunu ve gözlemlerini paylaşacağını söyledi.

Meyve bahçelerinin ciddi zarar gördüğünü ve Aspava Restoran’da su baskını olduğunu kaydeden Akıncı, su baskınları olmaması için dereden akan suların denize tahliye olmasına müsait akarların yıllar içinde kapatıldığını gözlemlediğini anlattı.

Akıncı, dereleri ve akarların önünün tıkanmasının böyle sıkıntıları beraberinde getirdiğini belirterek, hükümetle birlikte konuyla ilgili olarak ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Erhürman: Ekonomik kayıp büyük

Başbakan Tufan Erhürman, Tarım Bakanı Erkut Şahali, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, bakanlık yetkilileri dün Yedidalga’daydı.

Erhürman, vatandaşların sıkıntılarını ve taleplerini dinleyerek, dolu yağışı sonrasında bölge halkının yaşadığı mağduriyeti ve zararı yerinde inceledi. Erhürman, hasar tespit çalışmalarının hemen başlayacağını belirterek, bakanlıklar veya Bakanlar Kurulu aracılığıyla mevzuat çerçevesinde neler yapılabileceğinin değerlendirileceğini söyledi.

Bölgede özellikle tarım arazilerinde ciddi zarar meydana geldiğini gözlemlediklerini ifade eden Erhürman, ilk nazarda ekonomik kaybın büyük göründüğünü belirtti.

Tarım Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın hızlı şeklide köylülerin de yardımıyla hasar tespiti yapmasının önemine vurgu yapan Erhürman, önemli olanın zararı olan kişilere yardımın yapılabilmesi için gerekli koşulların oluşmasını sağlamak adına vatandaşların görevlilere yardımcı olması ve bu işin bir kargaşaya dönüşmemesi olduğunu vurguladı.

Şahali: Ekip görevlendirdik

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın bürosunun açıklamasına göre Bakan Şahali, bölgede etkili olan dolu yağışından üreticilerin ciddi zarar gördüğünü söyleyerek, bakanlık olarak hasar tespit çalışmasının yapıldığını ifade etti.

Özellikle meyve üreticilerinin doludan dolayı zora düştüğünü kaydeden Şahali, üreticilerin uğradıkları zararın tespiti amacıyla Tarım Dairesi’ne bağlı mühendis ve teknisyenlerle Genel Tarım Sigortası Fonu uzmanlarının oluşturulan ekiplerde görevlendirildiklerini kaydetti. Yaşanan doğal afetten etkilenenlerin mağduriyetinin giderilmesi için ilgili tüm devlet birimlerinin görev başında olduğunu söyleyen Şahali, yaraların sarılarak üretimin devamını sağlamanın şart olduğunu belirtti.

Mecliste de konuşan Şahali, Lefke bölgesinde çok ciddi bir doğal afet yaşandığını ve bölgede bu üretim sezonunda hiçbir üretim yapılamayacak gibi görüldüğünü söyledi. Şahali, hasarın süratle giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını ifade etti. Çok ciddi bir doğal afet yaşandığını, bölgede bu üretim sezonunda hiçbir üretim yapılamayacak gibi görüldüğünü aktaran Şahali, evlerde, araçlarda, işyerlerinde de hasarlar olduğunu, bunların da tespit çalışmalarının yapılacağını kaydetti.

“Tazminlerin erken yapılması sorumluluğumuz”

Geçmişte tazminler konusunda yaşanan gecikmenin bir daha yaşanmaması adına, ihtiyaç duyulan kaynağın temini için gerekli girişimlerin yapıldığını söyleyen Şahali, tazminlerin en erken zamanda yapılmasının kendilerinin sorumluluğu olduğuna işaret etti.

Şahali, doğal afet zararlarının giderlerinin karşılanması için bir fon oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, bu konuda en erken zamanda bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Şahali, tarımsal üretim alanlarında meydana gelen zararlar için Genel Tarım Sigortası’nda bir fon bulunduğunu, ancak bu fonun kapsamının meydana gelmiş hasarın tamamını içerecek durumda olup olmadığının araştırılacağını, hangilerinin fon kapsamına gireceğinin değerlendirileceğini aktardı.

Gündüz: Bölge afet bölgesi ilan edilsin

Mecliste konuşan UBP Milletvekili Menteş Gündüz, ülkenin batı bölgesinde dolu yüzünden yaşanan felaket konusunda insanların çok büyük bir şaşkınlık ve üzüntü içinde olduklarını söyledi. Gündüz, bölgeyi ziyaret ettiğini ifade ederek, bir an önce Bakanlar Kurulu kararıyla bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi, çok süratli ve dikkatli bir şekilde tedbirler alınarak, teknik ekiplerce çözümler üretilmesi gerektiğini kaydetti.

Gündüz, olayın vahametine ilişkin örnekler de vererek, konunun ciddi ve hassasiyetle ele alınmasını, teknik ekiplerle inceleme yapılmasını istedi. Bölgenin ülkenin en nadide tarım ve turizm alanlarından olduğunu kaydeden Gündüz, “Bu insanların hem maddi hem manevi desteğe ihtiyaçları vardır” dedi.

En çok yağış Doğancı’ya düştü

Meteoroloji Dairesi, pazartesi ve dün gece en çok yağış alan bölgenin Doğancı olduğunu açıkladı.

Daireden yapılan yazılı açıklamada, pazartesi saat 08.00’den dün saat 08.00’e kadarki süreçte yağışların yörelere göre kaydedilen miktarları şöyle:

“Doğancı: 35 kg/m²; Taşpınar: 33 kg/m²; Gemikonağı: 26 kg/m²; Lefke: 21 kg/m²; Bostancı, Kozanköy: 20 kg/m²; Girne: 19 kg/m²; Yeşilırmak: 18 kg/m²; Beylerbeyi, Zafer Burnu: 17 kg/m²; Akdeniz, Zümrütköy, Kalkanlı, Alsancak: 16 kg/m²; Yakın Doğu Üniversitesi, Çamlıbel:15 kg/m².”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık