banner6

'Dolum tesisleri şehir dışına taşınsın'

banner37

Lefkoşa ve Gönyeli’de yerleşim yerlerinin ortasında kalan tüp gaz dolum tesisleri, vatandaşları tedirgin ediyor

'Dolum tesisleri şehir dışına taşınsın'
banner150 banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa’da Küçük Kaymaklı ve Gönyeli Bölgesi’nde faaliyet gösteren tüp gaz dolum tesisleri, çevresinde oturan vatandaşları tedirgin ediyor.

Yerleşim yerlerine yakın yerlerde gaz dolum işlemi yapan tesislerin hem insan sağlığı hem de güvenliği açısından tehlike arz ettiğini belirten vatandaşlar, bu tesislerin şehir dışına taşınmasını istiyor.

Vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine dolum tesislerinin durumuyla ilgili açıklama yapan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa’daki dolum tesislerinden sadece bir tanesinin LTB sınırları içerisinde bulunduğunu ve onunda 1970’ten beridir hizmet verdiğini söyledi.

Harmancı: Kendi arazilerinden dolum yapıyorlar

Vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine dolum tesislerinin durumuyla ilgili açıklama yapan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa’daki dolum tesislerinden sadece bir tanesinin LTB sınırları içerisinde bulunduğunu söyledi.

Harmancı, “bu tesisin sahipleri1970’ten beridir kendi arazilerinde hizmet veriyor. Tesis yapılaşmanın az olduğu bir yerde bulunuyor. Bu tesisin şehir dışına taşınmasıyla ilgili kurumlarla istişare edip gerekli düzenlemeyi yapmayı düşünüyoruz. Belki gerekli istişareler sonrasında tesislerin sanayi bölgesine taşınması planlanabilir” dedi.

Vatandaşlar tedirginlik yaşıyor

Yerleşim yerlerine yakın yerlerde gaz dolum işlemi yapan tesislerin hem insan sağlığı hem de güvenliği açısından tehlike arz ettiğini belirten vatandaşlar, bu tesislerin olası tehlikelere karşın şehir dışına taşınması gerektiğini söyledi.

Son yıllarda artan yapılaşma nedeniyle tesislerin yerleşim yerlerinin arasında kaldığını belirten vatandaşlar, “belki bu işyerleri yapılırken oralarda yerleşim yoktu. Ancak zamanla etrafları evler, işyerleri, siteler, hatta öğrenci yurtları bile yapıldı. Buralara yerleşim izni verenler, bu izinleri verirken bu unsurları da göz önünde bulundurmalıydı. Özellikle, Gönyeli’deki dolum tesisinin hemen yanında bir benzin istasyonu olduğu gerçeği tehlikenin boyutunu daha da artırıyor” diyerek, tesislerin şehir dışına taşınması istemlerini yineledi.

Bu tesislerin herhangi bir felakete yol açmadan yerleşim alanlarının bulunduğu yerlerden kaldırılması gerektiğini savunan vatandaşlar, bu konuda yetkililerin gerekli önlemleri alması için ciddi anlamda girişimde bulunmasını gerektiğini kaydetti.

Vatandaşlar ayrıca, firmalara ait boş tüplerin farklı bölgelerde ve park alanlarına yakın yerlerde korumasız olarak öylece bırakılmalarının da tehlike arz ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 08:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110