Dört zanlı için bir gün tutukluluk kararı alındı

banner37

Dört zanlı için bir gün tutukluluk kararı alındı
banner90
banner8

İş insanı Tekin Arhun,  eski Adli Şube Amirliği görevini yürüten Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan'ın da bulunduğu 4 kişi bir 'ses kaydı' meselesiyle bağlantılı olarak tutuklandı.

Zanlıların Polis Ali Savaş Altan'ın Ağır Ceza'daki davalarına yönelik bir ses kaydını sildikleri ve konuşmalarda "aklama yaparak" söz konusu kayıtları mahkemeye sunma hazırlığı yaptıkları öne sürüldü.

Soruşturmayı yürüten Müfettiş Muavini Polis Ömür Dalkıran, tutuklanan şahısları "zanlı Ali Savaş Altan'ın Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde görüşülecek davasını aklamak için,  bir ses kaydının orijinalini sildiklerini ve konuşmalarda aklama yaparak mahkemeye sunacak şekilde CD hazırladıklarını" iddia etti.

Zanlı İsmail Karaböcek'in itiraf nitelikli detaylı 5 sayfalık gönüllü ifade verdi.

Polis Dalkıran, olayla ilgili tüm zanlıların ev ve araçlarında arama yapıldığını birçok emare tespit edildiğini anlattı.

banner134
Raporlar bekleniyor

Müfettiş Muavini Dalkıran, soruşturmanın 24 Mayıs tarihinde Başsavcılık talimatı ile başladığını kaydetti. Bilişim Suçları Yasası çerçevesinde ses kaydının incelenmesi için kriminilastik şubeye teslim ettiklerini kaydeden Dalkıran, raporların içeriğinin beklendiğini ifade etti.

Soruşturmayı yürüten Müfettiş Muavini, işlenen suçun Zanlı Ali Savaş Altan'ın  “Kamu Görevlisi Tarafından Rüşvet alma, Resmi evrak sahteleme ve resmi evrakı tedavüle sürme davaları ile ilgisi olduğunu söyledi.

Konuşmalarda aklama tespiti yapıldı

Tanık Erkut Hafız’ın şahadetini etkilemek için bu suça teşebbüs edildiğini kaydeden Dalkıran, soruşturmanın çok ciddi olduğunu "konuşmalarda aklama tespiti yapıldığını" kaydetti. Dalkıran soruşturmanın devam ettiğini ifade ederek 3 gün tutukluluk talep etti.

Yargıç Temay Sağer, soruşturmanın devam ettiğine dikkati çekerek 4 zanlının 1 gün tutuklu kalmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75