banner6

Dörtyol’un kaderi yine değişmedi

banner37

Kanlı Dere’nin Köprülü Göledi’ne taşıdığı yağmur suları Dörtyol köyünde yine taşkına neden oldu. Köyün kuzeyinde kalan mezarlık ve ekili tarlalar sular altında kaldı, köyün güneyinde bulunan ve her yıl su baskınına uğrayan ağıllar bölgesini kurtarmak içinse ekipler seferber oldu

Dörtyol’un kaderi yine değişmedi
banner150 banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Kanlı Dere, Güney Kıbrıs ve Lefkoşa bölgesinden topladığı yağmur sularını Mesarya bölgesine taşıdı ancak her yıl olduğu gibi bu sefer de Köprülü Göledi’ne ulaştırması sekteye uğradı.

Dörtyol’da dere kenarlarında oluşan çatlaklar köyün kuzeyindeki mezarlığı ve tarlaları sular altında bıraktı, güneyindeki ağıllar bölgesini korumak içinse hummalı bir çalışma başlatıldı.

Dörtyol Muhtarı Salih Erel, Kanlı Dere’den bölgedeki su kanalı aracılığıyla Köprülü Göledi’ne giden suyun, kanaldaki çatlaktan köye doğru ilerlediğine dikkat çekti.

Muhtar Salih Erel, Dörtyol Mezarlığı civarındaki arsaların suyla dolduğunu, ağıllar bölgesinin su altında kalma riski olduğunu ifade etti ve “Önlem alınmalı. Kanal ıslah edilmeli. Aksi halde su taşkını hep olacak. Hayvanlar telef olacak, üretici zarar edecek” dedi.

2009’dan beridir kanalın ıslah edilmesi için ilgililere talepte bulunduklarını ifade eden Salih Erel, ilgililerin sorunlarına kulak tıkadığını iddia etti.

Salih Erel, şöyle devam etti:

“Hayvancı ve köylü tedirgin. Lefkoşa’dan Kanlı Dere’ye, Kanlı Dere’den Köprülü Göledi’ne giden suyun, kanaldaki çatlaktan ötürü köyü basma riski var. Kaymakamlık ve belediyedeki ilgililer sızıntıyı yerinde inceleyip gitti. Müdahale için çalışmalar başladı. Mandıra önüne ekskavatörlerle topraktan set duvar yapılıyor. Temennimiz, suyun bölgeye ulaşmaması. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz.”

“Zarar ziyanı karşılayan yok”

Mesarya Bölgesi’nin en büyük sorunlarından birinin dere taşkınları olduğunu anlatan hayvan üreticisi Ziya Kılavuz da, “Kanaldaki su mandıraya ulaşırsa, mahvoluruz. Hayvan ve mal kayıpları olur”  dedi.

Hayvan üreticisi Ziya Kılavuz, her yıl, su taşkını nedeniyle hayvanlarının telef olduğunu söyledi ve zarar ziyanının karşılaşmadığını ifade ederek bu durumdan şikayetçi oldu.

Kılavuz, “Kanaldaki çatlağı kapatmak için çalışmalar başladı. Kış öncesi kanalın genişletilip ıslah edilmesi gerekirdi. Ancak kimse ilgilenmedi. Gelen bakıp gidiyor. İcraat yok. Kanalın ıslahı, bölgenin en büyük ihtiyaçlarından biridir. Su taşkınlarından kaynaklanan sorunlar, en çok, Dörtyol bölgesinde yaşanıyor. İlgililer ilgi göstermeli. Bu çalışmalar, taşkın olmadan önce yapılmalı. Dereler temizletilip ıslah edilmeli. Kışa hazır hale getirilmelidir.”

Başbakan Dörtyol’a gitti

UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu, su taşkının yaşandığı Dörtyol’a giderek incelemelerde bulundu.

Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal ve beraberindeki heyetle birlikte su taşkının yaşandığı Dörtyol’a gideren Sucuoğlu, dere yatağındaki çatlakları kapatma ve suyun ağıllar bölgesine ulaşmasını engellemek için yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü’den bilgi alarak, Dörtyollu hayvan üreticilerinin sorunlarını dinleyen Başbakan Sucuoğlu yaraların sarılması için, imkanlar çerçevesinde mağdur üreticiye yardım edileceğini söyledi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110