Dosya kapatıldı, İngiltere'den arabası geldi

Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan’ın 9 yıl askıda kalan ve zanlısı İngiltere’de olan bir dosyayı, araba karşılığında kapattığının belgelendiği iddia edildi

Dosya kapatıldı, İngiltere'den arabası geldi

Emine UYSAL ÇALUDA

Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan’ın 9 yıl askıda kalan ve zanlısı İngiltere’de olan bir dosyayı, araba karşılığında kapattığının belgelendiği iddia edildi.

“Rüşvet almak”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Resmi evrakı tedavüle sürme” suçlamalarıyla tutuklanan Ali Savaş Altan, hücresinde fenalaştı ve kaldırıldığı devlet hastanesinde Kroner Servis’te anjiyo yapılıp, müşahede altına alındı.

Zanlı Ali Savaş Altan’ın gıyabında yapılan tutukluluk duruşmasında, aleyhinde 4 günlük tutukluluk emri alındı.

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, İngiltere’de olan ve KKTC’de hakkında “Evrak sahtelemek, tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından aranan şahıs ilan edilen Erkut Hafız’ın, Ali Savaş Altan tarafından KKTC’ye tutuklanmadan girişinin sağlandığını ve şikayetçiye 10 bin sterlin ödeme yapıldığının belirlendiğini kaydetti.

Soyalan, Erkut Hafız’ın polise verdiği ifadesinde Adli Şube Amiri Ali Savaş Altan’a İngiltere’den araba getirdiğini itiraf ettiğine vurgu yaptı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan’ı dinletti.

Soyalan: Ali Savaş Altan, hücrede fenalaştı

Mahkemede yeminli şahadet veren Ahmet Soyalan, Başmüfettiş olan zanlı Ali Savaş Altan’ın, 1 Ağustos’ta “Rüşvet almak”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Resmi evrakı tedavüle sürme” suçlamalarıyla tutuklandığını söyledi.

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, Ali Savaş Altan’ın hücresinde fenalaştığını, Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini ve Kroner Servis’te müşahede altına alındığını belirtti.

Soyalan, doktorun Altan’la ilgili rapor hazırladığını, dün öğle saatlerinde anjiyoya alındığını ve bu nedenle tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarılmasının sakıncalı olduğunu kaydetti.

Zanlı Ali Savaş Altan’ın en geç pazartesi gününe kadar müşahede altında olacağını belirten Soyalan, doktor raporunu da mahkemeye emare olarak sundu.

Soyalan, tutukluluk duruşmasını zanlının gıyabında yapılmasını talep etti. Zanlının avukatı Muhabbet Mevsimler, itiraz etmedi.

Soyalan: Gizli bir soruşturma başlatıldı

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, 2016 ile 2018 yılları arasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Adli Şube Amiri Ali Savaş Altan’la ilgili 2 Nisan 2018 tarihinde PGM tarafından alınan raporda, hakkındaki birçok iddiayla ilgili gizli bir soruşturma başlatıldığını kaydetti.

“Dosya kapattı, karşılığında araba aldı”

Ahmet Soyalan, Erkut Hafız isimli bir şahsın 2009 yılında hakkında “Evrak sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından aranan şahıs ilan edildiğini ve Hafız’ın o dönemde İngiltere’de bulunduğunu anlattı.

Soyalan, Erkut Hafız’ın aleyhinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden tutuklama emri alındığını ve 2009 ile 2018 yılları arasında aranan şahıs ilan edildiğini söyledi.

Soyalan, Ali Savaş Altan ile Erkut Hafız’ın teması olduğunu ve adaya dönmesi halinde serbestçe giriş yapabileceğini sağlayacağı yönünde ellerinde belge olduğunu anlattı.

Ahmet Soyalan, Erkut Hafız’ın KKTC’ye giriş yaptığını ve Ali Savaş Altan’ın tutuklanma emrini yerine getirmediğini kaydetti.

Soyalan, Erkut Hafız’ın hakkındaki suçlamalarla ilgili şikayetçi olan şahsa 10 bin sterlin verdiğini ve Ali Savaş Altan’a da İngiltere’den araba getirdiğini itiraf ettiğine vurgu yaptı.

Soyalan, “Bu ifade sonrasında Ali Savaş Altan tutuklandı. Araba emare alındı. Elimizde şahadet var” dedi.

“Benzer şekilde dosyalar kapatıldı”

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, aranan şahıslar olduğuna vurgu yaparak, benzer şekilde kapatılan dosyalar olduğuna işaret etti.

Soyalan, zanlı Ali Savaş Altan’ın yine bir şahsın dosyasında, “Evrak Sahtelemek” suçundan 4 tanığa müdahale edildiğini ileri sürdü.

Soyalan, bu dosyadaki ifadelerin aksi yönünde sahte ifadelerle evrak sahtelenip, dosyanın savcılığa gönderildiğini anlattı.

Soyalan, “Dosyada ‘mesele yok’ olarak kapattığı ve adaletin seyrini değiştiği belirlendi. Bu iki dosya dışında başka meseleler de var. Sanık tutuklanmadan önce 4 tanığa müdahale etti” dedi.

Tahkikatın devam ettiğini belirten Soyalan, Ali Savaş Altan’ın 4 gün tutuklu kalmasını talep etti.

“10 bin sterlinle Altan’ın ilgisi var mı?”

Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın avukatı Muhabbet Mevsimler, “Şikayetçiye verilen 10 bin sterlinle Ali Savaş Altan’ın ilgisi var mı?” diye sordu.

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, “Para şikayetçiye, Ali Savaş Altan’ın huzurunda verildi” dedi. Mevsimler, Altan’ın o arabaya 32 bin TL ödeme yaptığını ileri sürdü.

Soyalan, “Tahkikat bunu söylemiyor. Arabayı, dosyaya karşılık aldı. Bu meselenin tahkikatı rüşvet olarak başlamadı. Rüşvet sonradan belirlendi. Erkut Hafız, arandığını biliyordu ve bir aracıyla polise davet edildi. Bu soruşturma gizliydi. Biz adamı rüşvet verdi diye polise getirtmedik. Zanlı Erkut Hafız, bize ‘Dosya kapatıldı. Ali Savaş Altan’a İngiltere’den araba getirdim’ şeklinde ifade verdi. Zanlı Ali Savaş Altan’ın rüşvet istediğini tespit ettim” dedi.

Mevsimler, tutukluluk süresine itiraz etmedi.

Yargıç Cenkay İnan, aranan şahıslar olduğuna ve tahkikatın devam ettiğine bulgu yapıp, zanlı Ali Savaş Altan’ın 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Altan, Dörtyol Karakol Amiri değil

Öte yandan, zanlı Ali Savaş Altan’ın Dörtyol Karakol Amiri değil Mağusa’da Güvenlik ve Koruma Amirliği’nde görevli olduğu belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER