Dosyayı hazırlayan polis de yargılanacak

banner37

Ali Savaş Altan’ın talimatıyla, yeni ifadeler alıp dosyayı baştan hazırladığı ileri sürülen bir polis memuru dün teminat duruşmasına çıkarıldı

Dosyayı hazırlayan polis de yargılanacak

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı dönemde rüşvet karşılığı dosyaları kapattığı ileri sürülen Ali Savaş Altan’ın talimatıyla, yeni ifadeler alıp dosyayı baştan hazırladığı ileri sürülen bir polis memuru dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Özel Birim’de görev yapan polis memuru Tolga Erol’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Erol, 2016 yılında Çağın Mullaoğlu’nun aleyhinde başlatılan “Evrak sahteleme ve tedavüle sürme” dosyasının, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube Amiri olan Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın direktifi doğrultusunda, polis memuru H.R.’nin dosyadaki ifadeleri sahteleyip yeniden düzenlediğini ve Başsavcılığa, ‘Mesele yok’ şeklinde gönderip, kapatılmasını sağlamakla methaldar olduğunu belirtti.

Polis memuru Tolga Erol, KKTC vatandaşı olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve ayda bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Olay nasıl olmuştu?

Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan’ın 9 yıl askıda kalan ve zanlısı İngiltere’de olan bir dosyayı, araba karşılığında kapattığının belgelendiği iddia ediliyor.

“Rüşvet almak”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Resmi evrakı tedavüle sürme” suçlamalarıyla tutuklanan Ali Savaş Altan, geçtiğimiz gün tutuklanmış, hücresinde fenalaşmış ve kaldırıldığı devlet hastanesinde Kroner Servis’te anjiyo yapılıp, müşahede altına alınmıştı.

Zanlı Ali Savaş Altan’ın gıyabında 2 Ağustos’ta yapılan tutukluluk duruşmasında, aleyhinde 4 günlük tutukluluk emri alınmıştı.

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, İngiltere’de olan ve KKTC’de hakkında “Evrak sahtelemek, tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından aranan şahıs ilan edilen Erkut Hafız’ın, Ali Savaş Altan tarafından KKTC’ye tutuklanmadan girişinin sağlandığını ve şikayetçiye 10 bin Sterlin ödeme yapıldığının belirlendiğini kaydetmişti.

Soyalan, Erkut Hafız’ın polise verdiği ifadesinde Adli Şube Amiri Ali Savaş Altan’a İngiltere’den araba getirdiğini itiraf ettiğine vurgu yapmıştı.

4 günlük tutukluluk süresi dolan Altan ile birlikte tutuklanan Çağın Mullaoğlu, Mehmet Çocuk teminatla serbest bırakılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER