Döviz artmaya devam ederse zam kaçınılmaz

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu ile KIB-TEK Mali Koordinatörü Hasan Başoğlu, dövizdeki önlenemez artışın davamı durumunda elektriğe zammın da gündeme geleceği uyarısında bulundu

Döviz artmaya devam  ederse zam kaçınılmaz

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu, dövizdeki artışın devam etmesi halinde zammın kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

KIB-TEK Mali Koordinatörü Hasan Başoğlu, KIB-TEK’in 15 günde bir gemi yakıt tükettiğini ve bugünlerde bankalardan 30 milyon gibi bir borçlanmaya gidileceğini, bunun 15 milyonunun TL, diğer 15 milyonun ise döviz olacağını belirtti.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu ve kurumun Mali Koordinatörü Hasan Başoğlu KIBRIS’a özel açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu, elektrik ücretlerine zammın bu ay yapılmayacağını ancak normalde yapılması gerektiğini ifade ederek, hükümetin bu konuda başka tedbirler alacağını söyledi.

Hüdaoğlu: Doların yükselmesi devam ederse zam kaçınılmaz olur

Tarife ücretlerine bu ay normalde 4 kuruş civarında bir zammın olması gerektiğini kaydeden Ahmet Hüdaoğlu, “Bakanlar Kurulu nizamnamede değişikliğe gitti ve fiyatlarda değerlendirmeye her ay gidilirken bunu üç aya çıkardı. Ancak, dolar böyle yükselişe devam ederse üç ayı beklemek zorunda kalmayacağız. Zam kaçınılmaz olacak. Çünkü, yakıta ciddi paralar ödüyoruz” dedi.

Bu aylarda borçlanmanın normal olduğunu ancak üç ay sonra bunun getirisini almaya başlanacağını ifade eden Hüdaoğlu, bankalardan 11 milyon dolar daha borçlanma talep edilmesinin ise normal olduğunu ve bu borçlanmaların kısa süreli olduğuna dikkat çekti.

Hüdaoğlu, bankalardan alınacak dolar borcunun karşılıklı olduğunu kaydederek, “Bizim yaptığımız tüm ödemeler dolardır. Ancak, topladığımız paralar Türk Lirası’dır. Bir sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum” dedi.

KIB-TEK’in aylık tahsilatlarının değişken olmaya başladığını anlatan Hüdaoğlu, şu anda kurumun tüm giderleri karşılayabilir konumda olduğunu söyledi.

Başoğlu: Tüketim 170 milyon kilovat saate çıktı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Mali Koordinatörü ise Hasan Başoğlu, özellikle yaz aylarında klimaların da devreye girmesiyle çok yükseldiğini ifade ederek, “Bu aylarda tüketim 170 milyon kilovat saate kadar çıkıyor. Son yapılan düzenleme ile kurumun giderleri karşılayacak bir yapısı vardır” dedi.

Özellikle kura bağlı olarak maliyetlerin değiştiğini söyleyen Başoğlu, en son yaptıkları çalışmada dolar kurunun 4.70 olduğunu, bir gemi yakıtın 25 milyon TL’ye tekabül ettiğini ifade ederek, bugün bir gemi yakıtın doların yükselmesi ile birlikte 30 milyon TL’yi geçtiğini belirtti.

“30 milyonluk bir borçlanma yapılacak”

Başoğlu, KIB-TEK’in 15 günde bir gemi yakıt tükettiğini ve bugünlerde bankalardan 30 milyon gibi bir borçlanmaya gidileceğini, bunun 15 milyonunun TL diğer 15 milyonun ise döviz olacağını belirtti.

Bu dönemde mayıs ve haziran aylarının tüketiminin tahsil edildiğini anlatan Başoğlu, özellikle temmuz ve ağustos aylarında ciddi bir yakıt tüketimi ve elektrik kullanımının olduğunu ifade etti. Daha ucuza tüketilen ayların faturalarının şimdi toplandığını, bu dönemde bir miktar borçlanmanın devam edeceğini kaydeden Başoğlu, “Benim tahminim bu son borçlanmadır. Eylül ayından itibaren ekim, kasım ve aralık döneminde giderlerin düştüğü yakıt tüketiminin azaldığı aylardır. Bu aylarda borçlar ödenir” dedi.

TL borçlanma daha fazla rahatsız edici boyutta

En son talep ettikleri kredide 15 milyon TL ile 3 milyon dolar olduğunu ifade eden Başoğlu, dövizin böyle devam etmesi halinde dolar kısmını kullanmayabileceklerini de belirtti.

Şu anda doların geldiği seviyenin çok mantıklı bir seviye olmadığını ifade eden Başoğlu şöyle devam etti:

“Türkiye’nin dış ticaret açığı iç ve dış borcu ile dolar kuru mantıklı değil. Bugün 4.50 makul bir devalüasyondu. Ancak, şu an gelinen yerde daha fazla siyasetin ağırlığı olduğunu düşünüyorum. Bunu siyaset toparlayabilir, toparlayamayabilir de. Türkiye’de düzenin nasıl gittiğini bilmiyoruz. TL kredilerde faizler yüzde 20’nin üzerine çıktı. Döviz gibi TL alınacak krediler de rahatsız edici boyutta oldu.”

“Artan döviz nedeniyle yatırımlarda frene basacağız”

Artan döviz kuru nedeniyle KIB-TEK’te bazı yatırımların yapılamayacak konumuna geldiğini kaydeden Başoğlu, “Artan döviz kuru nedeniyle trafo merkezi yatırımı yapmayacağız ya da bölgelere yatırım yapamayacağız. Yatırımlarda frene basacağız” dedi.

Sürekli bir elektrik tüketimi olduğunu ve tüketim tarafının alıp başını gittiğini ifade eden Başoğlu, yapılan zamların bir kısım vatandaşı tasarrufa zorlayacağını ve bunun bir birini dengeleyeceğini ancak bir süre sonra şebekenin yetmeyeceğinin söyledi.

“Yeni açılacak ihalelere tekrar bakmak zorunda kalacağız”

İhtiyaç olan projelerin yılsonu bütçeye konduğunu ve tüm tarifelerin ona göre çıktığını kaydeden Başoğlu, bu yıl 185 milyon TL’lik bir yatırım bütçeleri olduğunu, bu projelerin dolar 4.20, Euro ise 5.25 iken yapıldığını ancak kurlar yükseldiği için bu kadar yatırım yapamayacaklarını söyledi. Gönyeli, Mağusa, Güneşköy ve Meriç’te yatırımlar yapıldığını bunların bitirileceğini kaydeden Başoğlu, “Ancak, yeni açılacak olan ihalelere bir daha bakacağız” dedi.

“Şu ana kadar rahatsız edici bir borçlanma yok”

Geçmiş yönetimden devralınan borcun ödenmeyen bir kurumlar vergisi ile KDV borcu olduğunu anlatan Başoğlu, kurumda şu anda rahatsız edici bir borçlanma olmadığını belirtti.

KIB-TEK’in dövizdeki atışa göre tarife düzenlemesi gerektiğini bunu yapmak zorunda olduğunu kaydeden Başoğlu, devlet bütçesinin KIB-TEK’e bir bütçe desteği olmadığını kendi bütçesi ile dönen bir yer konumunda olduğunun altını çizdi.

“Dolar 5’i geçti bu duruma göre zam kaçınılmaz”

Gelen döviz artışlarının tarifeye zam olarak yansıtılması halinde kurumda bir sıkıntının yaşanmayacağını ifade eden Başoğlu, sıkıntının toplumda çıkacağını belirtti.

Sıkıntının daha fazla sanayi, turizm ve tarımda çıkacağını kaydeden Başoğlu, “Gaza veya akaryakıta zam geldi. Bunları birisi subvansiye yaparsa zam gelmez. Elektriği de birisi sübvansiye ederse zam gelmez. Doların 5 TL’yi geçtiği bir dönemde petrol de 73 dolar olunca bu zam kaçınılmaz olur”.

“Maliye’nin ödemediği teşvik alacakları bizi sıkıntıya soktu”

Maliye Bakanlığı’nın ödemediği teşvik alacaklarının kendilerini sıkıntıya soktuğunu kaydeden Başoğlu, “KDV’lerin yatırılmaması ve turizm ve tarıma uygulanan 10 kuruş teşvikler bize verilmiyor ve eski borçlara mahsup ediliyor” dedi.

Teşvik alacaklarının yaklaşık 30 ile 40 milyon TL gibi bir rakam olduğunu ifade eden Başoğlu, kurumun cebine henüz teşviklerden bir şey girmediğini söyledi. Devletin KIB-TEK’e olan elektrik tüketimi borcu olduğunu, bunun tamamının eski borçlara gittiğini anlatan Başoğlu, “Kurumda böylece bir de nakit açığı oluştu. Bu yüzden biz de kredi kullandık. Bu şuna benzer Türkiye IMF’ye borcu kapattı ancak 400 milyar dolar halen dış borcu duruyor bu ayni şeydir” dedi.

“Zam yapılmaması için 7.7 kuruşluk katkıyı Maliye’den alıyoruz”

Başoğlu, geçmiş ay yapılan zamdan önceki dönemde elektrik tariflerinde bir fiyat ayarlaması gerektiğini bunun maliyenin ve Başbakanlığın bu yıl kullanmayacağı kalemlerinden aktarmasıyla zammın yapılmadığını söyledi.

7.7 kuruşluk yapılacak ancak yapılmayan zammın katkısının Maliye Bakanlığı tarafından yapılmaya başlandığını belirten Başoğlu, bunun yasal olduğunu ve belli bir kalemden yapıldığını subvansiyenin bu olduğunu kaydetti.

Son üç ay içerisinde elektrik ücretlerine yüzde 47 civarında bir zam yapıldığını kaydeden Başoğlu, kurumum cirosunun 1 milyar TL civarında olduğunu yüzde 47 zam ile 470 milyon TL’ye tekabül ettiğini bu parayı hiç kimsenin sübvansiye edemeyeceğini bensiye edemeyeceğini belirtti.

“Sanayi tarım ve konutlarda büyük sıkıntı var”

“Bu yapılmazsa elektrik yok demektir. Kaynak bulup da yakıtı alamazsanız bu ülkede elektrik üretemezsiniz” diyen Başoğlu, şu anda sorunun sanayi tarım ve konutlardaki elektrik tarifelerinde yaşandığını söyledi.

Tarım ve sanayinin bugünkü elektrik fiyatları ile üretim yapabilmesinin büyük sıkıntı olduğunu anlatan Başoğlu, özellikle hanelerin büyük sıkıntı yaşayacağını kaydederek, “Bence Elektrik Kurumu’ndan çok bu üç kesim bu işi nasıl götürecek” dedi.

Dövizin artması ile KKTC’nin fakirleşme dışında yapabileceği bir şey olmadığını anlatan Başoğlu, “Bütün bu toz duman bittiği zaman biz oturacağız ve yüzde 10 ile yüzde 20 fakirleştik” dedi.

“Kablo ile elektrik konusunda önüme gelen bir şey yok”

Türkiye’den gelecek olan elektrikle kablo konusuna da değinen Başoğlu, “Şu ana kadar benim önüme gelen herhangi bir hesap kitap yok” dedi.

“Türkiye’den hangi modelle elektrik geleceği veya gelebilecek mi” diyen Başoğlu, Avrupa Birliği içerisinde enterkoneksiyonu yöneten bir otorite olduğunu ve bu otoritenin buna izin verip vermeyeceğini bilmediklerini kaydetti. Türkiye’den elektrik gelip gelmeyeceğinin belli olmadığını gelecek ise bunun maliyetinin ne olduğunu kendisinin de bilmediğini anlatan Başoğlu, söylenen 20 ile 25 kuruşların mümkün olmadığını belirtti.

“Aksa’nın jeneratörünün ülkeye girmesi siyasi bir konudur”

KIB-TEK’in Aksa’dan bir jeneratör alımı yapılıp yapılmadığı sorusuna karşılık Başoğlu, şu cevabı verdi.

“Aksa’nın gümrükte bekleyen bir jeneratörü var. Eski yönetimde bu konuşuldu ne konuşuldu bilmiyorum. Ona istinaden bu jeneratör geldi ancak geçen yönetim bu jeneratörü içeri aldıramadı. Şimdi Aksa bu jeneratörü içeri koymak istiyor ama bu biraz da siyasi bir konudur ve KIB-TEK’in dışında olacak bir konudur” dedi.

Başoğlu, Aksa’nın jeneratörü konusunda Yönetim Kurulu üyesi Asım Özer’in istifa ettiği yönündeki soruya karşılılık ise “istifa ettiğini duymadım. Ancak, belli sıkıntıları vardı. Jeneratörün girişine karar verecek KIB-TEK değil siyasilerdir. Enerji Bakanlığı’dır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER