banner6

Döviz düştü fiyatlar düşmedi

banner37

TKP İskele Milletvekili Adayı İdris Koç, ülkedeki ekonomik sıkıntıları çözmek için aday olduğunu söyledi ve ekledi:

Döviz düştü fiyatlar düşmedi
banner151

Ayşe BULUT
TKP İskele Milletvekili Adayı İdris Koç, gerek pandemi, gerekse de TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle ülkenin ekonomik anlamda zor günlerden geçtiğini söyledi ve hükümetin ise bu konuda duyarsız kaldığını ifade etti.

Son günlerde dövizde bir gerileme olmasına rağmen bunun market, pazar ya da manav fiyatlarına yansımadığından söz eden Koç, bunun için de devlet denetiminin şart olduğunu kaydetti.

Koç, “Şu anda döviz düştü ancak hâlâ mazot fiyatları düşmedi, vatandaş kan ağlıyor.  Taksicisi, otobüsçüsü, hayvan üreticisi, çiftçisi kısacası herkes mağdur…” dedi.

“Ekonomik kriz her kesimi etkiledi”

TKP İskele Milletvekili Adayı İdris Koç, yaşanan ekonomik krizin ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının toplumun tüm kesimlerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

“1962 Samsun Çarşamba doğumluyum. Yılladır makinistlik, otobüs şoförlüğü ve çiftçilik yaptım. Yaptığım meslek gereği de yılladır insanlarla iç içe yaşıyorum, sorunlarını dinliyorum ve sıkıntılarını yakından takip ediyorum. Yaşanan ekonomik kriz ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle halk zor günlerden geçiyor. Dolayısıyla hayvancı ve çiftçi de bu durumdan ciddi anlamda etkilendi.

Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Çiftçi dövizin artışı nedeniyle gübresini, tohumunu alamadı. Hayvancı yemlere gelen zamlar nedeniyle hayvanlarına yem alamaz duruma geldi. Kuzuları elinde kaldı.

Bunların düzeltilmesi, hayvancı ve çiftçinin rahatlatılması gerekiyor. Mazot fiyatları aldı başını gidiyor. Her sektör etkilenmiş durumda…

Şu anda döviz düştü ancak hâlâ mazot fiyatları düşmedi, vatandaş kan ağlıyor. Taksicisi, otobüsçüsü, hayvan üreticisi, çiftçisi kısacası herkes mağdur…”

“Denetim şart”

Koç, ülkedeki ekonomik sorunların çözülmesi için denetimin şart olduğunu söyledi ve zaten pandemi nedeniyle de halkın 2 yıldır çok zor günlerden geçtiğini kaydetti. İdris Koç, şu şekilde konuştu:

“Pandemi nedeniyle insanlar zor günlerden geçiyor. Ne teşvik verildi ne başka bir formül arandı. Hükümetin vatandaşının yanında olması gerekiyor.  İşsizlik hat safhada… 

Gençlerimiz köylerden göç ediyor, ya kasabalara ya da yurt dışına yerleşiyor. Çünkü alacakları asgari ücretle geçinemiyorlar. Bir ev sahibi olamıyorlar. Dövizin yükselmesiyle de ev almak da hayal oldu. Buna “dur” denmeli. Asgari ücret 6 bin 90 TL oldu. İşveren masadan kalktı. Devlet buna destek vermeli. Bu hayat pahalılığında 4 bin 3 yüz TL ile kimse geçinemez.”

“Döviz düştü, fiyatlar değişmedi”

Dövizin düştüğünü ancak marketlerde, pazarlarda, manavlarda fiyatların değişmediğini kaydeden Koç, bunların denetlenmesi gerektiğini belirtti. Koç, şu şekilde konuştu:  

“Bölgemizdeki emirnamenin kalkması için mücadele vereceğim. Emirnamenin kalmasıyla bölgemizde bir rahatlama olacak. Bir de bölgemize otel ve üniversite de yapılırsa bölgede büyük bir de istihdam sağlanacak. Büyük şirketler vergi ödemiyor, sıfır vergiyle işliyor.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşare Uslu
Yaşare Uslu - 10 ay Önce

Herkez çok zor geçiniyorlar. Millet ne yapsın. Herşey çok palı. İnsanlar ne yapsın. Döviz ve Euro düşmesin

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110