Döviz kabusu geri döndü

banner37

Pandemi sürecinde hortlayan döviz krizi, son günlerdeki tırmanışını dün zirveye taşıyarak rekor üstüne rekor kırdı. TL, yabancı para birimleri karşısında büyük oranda değer yitirdi. Döviz, bir günde füze gibi fırladı. Dolar 7.31 TL’yi, sterlin 9.62 TL’yi, Euro da 8.65 TL’yi bularak, tüm zamanların en yüksek değerini gördü

Döviz kabusu geri döndü
banner90
banner99

2018 KRİZİNDEN DE BETER… Dövizde dün yaşanan bu ani tırmanış, tüm finans dünyasını alt üst etti. Önünü göremeyen finans uzmanları, “çok ciddi bir kriz bizi bekliyor” yorumunda bulundu. Dövizde görülen bu astronomik yükselişi “2018 döviz krizinden de beter” sözleriyle değerlendiren uzmanlar, Covid aşısı bulununcaya dek bu trendin devam edeceği görüşünde. Uzmanlar ayrıca vatandaşlara “dövizle borçlanmayın” uyarısı yapıyor

EN ÇOK DOLAR YÜKSELDİ… Dün TL karşısında en büyük yükselişi dolar gösterdi. Dolar, TL karşısında günü yüzde 3.74 oranında değer kazanarak kapattı. Doların TL karşısındaki artışı gün içinde bir ara yüzde 4.49’u da gördü. İngiliz para birimi sterlin de TL karşısında bir günde yüzde 2.56, Euro ise yüzde 2.33 oranında arttı. Bu veriler, TL’nin yabancı para birimleri karşısında aynı oranda devalüe (değer kaybetme) olduğu anlamına da geliyor

DÖVİZ BORÇLULAR YANDI… Dövizin patlamasıyla paniğe kapılan vatandaşlar, dün gazetemizin telefonlarını kilitledi. Özellikle döviz borcu olan ya da dövizle kira ödeyen vatandaşlar “yandık” diye feryat ederken, yetkililerin bu duruma bir çare üretmesini istedi. Vatandaşlar, hayatın her aşamasının dövize endeksli olduğu ülkede başta akaryakıt ve elektrik olmak üzere iğneden ipliğe her şeyin zamlanarak, pahalılık ve enflasyon olarak halka döneceği endişesini de taşıyor

“AŞI BULUNMADIKÇA YÜKSELİŞ SÜRECEK”… Ekonomist Mahmut Sezinler, dövizin artmayıp TL’nin değer kaybettiğini ve sadece TL’nin de değil, gelişen ülke paralarının tamamının dolar gibi majör döviz kurları karşısında değer yitirdiğini belirtti. Sezinler, Covid-19 salgınının tam anlamıyla atlatılmadığı sürece, yatırımcının ‘güvenli liman’ arayışının devam edeceğini ve bunun da TL de dahil olmak üzere gelişen ülke varlıklarının değer kaybına neden olacağını söyledi

“ÇOK CİDDİ BİR KRİZ KAPIDA”… Ekonomist, akademisyen ve bankacı Erdal Güryay, dövizin yükselişinin nerede duracağına yönelik hiçbir öngörüde bulunulamayacağını ifade ederek, “Çok ciddi bir kriz bizleri bekliyor. Şahsi düşüncem, sterlin kurunun çok kısa bir süre içerisinde 11,00 TL’ye dayanabileceği yönünde. Döviz borcu olanların, bu kurlarla borç ödemesi mümkün değil. Bankalarda da yakın gelecekte ‘bir yeniden yapılandırma daha’ furyası başlaması olası” ifadelerini kullandı

Ali ÇATAL

   Pandemi sürecinde hortlayan döviz krizi, son günlerdeki tırmanışını dün zirveye taşıyarak rekor üstüne rekor kırdı.

   Türk Lirası (TL), yabancı para birimleri karşısında büyük oranda değer yitirdi. Döviz, bir günde füze gibi fırladı.

   Dolar 7.31 TL’yi, sterlin 9.62 TL’yi, Euro da 8.65 TL’yi bularak, tüm zamanların en yüksek değerini gördü.

   TL’nin, döviz kurları karşısında geçen hafta başladığı değer kaybı, dün de artarak sürdü.

   Dolar/TL kuru, önceki gün 6,9969 olarak fiyatlanırken dün bir ara yüzde 4,49 artışla 7,3114 oldu ancak günü 7,2583 TL’den yüzde 3,74 kazançla tamamladı.

   Böylece dolar, halk arasında ‘döviz krizi’ olarak bilinen ‘Ağustos 2018 Kur Şoku’ döneminde gördüğü 7,22 TL bandını da dün itibarıyla aştı.

   Euro/TL tarafında ise dün KKTC serbest piyasasında 8,65’ler seviyesi ile ‘tüm zamanların en yüksek değeri’ gözlemlenirken; 8,4892’den fiyatlanan Euro’nun gün sonunda TL karşısındaki değer kazancı yüzde 2,33 olarak hesaplandı.

   Sterlin/TL kuru da gün ortasında 9,62’lerden fiyatlanarak, iki yıl öncesine göz kırptı; günü 9,4242 TL’den kapatarak, TL karşısında bir gün içerisinde yüzde 2,56 değer kazandı.

   Dövizin patlamasıyla paniğe kapılan vatandaşlar, dün gazetemiz telefonlarını kilitledi. Özellikle döviz borcu olan ya da dövizle kira ödeyen vatandaşlar “yandık” diye feryat ederken, yetkililerin bu duruma bir çare üretmesini istedi.

   Vatandaşlar, hayatın her aşamasının dövize endeksli olduğu ülkede başta akaryakıt ve elektrik olmak üzere iğneden ipliğe her şeyin zamlanarak, pahalılık ve enflasyon olarak halka döneceği endişesini taşıyor.

Sezinler: Büyüme ‘finansal enstrümanlarla’ desteklenmeye çalışıldı

   Ekonomist Mahmut Sezinler, doların, sadece TL değil, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin (GOP) tamamı karşısında değer kazandığı gerçeğine dikkat çekerken, Amerikan Doları’nın, majör altı para birimi karşısındaki satın alma gücünü belirleyen ABD dolar endeksinin ise gerilediğini söyledi.

   Aslında doların değer kazanmadığını, TL gibi GOP’lerin değer kaybettiğini aktaran Sezinler, bunun da ‘TL’nin zafiyetinden’ kaynaklandığını vurguladı.

   Türkiye’de ihracatın ciddi anlamda düştüğünü, Covid-19 salgını nedeniyle de turizmin durma noktasına geldiğini hatırlatan Sezinler, ülkeye döviz girişinin bir anda durmasının da TL’ye değer kaybettiren bir diğer unsur olarak kayda geçtiğini söyledi.

   Covid-19 aşısı bulunmadığı sürece, dolar gibi yatırımcı nezdinde ‘güvenli liman’ addedilen para birimlerine talebin süreceği bilgisini de veren Sezinler, GOP’lerin değer kaybının durması için Covid-19 salgınının çözüme kavuşturulması gerektiğini aktardı.

   Sezinler, dövizle borçlanmanın, faiz oranları bir kenara bırakıldığında hiçbir mantığının olmadığını belirtti; özellikle dar ve orta gelirli yurttaşlara ‘uzun vadede dövizle borçlanmayı’ kesinlikle önermediğini bildirdi.

Güryay: Pozitife dönüş zor görünüyor

   Ekonomist, Akademisyen ve Bankacı Erdal Güryay, TL’deki değer kaybının ekonomik ve politik pek çok sebebi olduğunu kaydetti.

   “Ekonomimizin büyük ölçüde Türkiye’ye bağlı olması bir yana, ithalatla yaşayan bir ülkeyiz. Hemen her şeyimiz yurt dışından ve ‘dövize endeksli’ şekilde geliyor” diyen Güryay, halka yapılacak ‘tek’ önerinin ise ‘artık herkesin bildiği’ dövizle borçlanmamak olduğunu söyledi.

   Güryay, “Çok ciddi bir kriz bizleri bekliyor. Şahsi düşüncem, sterlin kurunun çok kısa bir süre içerisinde 11,00 TL’ye dayanabileceği yönünde. Döviz borcu olanların, bu kurlarla borç ödemesi yapması mümkün değil. Bankalarda da yakın gelecekte ‘bir yeniden yapılandırma daha’ furyası başlaması da olası” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75