banner6

“Döviz kredilerinde kur sabitleme yok”

banner37

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Önal, hükümetin aldığı ekonomik tedbir kararlarını değerlendirdi

“Döviz kredilerinde kur sabitleme yok”
banner99

Ali ÇATAL

Hükümet dövizdeki yükselişe bağlı olarak bir dizi ekonomik tedbir aldı.

Ekonomik tedbirler arasında döviz cinsinden kredilerin yapılandırılması da yer aldı.

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kıbrıs İktisat Bankası LTD. Genel Müdürü Olgun Önal, dövizle kullanılmış kredilerin taksitlerinde herhangi bir kur sabitlemenin söz konusu olmadığını söyledi.

Önal, yapılandırma taleplerinin hızlı şekilde sonuçlandırılabilmesini belirleyen sürelerin de olduğuna ve başvuru tarihinden başlayarak bireysel müşterilerde 10, ticari müşterilerde ise en fazla 30 gün içinde talebinin sonuçlandırılmasının gerektiğine dikkat çekti.

Önal, Covid-19 salgını kaynaklı zorlayıcı koşullara ek olarak, TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybı, piyasalarda aşırı ve devamlı volatilite yani oynaklık, hem tüketici hem de üretici tarafındaki artan enflasyon ve fiyat mekanizmasının sağlıklı işlemesini engelleyen tedarik ve satış koşullarının ise ülkeyi ‘ayrıca’ ve ciddi şekilde zorladığını kaydetti.

banner134

Hem ticari alanda artan ihtiyaçlar için ek ve uygun koşullarda ilave likidite imkanı oluşturmak hem de kredi ödemelerinde zorluk yaşayanların kredilerini uygun şartlarda yapılandırabilmelerini sağlayabilmek için Bakanlar Kurulu’nun uygulamaya koyduğu kararlara değinen Önal, mevduat maliyetlerinin ve enflasyon oranının çok altında negatif faizle toplamda 150 milyon TL’lik bir kredi paketinin devreye alındığını belirtti.

Bahse konu paketin, altı aya kadar ödemesiz dönemi de içerecek şekilde 36 ay vadeli ve yüzde 13 faizli olduğunu söyleyen Önal, vergi yükümlüsü gerçek veya tüzel kişilerin bu kredi kullanabileceğini vurguladı.

Kredi tutarının da 100 bin TL’ye kadar çıktığını aktaran Önal, daha önce faiz destekli kredi kullanılmasının ise bu yeni kredi imkanından faydalanılmasına engel teşkil etmediğini açıkladı.

Olgun Önal, kredi kullandırma faaliyetlerinin, gelecek hafta başlayacağını belirterek kredi kartı akdi faiz oranlarının da 1 Aralık’tan 31 Mart 2022’ye kadar aylık yüzde 2,60 yerine aylık yüzde 1,5 olarak uygulanacağını; gecikme faiz oranının da bu dönem için yüzde 1,5’e indirilerek bu dönemde ‘pratikte’ uygulanmadığını söyledi.

Ayrıca, 1 Mart 2021 itibarıyla yürürlüğe giren ve 31 Aralık 2021’de yürürlükten kalkacak Kredilerin Yapılandırılmasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname’nin süresinin de 31 Mart 2022’ye kadar uzatıldığına işaret eden Önal, yapılandırma ihtiyacı hisseden bireysel ve ticari kredi müşterilerinin de kredilerini bankaları ile görüşerek yeniden ödeme planına bağlayabileceklerini aktardı.

Yapılandırma faaliyetinin, aynı bankada hayata geçirilmesi durumunda ekstra ücret talep edilmeyeceğini de söyleyen Önal, “Yine aynı bankada altı ayı aşmayan vade uzatımlarında, müşteri aleyhine faiz oranları değiştirilemiyor” ifadelerini kullandı.

Yapılandırma ihtiyacı içerisindekilerin çok sayıda bankaya başvurmaları ve kendilerine en uygun fiyatlama, teminat, vade ve buna benzer diğer koşulları sağlayan bankadan işlem yapmalarının ise müşterilerin, bankacılık sistemindeki tam rekabet koşullarının nimetlerinden azami ölçüde faydalanmaya çalışmalarını desteklediğini de açıklayan Önal, kredinin başka bir bankadan kredi kullanılarak kapatılması durumunda, en fazla binde 5 olmak üzere erken kapama ücreti hariç ücret alınamadığını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104