banner6

Döviz kurları başımızı döndürdü

banner37

Türkiye ve dünyadaki siyasi gelişmelerin ardından dün sabah döviz kurlarında yeni bir rekora imza atıldı, ancak akşam saatlerine doğru Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama TL’nin inanılmaz bir derecede değer kazanmasına neden oldu

Döviz kurları başımızı döndürdü
banner150 banner150 banner151

Ahmet KARAGÖZLÜ

Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, döviz kurlarında inanılmaz bir yükselişe neden oluyor… Türk Lirası (TL) dün sabah döviz karşısında yeni bir rekor tazeledi, ancak akşam saatlerine doğru döviz kurlarında meydana gelen düşüş herkesin başını döndürdü.

Haftanın açılışında, KKTC serbest piyasalarında dün sterlin 24 TL’ye; dolar 18 TL’ye; Euro da 21 TL’ye kadar dayandı. Ancak dün akşam saatlerinde kurlarda inanılmaz bir oranda düşüş yaşandı.

Gazetemizin baskıya hazırlandığı saatlerde dolar 13.50, Euro 15.30, sterlin de 17.89 TL’den işlem gördü.  

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimleri konusunda “Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim” demesiyle dün döviz kurları rekor tazeledi, ancak bu rekor fazla uzun sürmedi.

Erdoğan’ın dün başkanlık ettiği kabine toplantısının ardından “Türk Lirası mevduatındaki yeni düzenlemeler” ile “ekonomik tedbirleri” açıklaması döviz kurlarını inanılmaz bir düşüşe geçirdi.

Ancak KKTC Merkez Bankası, dün sterlin/TL kurunu 21.81; Euro/TL kurunu 18.53 ve Amerikan Doları’nı ise 16.36 TL’den kapattı.

Merkez Bankası kurlarının dünkü gelişmelerin ardından bugün ne olacağı ise merak uyandırdı.

Erdoğan: Piyasa paydaşlarıyla yeni araçlar geliştirilecek

Dünkü toplantının ardından “Yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin ton altın bulunmaktadır” şeklinde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla yeni araçlar geliştirilecek” dedi.

“Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz” diyen Erdoğan, “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarında kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını söyledi.

Şafaklı: Türkiye’nin dün aldığı kararlar TL’yi tekrardan cazipleştirme politikasıdır

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında değer kaybetmesinin Kıbrıslı Türkler açısından içinden çıkılmaz bir hale geldiğini söyledi.

Şafaklı, döviz kurlarındaki artışın faiz ve enflasyon farklılıkları kadar olduğunu, ancak Türkiye’nin faiz politikasına ilişkin adımlarının Türk Lirası’ndaki cazibenin yitirilmesine neden olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin dün aldığı kararların dövizin biraz olsun düşmesine olumlu etki yarattığını belirten Şafaklı, “Türkiye’de faiz artırımı doğrudan dillendirilmese bile dün TL’nin cazibesinin artırılması için kur farkından doğabilecek kaybın TL bazlı yatırımlara ödeme garantisi verileceğinin söylenmesi aslında bir nevi yeni bir faiz politikasının farklı bir versiyonudur. Yani faiz indirimleri TL’yi cazip olmaktan çıkarırken, TL bazlı yatırımların getirisini kur farkı oranında artırmak, gelir faiz avantajı sağlayarak TL’yi tekrardan cazipleştirme politikasıdır” ifadelerini kullandı.

“Dövizle borçlanan kişiler olumsuz etkilendi”

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının ardından özellikle dövizle borçlanan kişilerin olumsuz etkilendiğini kaydeden Şafaklı, kur farklılıklarının dövizle borçlanan vatandaşların ödeme kapasitesini bertaraf ettiğine dikkat çekti.

Bu durumun ileride bankaların mali durumunu zorlayacak bir yapıya getireceğini belirten Şafaklı, KKTC ekonomisinin yaklaşık yüzde 90’ının ithalata dayalı olduğunu söyledi.

Şafaklı, Türkiye’den gelen ürünlerin bile dövizle alındığına işaret ederek, dövizin artmasıyla her ürüne zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Döviz kurunda yaşanan artışın ülkeyi fakirleşmeye ve iflaslara doğru götürdüğünü belirten Şafaklı, bu işin sonunun daha da kötü bir duruma gidebileceğini söyledi.

Vatandaşların alım gücü korunamadığında piyasadaki harcamaların da düşebileceğine işaret eden Şafaklı, bu durumun ekonomik resesyona, hatta depresyona kadar varabileceğinin altını çizdi.

Şafaklı, dövizin artmasıyla ülkedeki pahalılığın daha da artacağını vurgulayarak, bu sorunların özünde Euro’ya geçmek gibi palyatif çözümler değil, rekabet edebilirliğin artırılması yönünde adımların olması gerektiğini belirtti.

Şafaklı, ithalatın yerli üretimle ikame edilmesi, kamu kaynaklarının verimli ve etkin yönetilecek bir yapıya kavuşturulması, 4.5 ve 5G gibi dijital dönüşümlerinin ülkeye getirilmesiyle bu durumun üstesinden gelinebileceğini kaydetti.

“Devlet, güçlü bir mali yapıya kavuşturulmalı”

Şafaklı, döviz kurları karşısında etkilenen vatandaş, esnaf ve üreticilerin girdikleri girdaptan kurtulması için devletin güçlü bir mali yapıya kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Sosyal devlet bağlamında hibe yardımlar ile faizsiz kredilerin verilmesinin şart olduğunu kaydeden Şafaklı, bunun için kamu maliyesinin iflastan ve mevcut girdaptan çıkması gerektiğine işaret etti.

Şafaklı, süratle kayıt dışı ekonominin önlenmesi, vergi reformuyla da her türlü kazancın adil olarak vergilendirilmesi gerektiğini belirtti.

Şafaklı ayrıca, devletin alacaklarını irade koyarak tahsil etmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nden kaynak akışını sistematik bir şekilde garanti altına alan “eylem reform ve kaynak” ilişkisini mutlaka kurması gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021, 11:44
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110