banner6

Döviz, öğrenciyi de yaktı

banner37

Zamlar, pahalılık, dövizdeki büyük artışla yangın yerine dönen ülkemize yurtdışından okumaya gelen öğrenciler de yangının içine düşerek çok zor günler geçiriyor  

Döviz, öğrenciyi de yaktı
banner151

Ahmet UÇAR

Ülkemize okumaya gelen öğrenciler normal şartlarda da zorluk yaşarken, dövizdeki büyük artış sonrası ayakta duramayacak hale geldi.

Dövizdeki aşırı yükseliş tüm ülkeyi yangın yerine çevirirken, yurtdışından gelen öğrenciler de bu yangının içine düştü.

Ev ve yurt kiraları önceki dönemlerde de öğrencilerin en büyük çilesiyken, dövizdeki yükselme, öğrencilerin yaşadığı sorunlara tuz biber ekti.

Ülkemizde birçok ev sahibi, öğrencilere sterlin üzerinden ev kiralarken, ücretlerini de genellikle yıllık olarak talep ediyor.

Kıbrıs Türk Öğrenci Birliği (KTÖB) Onursal Başkanı Abdurrahman Arıkan, birçok öğrencinin sıkıntı yaşadığını, okulu bırakmak zorunda kaldığını ve kira ücretleri altında ezildiğini belirterek, dövizdeki yükselmenin de sorunlara daha büyük darbe indirdiğini vurguladı.

KKTC Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı El-Yaqub Sabo Abdullahi Guri ise zamlarla beraber dövizdeki yükselmeyle öğrencilerin çok daha zor günlerden geçtiğini, temel ihtiyaç ürünlerini bile alamayacak duruma geldiğini söyledi.

Guri, çoğu ev sahibinin kira ücretini döviz üzerinden 6 aylık ya da 1 yıllık peşin aldığını açıkladı.

Arıkan: Dövizdeki yükseliş öğrenci sorunlarının tuzu biberi oldu

Kıbrıs Türk Öğrenci Birliği (KTÖB) Onursal Başkanı Abdurrahman Arıkan, dövizin hayatın her alanını olduğu gibi öğrencileri de olumsuz etkilediğini belirterek, önceki dönemlerde de öğrencilerin birçok sıkıntı yaşadığını, dövizin bunların tuzu ve biberi olduğunu kaydetti.

Ülkedeki ev ve yurt kiralarının, ekonomide yaşanan bu dalgalanmalar öncesinde de oldukça yüksek olduğunu anımsatan Arıkan, “Altın yumurtlayan tavuk hikayesini bilirsiniz. Öğrenci güzel para getiriyor ve ada sakinlerini kalkındırıyordu. Ada halkı da dedi ki bu altın yumurtayı bir anda kazanalım” şeklinde konuştu.

Arıkan, aldığı duyumlara göre birçok kişinin maddi yetersizlikten dolayı okulunu bırakmak durumunda kaldığını dile getirerek,  pandemi süreci dolayısıyla uzaktan eğitime geçilince de ülke genelinde büyük bir krizin patlak verdiğini ifade etti.

Pandemi sürecinin hep beraber yaşandığını hatırlatan Arıkan, esnaf başta olmak üzere birçok kişinin öğrencinin yokluğunu ekonomik anlamda hissettiğine dikkat çekti.

Arıkan, öğrencilerin adaya geldiğini ama bu döviz piyasasında Türk Lirası'nın düşüşünün daha fazla hissedilir olduğunu vurgulayarak,  “ada sterlin, Euro ve dolar cinsinden alım satım yaptığı sürece Türkiye'den gelen  öğrenciler, önceden olduğu gibi adayı terk etmeye devam edecek” dedi.

2007 - 2014 yılları arasındaki öğrenci oranına Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden ulaşılabileceğini bildiren Arıkan, oranlarda dalgalanmanın söz konusu olduğunu, artış oranının 2014 yılından sonra da düştüğünü açıkladı.

“3. dünya ülke”lerinden gelen öğrencilerin döviz para getirmeleri nedeniyle sorun yaşamayacağını söyleyen Arıkan, TL’yle yaşayan öğrencilerin ise mağduriyet yaşayacağını, dövizdeki yükselişin öğrencilerin yaşadığı sorunları daha da artırdığını kaydetti.

Guri: Öğrenciler temel ihtiyaçlarını ödeyemeyecek duruma geldi

KKTC Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı El-Yaqub Sabo Abdullahi Guri, döviz kurlarındaki dalgalanmaların Kuzey Kıbrıs'taki tüm Nijeryalılar üzerinde olumsuzluk yarattığını belirterek, temel ürün fiyatlarındaki artışın, çoğu öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılamasını zorlaştırdığını kaydetti.

Ev fiyatlarının da artmasının öğrencilerin kira ödemelerini zorlaştırdığını dile getiren Guri, “Çoğu öğrencide olduğu gibi kendi para birimini dolar, Euro ve sterline çevirmedeki fark da işi zorlaştırdı” şeklinde konuştu.

Guri, ev kiralarının da kendileri için başka bir sorun olduğuna işaret ederek, ev sahiplerinin kirayı dalgalanmalara aldırmadan dolar üzerinden aldığını, öğrencilerin bu durumda daha fazla kaynak bulup kirayı ödemek zorunda kalacağını anlattı.

Öğrencilerin bu adada yaşadıkları zorlukların artık yeni bir haber olmadığına işaret eden Guri, birçok sorunun bulunduğunu söyledi.

Guri, öğrencilerin daha büyük bir yüzdesinin önemli bir işi olmadığını, ihtiyaçlarını karşılamak için yalnızca ebeveynlerine ve kendi kendine destek olan diğer birkaç kişiye güvendiğini belirterek, satılan ürünlerin fiyatlarındaki artışın ise endişe verici olduğunu kaydetti.

Zamların ve dövizin bu şekilde devam etmesi durumunda 100 TL’nin günlük ihtiyaçlara yetmeyeceğini dile getiren Guri, ekmek, benzin ve diğer temel ürünlerin artık çok pahalı olduğunu ifade etti.

Guri, kiraların çoğunun pound, dolar ve Euro olarak, çok azının TL olarak ödendiğini vurgulayarak, bu durumun öğrencileri olumsuz etkilediğini açıkladı.

Ülkelerinden oldukça çok para aldıklarına ama sadece bir ya da iki aylık kira ödeyebildiklerine işaret eden Guri, “Ufak tefek işler yapanlar bile ay sonunda aldıkları maaştan kiralarını ödeyemiyorlar. Çoğu ev sahibi, dairelerini bize kiralamadan önce altı aylık kira ve iki depozito almakta ısrar ediyor, bazıları ise yıllık ödemelerde ısrar ediyor. 350 lira, 6 aylık kira, 2 depozito ile 1+1 daire hayal edebilirsiniz. Bunlar hakkında bir şeyler yapılabilirse takdir edilecektir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110