banner6

Dövizdeki yükseliş durmazsa, tavuğun ve yumurtanın fiyatı yine artacak

banner37

Levent Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu CEO’su Afif Say, artan maliyetlere dikkat çekerek zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi:

Dövizdeki yükseliş durmazsa, tavuğun ve yumurtanın fiyatı yine artacak
banner151

“1 TON YEM 7 BİN 200 TL OLDU”… Levent Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu CEO’su Afif Say, 1 yıl önce 2 bin 700 TL’ye aldıkları 1 ton yemi bugün 7 bin 200 TL’ye alabildiklerini ifade ederek artan maliyetler karşısında kendilerinin de çaresiz kaldığını söyledi. Say, pandemi döneminde tüketicinin mağdur olmaması için bir yıl boyunca zararına üretim yaptıklarını ancak son günlerde yaşanan kur artışıyla durumun sürdürülebilir olmaktan çıktığını kaydetti. Say, 1 kilo tavuğun perakende fiyatının 27,50 TL’den 35,20 TL’ye, adet yumurta fiyatının ise 1.00-1.10 TL dolaylarından 1.25-1.30 TL’ye yükseldiğini söyledi.

Eniz ORAKCIOĞLU


Levent Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu CEO’su Afif Say, tavuk ve yumurta fiyatlarındaki artışın nedenini KIBRIS’a değerlendirdi.


Say, 1 kilo tavuğun perakende fiyatının 27,50 TL’den 35,20 TL’ye, adet yumurta fiyatının ise 1,00-1,10 TL’den 1,25-1,30 TL’ye yükseldiğini söyledi.


Hammadde maliyetlerinin dolar ve Euro’daki yükselişten dolayı çok arttığının altını çizen Say, 1 ton yemin maliyetinin 2 bin 700 TL’den 7 bin 200 TL’ye çıktığı ifade etti.


Say, hammaddelerin döviz bazındaki fiyatlarının gerek dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hastalığı, gerekse yine tüm dünyada etkili olan kuraklık nedeniyle arttığını vurguladı. Say, “Pandemi döneminde tüketicimizin mağdur olmaması için geçtiğimiz bir yıl boyunca zarar, sineye çekilerek üretim yapılmıştır. Ancak son günlerde yaşanan kur artışlarıyla birlikte bu durum sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır” şeklinde konuştu.


Döviz artışı sebebiyle fiyat artışı gösteren mazotun da diğer bir girdi olduğunu hatırlatan Say, tüm bu ve benzeri girdiler eklendiklerinde zararın yükünü üreticinin çekemeyeceğinin açık ve net olduğunu vurguladı.


Say, ürünlere yapılan fiyat artışının yalnızca zararı hafifletebilmek için gider artışlarımızın bir kısmının fiyatlara yansıması olduğuna dikkat çekti.


“Bu durum belirttiğimiz üzere pandemi, değişen ticaret koşulları ve kuraklığa bağlı döviz üzerinden hammadde maliyet artışının kaçınılmaz sonucudur” diyen Say, gelinen nokta sadece kendi sektörlerinin değil, maalesef tüm sektörlerin negatif yönde etkilendiğini ve dövizdeki artışın durmadığı sürece fiyatların da değişmeye devam edeceğini kaydetti.


Say, kasım ayında tavuk ve yumurta fiyatlarında yüzde 10 civarında bir artışa gidildiğini ancak o günden bugüne tekrarlayan kur artışları hepimizce bilinmektedir. Örneğin kasım ayı başında 9.50 TL olan ABD Doları bugün 13.80 TL’lerde seyretmektedir. Bu da bir ayda yüzde 45 değer kaybı demektir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110