banner6

Dövizin ateşi söndü mutfaktaki yangın sönmüyor

banner37

Dövizin aşırı yükselmesiyle katmerlenen fiyatlar, dövizin düşüş eğilimine girmesine rağmen bir türlü düşmüyor. Sebze ve meyve fiyatlarındaki kontrol edilemeyen yükseliş, vatandaşı çılgına çeviriyor

Dövizin ateşi söndü mutfaktaki yangın sönmüyor
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Dövizin aşırı yükselmesiyle katmerlenen fiyatlar, dövizin düşüş eğilimine girmesine rağmen bir türlü düşmüyor.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki kontrol edilemeyen yükseliş, vatandaşı bezdirdi.

Mutfak masrafı neredeyse ikiye-üçe katlanan vatandaş, adeta isyan noktasına geldi.

Yüksek fiyatlar nedeniyle alım gücü düşen dar gelirli vatandaşın mutfağında başlayan yangın bir türlü sönmüyor. Fiyatlar yükseldikçe, mutfaktaki yangın da büyüyor.

Gazetemize telefonla ulaşarak, yükselen sebze, meyve, kuru baklagil fiyatlarından şikayet eden vatandaşlar, “Her şey ateş pahası. Ne yapalım, taş mı kaynatalım? Kuru ekmek mi yiyelim? Fiyatlar döviz gibi artıyor. Ancak döviz düşünce düşmüyor. Bıktık, usandık artık” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Hal böyle olunca alış-verişe çıkan vatandaşlar, bütçesi yetmediğinden, ya ihtiyacının altında alım yapıyor, ya da hiçbir şey almadan evine dönüyor.

Dövizin inişiyle, ucuzluk beklentisindeki vatandaşlar, fiyatlar karşısında hayrete düşüyor.

Çarşı-pazar ve süpermarketlerde karşılaştıkları el yakan etiketlerle filelerini doldurmakta zorlanan vatandaşlar, ayrıca, yükselen dengesiz fiyatların kontrol altına alınması için yetkililere seslendi.

Fiyatlar fahiş!

Sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş yükseliş, vatandaşların bu kış bol sebze meyve tüketemeyeceğini gösteriyor.

Sofralarımız vazgeçilmezi domates, dalından tezgâha gelene kadar, neredeyse altın fiyatına eşdeğer satılıyor.

Toptancının kilosunu 8 TL’ye sattığı domates, tezgâhta yerini 10 TL’den alıyor. Çeri domates ise zam rekorunu kimseye kaptırmadan 15 TL’den alıcı bekliyor.

Toptan fiyatı 10 TL olan bamyanın kilosu, tezgâhta yerini en iyi ihtimalle 13 TL’den alıyor. En iyi ihtimal, çünkü süpermarketler arasındaki satış fiyatı değişiyor.

Kolokas-bullez, börülce, taze fasulye, yeşil biber, kapya biber ve incirin kilosu 8 TL’den toptan satılırken, bu ürünler tezgâhta 11 TL’den alıcı arıyor.

14 TL olan İzmir incirinin de yanına yaklaşılmıyor. Fiyatı İzmir incirine göre daha düşük olan siyah incir ise 10 TL’den satışa çıkartılıyor.

İncirin dışındaki meyvelerin de yanına yaklaşmak oldukça güç. Dar gelirli vatandaşların neredeyse tadını unuttuğu üzümün fiyatı 13, muzun 9, armuttun 8, deveci armuttun 10, elmanın 8 TL.

Kış meyvesi olup, tezgâhta yeni yeni yerini alan mandarin 6, portakal da 5 TL’den satılıyor.  Evin demirbaşları olan patates 8, limon 2, salatalık 6.5, sarımsak 2. 5, soğan 4.25, patlıcan 2.5, kabak 3.5 TL’den satılırken, golyandıro 3.5, marul 2.5, kereviz 3.5, rokka 1.5, maydanoz 1.5, havuç 3.5 TL’den alıcısını bekliyor.

Kış sebzeleri pırasanın bağı 2.5, ıspanak ise 3.5 TL olarak satışa sunuluyor.

Kurubaklagillerde rekor börülcede

Kurubaklagil fiyatları da dövizin yükselişiyle tavan yaptı. En pahalı olan börülcenin 800 gramı 15.99 TL’den rafta yerini alıyor. Börülcenin biraz daha ucuz, 14.99 TL’den fasulye ve nohut satılıyor.

Pirinç 10.50, bakla 9.99 ve bulgur da 5.75 TL’den satılıyor. Kırmızı mercimek 8 TL, yeşil mercimek 10 TL.

“Domatesin fiyatı haftaya düşer”

Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, sebze ve meyve fiyatlarının talebe göre değişiklik gösterdiğini söyledi.

Başkan Mahmut Doğan, domates üretiminin mevsim nedeniyle düştüğünü belirterek, “Bir haftaya kadar üretim artacak. Haziran ayı sonrası domates dikimi olmaz. Sıcak havada üretim olmaz. Çiçek tutmadığı için ürün olmaz. Bir hafta sonra, domates ucuzlayacak” dedi.

Mahmut Doğan, şöyle konuştu:

“Türkiye’de domates 4 TL, ürün ülkeye gelene kadar 8 TL’yi buluyor. Satıcı da karını koyup satıyor. Tabi bazı satıcılar, dövizin artışını fırsat bilip fırsatçılık yapıyor. Bu çok yanlıştır. Denetim şarttır.

Yerli üretim başladı, vatandaş bir hafta sonra domatesi ucuza yiyecek. Ülkemizde kaliteli ürünler yetiştiriliyor. Türkiye’den ithal hiçbir ürüne ihtiyacımız yok. Ülke genelinde 2 bin dönümlük sera var. Üretimimiz her türlü ihtiyacı karşılar.”

Üretim için masraflarının arttığını da söyleyen Mahmut Doğan, Haziran ayında 15 TL olan sera örtüsünün 26 TL’ye, 180 TL olan damlama gübresinin de 330 TL’ye yükseldiğine dikkat çekti.

Doğan, yükselen fiyatlar karşısında ürettiklerinin de, mal ediş fiyatlarının da arttığını dile getirdi.

“Domates üretimi dipte”

Kıbrıs Türk Meyve ve Toptancılar Derneği (KIBSEM) Sekreteri Hakkı Haktanır ise, ülkedeki domates üretiminin dipte olduğunu belirtti.

Ülkenin haftalık 350 ton domatese ihtiyaç duyduğunu ifade eden dernek sekreteri, üretimin, ihtiyacın yarısını dahi zar- zor karşıladığına dikkat çekti.

Hakkı Haktanır, çeri domatesin üretilmediğini de belirttikten sonra, toptan ürünlere, satıcıların kar marjı ekleyerek satış yaptığını ancak kendilerinin bu marjı denetleyemediğini belirttikten sonra, “5-10 gün sonra seralardaki domatesler olacak. Fiyatlar da buna bağlı olarak düşecek” şeklinde konuştu.

Fiyatlar şöyle

Ürün adı (TL/kilo)  Toptan fiyat  Perakende fiyat

Alıç  6  8

Bamya  10  13

Biber  8  11

Kapyabiber  8  11

Börülce  8  11

Çiçek Lahanası  6  9

Domates  8  10

Salatalık 4  6

Brokoli  6  9

Taze Fasulye  8  11

Kolokas-bullez  8  11

Bamya  10  13

Limon  2  2.5

Ispanak  3  3.5

Pratsa  2  2.5

Golyandro  2.5  3.5

Havuç  3  3.5

Gulumbra  3  3.5

İncir 8  10

İzmir İncir  12  14

Patates 7  8

Mandarin  4  6

Patlıcan 2  2,5

Gabak  3  3.5

Dereotu  3  3.5

Üzüm  10  13

Muz  6  9

Armut  7  8

Elma  6  8

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 09:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104