Dövüldüklerini iddia ettiler

banner37

Lefkoşa Otobüs Terminali bölgesinde, kendilerine sigara ve para vermediği gerekçesiyle E.Ö.’yü ciddi şekilde darp eden S.S. ve A.B. isimli zanlılar teminatla serbest bırakıldı

Dövüldüklerini iddia ettiler
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da terminal bölgesinde E.Ö., isimli bir kişinin önünü kesip, önce sigara ardından da para isteyip, talepleri reddedilince sopayla öldüresiye dövdükleri gerekçesiyle tutuklanan 17 yaşındaki S.S. ve A.B., isimli iki çocuk, teminatla serbest bırakıldı. İki zanlı, müştekinin de kendilerini darp ettiğini ileri sürdü.

İki çocuk zanlı, müştekinin cep telefonunu da yere fırlatıp kırmıştı. Müşteki, kanlar içinde yerde yarı baygın halde bulunurken, olayı soruşturan polis, 17 yaşındaki iki zanlıyı tutuklamıştı.

“Çalmak kastı ile tehditle mal talebi”, “Vahim zarar”, “Kasti hasar”, “Ciddi darp” ve “Tecavüzkar alet taşıma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar S.S. ve A.B, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 

Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Turgay Ok’u dinletti. 

Mahkemede yeminli şahadet veren Ok, zanlıların 29 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.00’te Lefkoşa’da umumi bir yer olan otobüs terminali içerisinde Lefkoşa’da ikamet etmekte olan müşteki E.Ö.’ye, “Cebindeki bütün parayı bize vereceksin” deyip, çalmak kastı ile tehditle para talep ettiklerini belirtti.

Polis memuru Turgay Ok, zanlıların, müştekinin taleplerini reddetmesiyle, tasarruflarında bulundurdukları toplam uzunluğu 67 santimetre olan demir sopayı muhtelif yerlerine vurup, ciddi şekilde darp ettiklerini söyledi.

Ok, zanlıların, müştekiye ait Samsung marka cep telefonunu kasten ve kanunsuz olarak yere fırlatmak sureti ile kasti hasara uğrattıklarını da kaydetti.

Polis memuru Turgay Ok, 29.08.2021 tarihinde saat 23.40’ta telefoniyen alınan bir bilgide Lefkoşa Otobüs Terminali’nde iki kişinin bir kişiyi demirle dövdüğüne dair bilgi alındığını anlattı.

Bir polis ekibinin olay yerine gittiğini ve müşteki E.Ö.’yü yaralı olarak yerde yatır vaziyette, zanlıları ise müştekinin yanında dururken tespit ettiğini belirten Ok, müştekinin zanlıları göstererek “Bunlar beni dövdü” dediğini mahkemeye aktardı.

Ok, olay mahallinde yapılan araştırmada zanlıların müştekiyi döverken tasarrufunda bulundurdukları 67 cm uzunluğundaki demir ve müştekiye ait kasti hasara uğramış Samsung marka cep telefonunun olay yerinde bulunup, emare olarak alındığını kaydetti.  

İki zanlının aleyhinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden derdest emri temin edildiğini belirten Ok, bu emir ışığında iki zanlının da tutuklandığını söyledi.

“Müştekinin kulak zarı yırtık”

Polis memuru Turgay Ok, aynı gün müştekinin devlet hastanesine götürüldüğünü ve yapılan muayenesinde sol kulak zarının yırtık olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.

Ok, iki zanlının da doktor kontrolünden geçirildiğini ve doktorun raporunda zanlıların adli tıp uzmanı tarafından görülüp bir rapor yazmasının istendiğini anlattı.

Ok, 01.09.2021 tarihinde Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz ile yapılan görüşmede, mahkeme tarafından emir verilmedikçe kendisinin muayene yapamayacağını belirttiğini mahkemeye aktardı.

Zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını söyleyen Ok, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5’er bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı muteber birer kefilin 200’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

banner134

Hacımulla, zanlıların iddiaları üzerine adli tıp uzmanı tarafından muayene edilmelerine direktif verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88