DP istemeye istemeye Cenevre'ye gidiyor

banner37

Demokrat Parti (DP) Parti Meclisi, 12 Ocak’ta Cenevre’de gerçekleşecek 5’li konferans sırasında Cenevre'de bulunma kararı aldı. Karara göre, DP’yi Cenevre’de DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş temsil edecek.

banner87
DP istemeye istemeye Cenevre'ye gidiyor
banner90
banner8

DP’den yapılan açıklamaya göre dün akşam toplanan DP Parti Meclisi, müzakere sürecinde gelinen aşamayı tartıştı.

Denktaş: Çelişki oldukça rahatsız ediyor

Parti Meclisi toplantısında konuşan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cenevre zirvesi sırasında orada bulunma konusunda oldukça rahatsız ve kararsız olduğunu dile getirdi.

İzleyici olarak gideceklerini, ancak hâlâ daha liderlerin ne konuşacaklarının belli olmadığını savundu. Akıncı, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın dâhil olacağı 5’li konferanstan bahsederken, Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs Cumhuriyeti, İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın katılacağı ‘çoklu konferans’tan bahsettiğini söyleyen Denktaş, “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıslı Türkler, İngiltere, Türkiye, Yunanistan, Çin, Rusya, ABD ve AB’nin de yer alacağı ‘uluslararası konferans’ diyor. Buradaki çelişki bizi de oldukça rahatsız ediyor” diye konuştu.

“Taslak metni talep ettim… Metin yoksa çözüme de yakın değiliz”

“Taslak metni” görmeden Cenevre’ye gitmenin çok sağlıklı olamayacağını kaydeden Denktaş, Cumhurbaşkanı’ndan taslak metini talep ettiğini belirtti.

“Çözüme bu kadar yakınsak bir taslak metin olmalıydı” diyen Serdar Denktaş; “metin ortada olmadığına göre henüz çözüme de yakın değiliz. Benim taslak metin istememe gülenler aslında kendi hallerine gülmelidirler” diyerek halkın yanlış bilgilendirilmesini kınadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nın geçtiğimiz hafta kendilerine “uzlaşma belgeleri” adı altında bir belge sunduğunu belirten Denktaş, uzlaşma belgelerini incelediklerini, Rum liderin açıklamalarına göz attıklarında çelişkilerin her geçen gün arttığının görüldüğünü savundu.

“Ortalık allem gallem”

Denktaş, “Taraflar her konuyu halklarına bambaşka şekilde anlatıyor, çelişkiler dikkatimizden kaçmıyor. Anlayacağınız ortalık allem, gallem” dedi.

Cenevre’deki zirveye kendisinin de katılması konusunda büyük talepler bulunduğunu söyleyen Denktaş, “Ülkedeki birçok kesimin büyük bir çoğunluğu, ‘Serdar Denktaş olarak Cenevre’de bulunun. Orayı boş bırakmayın. Ayrıca siz orada yer alırsanız biz de burada net bilgi sahibi olur, rahatlarız’ yaklaşımları sergiledi. Azınlık bir grup ise ‘gitmeyin. Suça ortak olmayın’ noktasında uyarılarda bulundu” dedi.

Tüm partilerden temsilciler gidiyor

DP'nin de Cenevre'ye temsilci gönderme kararıyla, Cumhurbaşkanı'nın Mustafa Akıncı'nın davetiyle tüm partiler Cenevre'deki zirvede temsil edilmiş olacak. Cumhuriyet Meclisi'nde halen, UBP, DP, CTP ve TDP temsil ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75