DP Küçük Kaymaklı mahalle kongresi yapıldı

banner37

Demokrat Parti (DP), Lefkoşa’ya bağlı Küçük Kaymaklı mahalle kongresini gerçekleştirdi.

DP Küçük Kaymaklı mahalle kongresi yapıldı
banner99

Seçimlerin sonucunda Küçük Kaymaklı Örgüt Başkanlığına Cevdet Aktepe, Kadın Örgütü Başkanlığına Keriman Görüş, Gençlik Örgütü Başkanlığına Mehmet İbrahimoğulları seçildi.

Kongreye, DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, eşi Müge Denktaş, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, DP Genel Sekreteri Mehmet Erol Aktoprak, Kadın Örgütü Genel Başkanı Esen Yalın Aktoprak ile parti üst düzey yetkilileri katıldı. 

Denktaş: Hükümetin icraatları muhalefeti çıldırttı

Serdar Denktaş kongrede yaptığı konuşmada, son dönemde gündeme gelen emirnamelerin kaldırılması konusuna değindi, hükümetin icraatları konusunda bilgi verdi.

6 aylık dönemde hükümetin icraatları…

Yaklaşık 6 aydır yeniden iktidarda olduklarına işaret eden Denktaş, “bu 6 ay içerisinde hükümetin icraatları halkı memnun ederken, muhalefeti çıldırttı” dedi. 

Denktaş, bu sürede bir yandan, bir önceki hükümet döneminde eksik, aksak ne varsa onların onarıldığı, diğer yandan da 2017 yılının bütçesini hazırlamakta olduklarını söyledi.

Hatırlatmalarda da bulunan Serdar Denktaş, iktidara geldikleri günün bir hafta öncesine kadar maaşların taksitle ödendiğini, ek mesailerin yatırılmadığını, piyasaya olan borçlar, öğretmen ödenekleri, tahsisatlar, çiftçi, narenciyeci ve hayvancıya ödemelerin yapılmadığını, ancak UBP-DP koalisyonunun güvenoyu almasının hemen ardından tüm bu ödemelerin gerçekleştirdiğini kaydederek, 6 ayda maaşlar hariç piyasaya 2 milyar 400 milyon para aktardıklarını kaydetti.

Denktaş, “Biz başardıkça muhalefet çıldırdı; hükümetin adımlarını engellemek için icraatlarımız muhalefet tarafından yargıya taşındı” şeklinde konuştu.

“CTP de geçmişte muhaceret affını kanun gücünde kararname ile hayata geçirdi”

Bölünmüş ailelerin bütünlüğünün devamı ve esnafın şikâyetleri üzerine kanun hükmünde kararname ile “Muhaceret Affı” çıkardıklarını belirten Başbakan Yardımcısı, CTP’nin “usule uygun değil” diyerek olayı yargıya taşıdığını, ancak benzer kararnameyi geçmişte CTP’nin yaptığını ve dönemin UBP ve DP muhalefeti olarak, bunun bir ihtiyaç olduğunu bildiklerinden bu tür “saldırılara” başvurmadıklarını hatırlattı.

banner134
Denktaş, “CTP-ÖRP döneminde üstelik Meclis açıkken muhaceret affını yine kanun hükmünde kararname ile geçirmiş uygulamaya koyan CTP, bugün bizim uygulamamızı doğru bulmuyormuş” dedi.

“Seyrüsefer affı da CTP döneminde kanun gücünde kararname ile hayat buldu”

Denktaş, birçok aracın yeniden kayıt altına girdiği “seyrüsefer affı” konusunun da mahkemeye taşındığını, oysa yine CTP-ÖRP döneminde bu yönde bir affın yürürlüğe girdiğini söyledi.

Bununla birlikte, yatırımların önünü açmak, yeni istihdam ve gelir kaynağı sağlaması sebebiyle hazırlanan Girne Emirnamesi ve yine bu ülkede doğmuş TC kökenli gençlerin vatandaşlıklarını engelleme girişimleri ile vatandaşlıkların da yargıya taşındığını kaydeden Denktaş, “Efendilere yetmedi şimdi beni pervasızlıkla suçlaya başladılar. Ama sorun değil. Onlar suçlayacak biz yürüyeceğiz” diye konuştu.

“39 kişi oldular ama hiçbir iş başaramadılar”

Cumhuriyet Meclisi tatildeyken kanun gücünde kararname çıkarmalarına sebebin CTP’nin kendi politikaları olduğunun da bilinmesini isteyen Denktaş; “Çünkü CTP bizim de iktidarda olduğumuz dönemde ‘Kamu Reformu’nun hayat bulmasını önlemek için Anayasa mahkemesine bir yazı yazdı ve Meclis’in Haziran sonundan Ekim başına kadar kapalı kalmasına neden oldu. ‘Arada olağanüstü bir durum olursa toplantı yapılabilirin dışında toplantı yapamaz’ diye bir karar çıkardı. Ardından o dönemde ‘Kamu Reformu’nu geçiremedik sonra ise bizi iktidardan dışladılar. Yeni bir hükümet ile 39 kişi oldular ancak hiçbir iş başaramadılar” şeklinde konuştu.

“Muhalefetin bu tür engelleri manidar”

“Muhalefetin tüm bu engelleri manidar” diyen Denktaş, dönüp baktıklarında bu engellerin altında yine dış politikaya dönük girişimler olduğuna dikkati çekerek; “Döndük dolaştık yine Kıbrıs sorununa geldik. Vatandaşlık konusunun yargıya taşınması, Rum’un rakamsal talebinin hayat bulması için, emirnameler için ara emri talep edilmesi yine Rum’un sevindirilmesi, inkişafın önüne geçilmesi için tüm bu oyunlar.  Çünkü görüşmeler esnasında geri iade edilecek mallar sıralanmaya başlandı. Biz yatırımlar için izin verirsek Rum’a iade edilecek mal azalacak. Onlar da biliyor ki, inkişaf edilen mülk geri iade edilmez. Muhalefetin bu tavrını artık görmezden gelemeyiz. Bunlar tamamen dış politikaya yönlendirilmiş bir hareketlenme” diye konuştu.

“Yolumuza devam edeceğiz”

Hiçbir dönem DP’nin güçlenmesinin bazı çevreler tarafından istenilmediğini ve zaman zaman bilinçli olarak yıpratmaya yönelik girişimlerde bulunulduğunun da farkında olduklarını söyleyen Serdar Denktaş, şunları kaydetti:

“Çünkü DP devletine inanan, sahip çıkan, cesur adımlar atarak ülkede değişimi sağlayan, ilkleri başaran, halkının tümünü kucaklayan tek parti. Sadece ve sadece ‘Vatan Millet Sakarya’ diyerek siyaset yapmak bizim işimiz değil. Gerçeklere dayalı, geleceği iyi öngören bir yaklaşımla hareket ediyoruz.  Bu işlerine gelmiyor ama biz doğru politikalar ortaya koymaya kararlıyız ve yolumuza devam edeceğiz.”

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2016, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75