Drone’lar, uçak motorları için riskli

banner37

KTAMS eski Başkanı Kaptan ve Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Sofi, ‘drone’ kullanımıyla alakalı uyguladıkları mevcut prosedürlerden ve uygulamalardan bahsetti

banner87
Drone’lar, uçak  motorları için riskli
banner90
banner99

‘DRONE’ KULLANIRKEN DİKKAT… Ülkemizde son zamanlarda popülaritesi artan ‘drone’ araçlarının kullanımı, askeri bölgelerde, havalimanlarında ve yerleşim alanı olan bölgelerde risk oluşturabiliyor. Özellikle havalimanlarında bu araçların tehdit oluşturabileceğini aktaran Kaptan, yerden 120 metreye geçecek kadar havalanan ‘drone’ların uçak motorlarının içine girebileceğini ve insan hayatına zarar vereceğini aktardı.

Ahmet TİLKİ

Ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan ‘drone’ların kullanımı konusunda Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) eski Başkanı Ahmet Kaptan KIBRIS’a yaptıkları değerlendirmede drone kullanırken çok dikkatli olunması uyarısında bulundular.

   İnsanlara ‘drone’ların nasıl uçurtmaları konusunda gerekli bilgileri aktardıklarından bahseden Kaptan, bu tür araçların yerleşim alanlarına yakın yerlerde, askeri bölgelerde ve havalimanlarında uçurulması halinde tehlikeli olabileceğinden bahsetti.

   Özellikle havalimanlarında bu araçların tehdit oluşturabileceğini aktaran Kaptan, yerden 120 metreye geçecek kadar havalanan ‘drone’ların uçak motorlarının içine girebileceğini ve insan hayatına zarar vereceğini aktardı.

   Kaptan, adada bulunan ‘drone’ların tamamına yakınının kayıt altında olduğunu, kayıtların ücretsiz olması nedeniyle insanlar üzerinde bir baskı yaratılmadığının altını çizdi. Bu tür kayıtların maksimum 2 dakika aldığını ifade eden Kaptan, vatandaşların bilinçli bir şekilde ‘drone’ kullanılması adına ücretsiz kılavuz kitabı hazırladıklarını dile getirdi. Ahmet Kaptan, ‘drone’ların gümrük kontrolünden geçirilmesiyle alakalı bu konuda vatandaşların sıkıntı yaşamadıklarından da bahsetti. Kaptan, bu tür araçların 16 yaşından küçüklerin kullanmaması konusunda da vatandaşları uyardı.

   Şu ana kadar bu tür araçların geniş çaplı ihlaller yaratmadığını belirten KTAMS Eski Başkanı Ahmet Kaptan, dikkatsizce yapılan istisna olaylar olabileceğini ve gerekli bilinçlendirmeler konusunda uyarıda bulunduklarını iletti.

Drone’ kullanımı konusunda bir sıkıntı yok

Sivil ve Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi de ‘drone’ kullanımı konusunda görüşlerini KIBRIS’a aktardı. Bu tür hava araçlarının kaydının ücretsiz olması sebebiyle birçoğunun kayıtlı olduğunu ifade eden Sofi, vatandaşlara gerekli mevcut talimat ve prosedürlerin aktarıldığından bahsetti.

   ‘Drone’ların bilinçli kullanımında bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Mustafa Sofi, özellikle meskun mahal, askeri bölgeler ve havalimanlarında ‘drone’ kullanılmasının sakıncalı olduğunu aktardı ve şu ana kadar büyük çaplı bir yerleşim ihlali olmadığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75