banner6

DSİ, ‘300 bin nüfus için’ arıtma tesisi yapacak

banner37

Girne Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Güngördü, KTV’de konuştu:

DSİ, ‘300 bin nüfus için’ arıtma tesisi yapacak
banner90
banner99

KIBRIS TV (KTV) ekranlarında yayınlanan Haberin ve Hayatın İçinden programına konuk olan Girne Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Nidai Güngördü, Hasan Hastürer’in sorularını yanıtladı.

Girne-Çatalköy arasında ortak bir kanalizasyon ve arıtma tesisi projesinin,Mart 2023 itibarıyla, Türkiye’nin kurumu Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılmak üzere proje ihalesine çıkıldığını ve çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Güngördü, “Bizden DSİ randevu talep etti. Bunun sonucunda Girne-Çatalköy arasında bir kanalizasyon ve arıtma tesisi projesi oluşturduklarını bildirdiler” dedi.

KKTC Su İşleri Dairesi, DSİ ve ihaleyi kazanan firmanın ortak çalışma yürüttüğünü belirten Güngördü, “Girne’deki ana arıtma sistemi artık sadece bir pompa olarak çalışacak. İmar planıyla belirlenen Çatalköy istikametine doğru 100 dönümlük bir arazi içerisinde 300 bin nüfusa hizmet edebilecek kapasitede arıtma tesisi çalışmamız var ve güzergâhlarla ilgili çalışmalar devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Eğimler nedeniyle ana bölgeye giden atık su konusuna da değinen Güngördü, bu sorunun çözümünü ise “Ana bölgeden gelen su arınmadan daha büyük pompayla boruya verilecek ve gidileceği noktaya ulaştırılacak” şeklinde açıkladı.

‘Yap-işlet-devret’ modeli çözüm

Sistemin finansmanıyla ilgili de bilgi veren Nidai Güngördü, Türkiye’de uygulanan ‘yap-işlet-devret’ sistemine işaret ederek, “Bu sistem,yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

Güngördü, ayrıca, yaşanan katı atık problemine de değinerek, “Güngör’deki tesis katı atıktan enerji elde etme konusunda yeterli değil ve gerektiği kadar depolama alanına da sahip değil. Bu nedenle zaman zaman bize sorun çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2022, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104