Düğümü, Merkezi İhale Komisyonu çözecek

banner37

KIB-TEK’in akaryakıt temini ve taşıma ihalesine 14 dolarlık teklif veren Wideline Reklam Hizmetleri Ltd’in, MİK’e sahte belgeler sunduğu iddialarıyla kamuoyu çalkalanırken, ilgili firmanın sessiz kalması, yeni birçok iddiayı beraberinde getirdi

Düğümü, Merkezi İhale Komisyonu çözecek
banner99

Ceren ÖZBİL

“MÜDAHALE YETKİMİZ YOK”… Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK Müdürü Gürcan Erdoğan ve KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, KIB-TEK’in 24 bin tonluk akaryakıt temini ve alımı ihalesiyle ilgili teklifleri Merkezi İhale Komisyonu’nun (MİK) değerlendireceğini söyledi ve bu konuda ne bakanlığın, ne de KIB-TEK yetkililerinin ihaleye müdahale yetkisi olduğunu belirtti

“14 DOLARLIK TEKLİF MÜMKÜN DEĞİL”… KIB-TEK Yönetim Kurulu eski Başkanı İsmet Akim, yasa gereği en fazla yüzde 1 kükürt oranı içerecek akaryakıtın, ya Adriyatik kıyılarından, ya Rusya’dan, ya Amerika’nın köklü firmalarından, ya da Türkiye’de rafinerisi bulunan bir petrol ülkesinden getirilebileceğini belirtti. Akim, bunun da 14 dolar olmasının mümkün olmadığının altını çizdi. Akim ayrıca, keşif bedeli 28 dolar olarak belirlenen bir ihaleye 14 dolarlık teklif vermenin de Kamu İhale Yasası’na uygun olmadığına işaret ederek, bu teklifi veren firmanın paravan bir firma olabileceğini söyledi

  Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) 24 bin ton akaryakıt temini ve taşıma ihalesine katılarak 14 dolarlık teklif veren Wideline Reklam Hizmetleri Ltd’in, Merkezi İhale Komisyonu’na (MİK) sunduğu belgelerin sahte olduğu yönündeki iddialar sürerken, firma bu konudaki sessizliğini sürdürüyor.

   İlgili firmanın sessiz kalmayı seçmesi ise “paravan bir şirket olduğu”, “hedefin, ihalenin iptal edilip, başka bir firmaya verilmesi” gibi iddiaları beraberinde getirdi.

   Basına yansıyan iddiaya göre, söz konusu firma ihale dosyasında yakıtı Usichemadlı gemiyle taşıyacağını belirten evraklar verdi. Bir başka iddia ise şöyle, “Usichem gemisinin sahibi olan Densa Tanker İşletmeciliği, KIB-TEK’ebir yazı gönderdi ve teklif veren firma ile herhangi bir gemi kiralama sözleşmelerinin olmadığını belirtti.”

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK Müdürü Gürcan Erdoğan ve KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, topu Merkezi İhale Komisyonu’na (MİK) attı.

   KIB-TEK Yönetim Kurulu eski Başkanı İsmet Akim ise yasa gereği en fazla yüzde 1 kükürt oranı içerecek akaryakıtın ya Adriyatik kıyılarından, ya Rusya’dan, ya Amerika’nın köklü firmalarından, ya da Türkiye’de rafinerisi bulunan bir petrol ülkesinden getirilebileceğini belirtti ve bunun da 14 dolar olmasının mümkün olmadığını söyledi.

   Akim ayrıca, keşif bedeli 28 dolar olarak belirlenen bir ihaleye 14 dolarlık teklif vermenin de Kamu İhale Yasası’na uygun olmadığını vurguladı.

Wideline Reklam Hizmetleri Ltd’ten açıklama yok

 KIBRIS, konuyla ilgili görüşüne başvurmak istediği Wideline Reklam Hizmetleri Ltd yetkililerine ulaşılamadı.

KIBRIS Gazetesi’nin telefonla ulaştığı şirket personelinden edinilen bilgi ise ihalenin henüz sonuçlanmadığı, bu nedenle de açıklama yapılmayacağı yönünde oldu.

Büyükyılmaz: Değerlendirmeyi MİK yapacak

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, değerlendirmeyi Merkezi İhale Komisyonu’nun yapacağını ve bu konuda açıklama yapma yetkilerinin olmadığını ifade etti.

Arıklı: Top, Merkezi İhale Komisyonu’nda

   Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ortada açılmış bir ihale olduğunu söyledi ve bu ihalede parasını ödeyerek şartname alan, gerekli belgeleri sunan iki firma olduğunu ifade etti.

Bu firmalardan birinin 14 dolar, diğerinin de 32 dolar civarında teklif verdiğine değinen Arıklı, şöyle konuştu:  “Merkezi İhale Komisyonu, bu iki firmanın tekliflerini inceleyecek. Kurumdan da bilirkişiler gelecek,bu evrakları görecek ve uygunsa, ona göre Merkezi İhale Komisyonu karar verecek.

   Buna ne KIB-TEK’in, ne de bizim müdahalemiz söz konu değildir. İhaleye katılan kişiyi de bilmiyorum. Ancak benim daha önce yapılıp, sonuçlanan ve 38.8 dolara verilen ihaleyi durdurmam, kuruma daha uygun fiyata akaryakıt temin edilebileceğini gösterdi.

   Burada sorgulanması gereken, bunca yıl neden bunun yapılmadığıdır. Neden yüksek fiyatlardan bu akaryakıt taşıma ihalesi yapıldı? Neden uluslararası ihale yapılmadı da burada birkaç kişinin inisiyatifine bırakıldı? Bunların sorulması ve tartışılması gerekiyor.”

“Ortada 2.5 milyon dolarlık teminat mektubu

var, bu nedenle kurum zaten zarar etmez”

 İhaleye katılıp 14 dolarlık teklif veren ve sunduğu belgelerin sahte olduğu iddia edilen firmanın belgelerinin sahte olup olmadığına Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın değil, Merkezi İhale Komisyonu’nun karar vereceğini kaydeden Arıklı, şöyle devam etti:

 “Bu firmaları çağıracak ve bu belgelerin orijinallikleri kontrol edilecek.

Ancak anlıyorum ki ihale mafyası daha yolun başında insanların kafasını karıştırmak ve kamuoyu oluşturmak için bu tip spekülasyonlar yapılıyor. Belgeler orijinal midir, değil midir diye sorması gereken MİK’tir. Bu konuda Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak muhatap ben değilim.

Önemli olan kurumun çok daha uygun fiyata akaryakıt temin etmesi, taşıtması ve kurumun bu işten en az para ödeyerek çıkmasıdır. Bizi hangi firmanın aldığı ilgilendirmiyor. En kötü ihtimalle MİK bunu iptal eder. Başka bir formülle akaryakıt ile ilgili çalışma yapar.

 Top şu anda Merkezi İhale Komisyonu’nda. Ancak zaten bu firma 2.5 milyon dolarlık teminat mektubu verecek. İstenilen şartlarda, istenilen kalitede temin etmezse, zamanında temin etmezse 2.5 milyon dolarlık teminat mektubunu yakacak.

   Kurum da belki havadan 2.5 milyon dolar kazanmış olacak. Kurumun bu işten herhangi bir zararı olmaz. Herkesin gözünün önünde gerçekleşecek bir çalışmadır.”

banner134
Erdoğan: Belgelerin sahte olduğu yönünde bize bir yazı ulaşmadı

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Müdürü Gürcan Erdoğan, konunun Merkezi İhale Komisyonu’nda olduğunu belirtti ve “Biz de ondan gelecek sonucu bekliyoruz. Belgelerin sahte olduğu yönünde bize herhangi bir yazı ulaşmadı, sadece basından izledik” dedi.

Akim: 14 dolarlık teklif mümkün değil

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu eski Başkanlarından İsmet Akim, paranın döndüğü her yerde bu tür olayların yaşanmasının, rüşvetin dönmesinin mümkün olduğunu söyledi ancak kendi döneminde bunların olmadığını, çünkü duruşunun farklı olduğunu belirtti. Bir şirketin KIB-TEK’e akaryakıt alınması için 14 dolarlık teklif vermesini değerlendiren Akim, bunun mümkün olmadığını ifade etti ve Pergama’dan Lefkoşa’ya taşınacak akaryakıtın bile maliyetinin 14 dolardan fazla olacağını kaydetti.

   İsmet Akim, şunları anlattı:

   “Bu akaryakıt Girne’den Teknecik’e gelmeyecek… Ya Adriyatik kıyılarından gelecek, ya Rusya’dan gelecek, ya Amerika’nın köklü firmalarından gelecek, ya da Türkiye’de rafinerisi bulunan bir petrol ülkesinden gelecek.

14 dolara akaryakıt gelmez, bu hiç mümkün değil.

   Ayrıca akaryakıt getirilmesi için 34 dolarlık teklif veren TPİC Firması da daha önce 40 doların altında hiç teklif vermemiştir.”

“2015’te en düşük teklif 32.89 dolardı”

   Akaryakıtın ihale ile satın alınmasının kendi döneminde başladığını hatırlatan İsmet Akim, şöyle devam etti:

   “O dönemde ihaleye katılan 20’ye yakın firma oldu. Hiçbiri 30 doların altında fiyat teklif etmedi.

Yani 2015 yılında bile atılan en düşük teklif de 32.89 dolardı.

   Bugün Arıklı’nın ‘ben buna vereceğim’ dediği firmanın, o dönem verdiği teklif ise 48 dolardı.

Taşımayı önerdiği fiyat ise 56 dolardı. Ayrıca ben göreve geldiğimde bu firmanın 5 yıllık mukavelesi vardı ve kuruma çok yüksek fiyata akaryakıt taşıyordu. Mukavelesi Aralık 2013’te doldu. İhaleye çıkmadan bu firmayı çağırdım ve fiyat istedim. Ayrıca o dönemde kükürt oranı en yüksek yüzde 1 olan akaryakıta geçeceğimizi belirttim ve kaça getireceklerini sordum. Bana “56 dolar” dediler.

   O zamanki yöneticilerden öğrendiğimde, onlara 65 dolar dendiğiydi. Ben bunu kabul etmedim ve ihaleye çıktık. 8 firma katıldı. En düşük teklifi 32.89 dolara Mors Ltd. diye bir firma verdi. Bu teklifi 32.5 dolara düşürdüm. O günden bugüne bu akaryakıt ihale ile alınmaktadır. Bu fiyat bazen 38 dolara kadar çıktı.”

“Hedef, bakanın istediği firmaya ihaleyi vermenin yolunu açmak”

  Söz konusu ihaleye 14 dolarlık teklif veren firmanın paravan bir şirket olup, ihaleyi karıştırmayı hedeflediğini düşündüğünü ifade eden Akim, şunları kaydetti:

  “Bence bakan, diğer firmaya akaryakıt alımını ihalesiz vermeyi hedefliyor. Bu da ona yönelik bir adımdır.

 Benim dönemimde 30 doların altında teklif veren bir firma olmadı. 

Ayrıca şu anda kükürt oranı yüzde 1 olan akaryakıt alınması yasa gereğidir. Ancak benim dönemimde bu oran yüzde 3.5’ti.

 Bunlara ek olarak ihaleye katılacak firmalar, İhale Yasası gereği, ihalenin tahmini değerinin yüzde 25’i veya daha fazlasının altında teklif veremez. Bu yasa gereğidir. 14 dolar da yüzde 25’ten aşağıdadır.”

“Yüzde 1 kükürt oranında akaryakıt

üreten rafineri sayısının çok az”

İsmet Akim, yüzde 3.5 kükürt içeren akaryakıtı Türkiye’nin ürettiğini, Türkiye’nin yüzde 1 kükürt içeren akaryakıt üretemeyeceğini savundu.

Yüzde 1 kükürt oranında akaryakıt üreten rafineri sayısının çok az olduğunun altını çizen Akim, “Akaryakıtın kükürt oranı düştükçe fiyatı artar, ayrıca çevre koruyucu özelliği de artar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75