Dumana boğulduk!

banner37

Ekonomik kriz ve parasızlıkla pençeleşen vatandaşlar, kış aylarının dondurucu soğuğuna karşı ısınmak için odun sobalarına yöneldi. Ancak bazı vatandaşların yakacak olarak “daha ucuz” diye plastik ve işlenmiş ahşap kullanması, çok ciddi hava kirliliğine ve sağlık sorunlarına neden oluyor

Dumana boğulduk!
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde kış aylarının gelmesiyle odun sobası ve şömineler yakılmaya başlandı ancak, bu kez de hava kirliliği canımıza okuyor.

Özellikle bazı bölgelerde ısınmak için plastik, işlem görmüş ahşap ve sanayi malzemesi gibi materyallerin yakılmasından kaynaklanan büyük hava kirliliği yaşanıyor.

Özellikle son yıllarda, kimilerinin ekonomik nedenlerle, kimilerinin de ‘daha iyi ısıtıyor’ diyerek odun sobalarına yönelmesi, çevre kirliliğiyle birlikte, insan ve toplum sağlığına ciddi anlamda zararlara yol açıyor.

Ekonomik olduğu gerekçesiyle ısınma amaçlı evlerde, sobalarda ve şöminelerde yakılan sanayi malzemelerinden havaya salınan dumandaki zehirli ‘karbondioksit’ gazı, vatandaşın nefes almasını zorlaştırıyor.

Duman ve ağır kokudan nefes alamayan vatandaşlar, sorunun çözümü için etkin denetim ve odun sobalarının yasaklanmasını istiyor.

Vatandaşlar, bazı kişilerin plastik ve işlenmiş ahşap gibi yakılmaması gereken eşyaları yakacak olarak kullandığını belirterek, yetkililerin, etkin denetimlerle bu sorunun önüne geçmesini talep ediyor.

Çevre Koruma Dairesi ile belediyelerin, kış aylarında denetimlerini artırmasını isteyen vatandaşlar, ısınmadan dolayı oluşan hava kirliliğinin çevreyi kirlettiği gibi, birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Bu konuda Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Canbay, KKTC Tabipler Birliği Koruyucu Hekimliği ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Vudalı ile Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

Aktolgalı: Ekonomik nedenlerden dolayı artış var

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, odun sobaları ve şöminelerden dolayı yaşanan hava kirliliğinin farkında olduklarını belirterek, vatandaşların, yakılan malzemelerden dolayı nefes alamadıklarıyla ilgili şikâyetlerinin doğru olduğunu söyledi.

Bölgelerden gelen şikayetlerin yanı sıra, sokakları adım adım gezip kontrol ettiklerini anlatan Aktolgalı, vatandaşların yaktıkları malzemeleri kontrol ettiklerini, uygunsuz malzeme yakanları da ciddi şekilde uyardıklarını belirtti.

“Gerekli uyarılarda bulunuyoruz”

Şikayet gelen ya da kendileri tarafından tespit edilen yerlerdeki bacalarda ölçüm yaptıklarını vurgulayan Abdullah Aktolgalı, uygunsuz bulunan malzemelerin kullanılmaması için, uyarılarda bulunulduğunu söyledi.

Aktolgalı, kendilerine ait herhangi bir aracın bulunmamasından dolayı uygunsuz görülen atık malzemelerin alınamadığının altını çizdi.

Özellikle bu yıl, soba ve şöminenin fazla sayıda yakılmasının nedenini ekonomik krize bağlayan Müdür Abdullah Aktolgalı, zamlardan dolayı elektrik ve gazın fiyatının yükselmesinin, vatandaşın bu tür çareler üretmesine ittiğini kaydetti.

Canbay: Etkilenenler kadar kullananlar da tehlikede

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Canbay, kış aylarında sobalarda boyalı ve tinerli atıklar ile sanayi malzemelerinin kullanılmasıyla doğaya salınan dumanın insan sağlığına zarar verdiğini ifade etti.

Zararlı maddelerin kullanılmasından dolayı hava kirliliğinin arttığını ve bunun akciğer hastalıklarını tetiklediğini anlatan Canbay, bunun, özellikle astıma yatkın olanların daha sık atak yaşamasına neden olduğunu,  kronik bronşit ve ilerleyen dönemlerde sık alevlenmeye bağlı ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına yol açtığını bildirdi.

Canbay, bu malzemelerin kullanılmasından dolayı sadece çevredekilerin değil, kullananların da ciddi tehdit altında olduğuna işaret etti.

“İnsan fizyolojisini bozuyor”

Hava kirliliğine bağlı olarak insan fizyolojisinin olumsuz etkilenip bozulduğunu ifade eden Dr. Fatma Canbay, iç ortamda hava kirliliği yaratan tiner ve boyalı paletler gibi “diyomas” yakıtların evlerde kullanılması sonucu solunum hastalıklarının tetiklendiğini anlattı.

Bunları kullanan insanlara yeterli yardımların yapılıp, gerekli denetimlerin sıklaştırılması gerektiğine dikkat çeken Canbay, bunun önüne geçilmesi için ülkemizde soba kullanımının yasaklanması gerektiğini kaydetti.

Vudalı: Hava kirliliği ciddi hastalıklara neden oluyor

KKTC Tabipler Birliği Koruyucu Hekimliği ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Vudalı da hava kirliliğinin üç ana nedeni bulunduğunu belirterek, bunların ısınmadan dolayı çıkan dumandan, motorlu taşıtlardan salınan dumandan ve sanayi bölgelerinde çıkan dumanlardan kaynaklandığını söyledi.

Isınmaya bağlı hava kirliliğinin özellikle kış aylarında arttığına dikkat çeken Vudalı, ülkemizdeki bu artışın nedeninin ise ekonomik krizden kaynaklandığına vurgu yaptı.

“Akciğere bağlı hastalıklar oluşuyor”

Vudalı, vatandaşların evlerinde sanayi malzemesi, odun ve kömür kullanmasının, hem atmosfere partikül, hem de havaya zararlı gazların salınmasına yol açtığını söyledi.

Doğaya zarar veren maddelerin kullanılmasına bağlı çevrenin kirlenmesiyle birlikte insan sağlığına da çok zararlar verdiğini ifade eden Vudalı, özellikle akciğerin zarar görmesine bağlı olarak, astım, bronşit, hatta akciğer kanserinin gelişebileceğine dikkat çekti.

Bu sorunun çözülmesi için yetkili makamların, odun sobalarını ve şömineleri yasaklaması gerektiğini ifade eden Dr. Vudalı, Avrupa ülkelerinin bu sorunu uzun yıllar önce sobaları yasaklayarak çözdüğünü kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER