banner6

Dünyada 8 tane var

banner37

Gemikonağı sahilinde atıl halde bulunan ‘TİD 154 London’ römorkörü kurtulmayı bekliyor.

Dünyada 8 tane var
banner150 banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefke’ye bağlı Gemikonağı sahilinde atıl halde bulunan TİD 154 London markalı römorkörden dünyada sadece 8 adet kaldığı öğrenildi.

2’nci Dünya Savaşı’nda kullanılmak amacıyla İngiltere’nin Sunderland kentinde TİD 154 London markasıyla toplam 183 adet römorkör üretilmişti.

Kıbrıs maden şirketi Cyprus Mining Corporation (CMC) firması tarafından bakır madeni taşınmasında kullanılmak üzere satın alınan bu değerli römorkörden biri de ülkemizde Gemikonağı sahilinde yıllardır kaderine terk edilmiş halde bulunuyor.

Bölgedeki vatandaşlar, kömür sistemi ve buharla çalışan bu römorkörün kısa sürede kurtarılması turizm açısından büyük öneme sahip olduğunu söyleyerek, yetkilileri göreve çağırdı.

Uzun yıllardır sahilde atıl durumda bekleyen römorkörün kurtarılmasını isteyen bölge sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı’nın bu konuya el atmasını istedi.

Vatandaşlar tepki gösterdi

Vatandaşlar, dünyada 8 adet kalmış olan römorkörden bir tanesinin yıllardır Gemikonağı limanında atıl vaziyette durmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını belirterek, tarihe tanıklık eden önemli bir deniz taşıtının neden onarılıp, turizmin hizmetine sunulmadığını soruyor.

“Defalarca konuyu ilettik ancak sonuç alamadık”

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, TİD 154 konusunu defalarca gerek hükümet gerekse Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na ilettiklerini ancak, şimdiye kadar olumlu herhangi bir sonuç alamadıklarını söyledi. Sahilde kaderine terk edilen römorkörün acilen kurtarılıp, ülkeye kazandırılması gerektiğini vurgulayan Karlıtaş, “Bir tarih yok oluyor. Tehlike altında kurtarılmayı bekliyor. Hükümet, Turizm Bakanlığı neyi bekliyor? diye sordu.

“Lefke’ye bir müze şart”

Konunun belediye ve dernekleri aştığına değinen Karlıtaş, TİD’in ancak, geniş çaplı çalışmayla kurtarılabileceğini söyledi. Karlıtaş son olarak, Lefke’ye bir müzenin şart olduğunu belirterek, yapılacak olan müzenin Lefke’nin kültür ve zenginliklerinin tanıtılmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 12:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110