‘Dur’ ihtarına uymadılar, vuruldular

banner37

Yayla sahilinde dün sabah çok hareketli anlar yaşandı… Ülkeye kaçak yolla girmeye çalışan 30 mülteciyi taşıyan teknenin kaptanı, polisi karşısında görünce kaçmaya çalıştı. Kaptan, polisin ‘dur’ ihtarına uymayınca, polis önce havaya ardından teknenin motoruna ateş etti

‘Dur’ ihtarına uymadılar, vuruldular
banner90
banner8

3 EL HAVAYA, 4 EL MOTORA ATEŞ ETTİ… Yaşayabilecekleri daha güvenli bir ülke bulabilmek için canlarını hiçe sayarak Akdeniz’e açılan mültecilerin dramı bitmiyor. Bu kez, mülteci dramı Yayla sahilinde yaşandı. Sahil Güvenlik ekipleri ve polis işbirliğinde dün operasyon düzenlendi. 20’si erkek, 3’ü kadın ve 7’si çocuk 30 Suriye uyruklu mülteci taşıyan teknenin kaptanı, polisi karşısında görünce, sahilden uzaklaşarak kaçmaya çalıştı. Polisin ‘dur’ ihtarına uymayan kaptan, denize açılmaya devam edince polis, tabancasıyla önce havaya 3 el uyarı atışı yaptı ardından teknenin motorunu durdurabilmek 4 kez ateş etti. O esnada, 1’i kaptan diğeri mülteci 2 kişi hafif yaralandı.

3 KİŞİ TUTUKLANDI, 1 KİŞİ KAÇTI… Olay yerine giden Adli Şube ile Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri, 30 mülteciyi, tekne kaptanı ile yardımcısını ayrıca mültecileri sahilde bekleyen bir kişiyi suçüstü yakaladı. Mültecileri sahilden alıp başka yere götürmek için aracıyla bekleyen bir kişi ise kaçtı. Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne götürülen mültecilere, PCR testleri yapıldı. 30 mülteciyle birlikte tutuklanan tekne kaptanı Ferdi Şener, yardımcısı Veysel Dağlı ve tekneyi sahilde beklediği tespit edilen Talip Dönmüş bugün mahkemeye çıkarılacak. Olay yerinden kaçan bir kişi ise aranıyor. Mültecilerin de güvenli bir yere yerleştirildiği bildirildi.

Güren TİLKİ

   Güzelyurt’a bağlı Yayla köyünde dün sabah hareketli saatler yaşandı. Sahil Güvenlik ekipleri ve Polis Teşkilatı’nın işbirliğiyle düzenlenen operasyonda, ülkemize kaçak yolla girmeye çalışan 20’si erkek, 3’ü kadın ve 7’si çocuk olmak üzere 30 Suriye uyruklu mülteci, suçüstü yakalandı.

   Polisi olay yerinde gören kaptan, mültecileri kaçırmaya çalıştı…

   Tekneyi sahilden uzaklaştırmaya çalışan kaptan, polisin ‘dur’ ihtarına uymayınca, polis önce havaya uyarı ateşi açtı, ikaza uyulmaması üzerine de teknenin motorunu durdurmak için alt kısmındaki boşluğa gelecek şekilde atış yaptı, o esnada kaptan ile 1 mülteci hafif yaralandı.

   Yayla sahilinde ülkemize kaçak yolla girmeye çalışan 30 mülteci, teknenin kaptanı, yardımcısı ile onları sahilde bekleyen bir kişi suçüstü yakalandı.

   Mültecileri aracıyla başka bir yere götürmek için sahil yakınında bekleyen bir kişi ise, polisi görünce olay yerinden kaçtı.

İkazlara uymadılar

  

   Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne dün sabah saat 06.30 sıralarında Sahil Güvenlik ekipleri tarafından mülteci taşıyan bir teknenin Yayla sahiline yaklaştığı ihbarı yapıldı.

   İhbar üzerine harekete geçen polis, olay yerine gitti.

   Polis, teknenin sahile yaklaştığı anda tekne kaptanına birçok kez ‘dur’ ikazında bulundu. İhtara uymayan tekne kaptanı, ani bir hareketle tekneyi sahilden uzaklaştırmaya çalıştı.

   Yine ikazda bulunan polis, tabancasıyla havaya 3 el uyarı atışı yaptı ancak kaptan, bu duruma da aldırış etmeyince polis, teknenin motoruna 4 kez ateş edip, durmasını sağladı. O esnada, kaptan ile 1 mülteci yaralandı.

   Polis, ambulansı arayarak yaralanan mültecilerin hastaneye götürülmesine yardımcı oldu.

Otobüsün içinde

banner134
5 saat beklediler

   Mülteciler ve beraberindekiler, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne ait otobüsle, polise götürüldü.

   Yaklaşık 5 saat otobüsün içinde bekletilen mültecilerin üstleri arandı, emareler alındı.

   Oldukça yorgun ve bitkin durumda olan mültecilere, yiyecek ve içecek temin edildi.

PCR testi yapıldı

   Suçüstü yakalanan 30 mülteciye, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nün avlusunda Güzelyurt Sağlık Ocağı ekibi tarafından PCR testi de yapıldı.

30 mülteciyle birlikte

3 kişi daha tutuklu

   Olayda suçüstü yakalanan 30 mülteci, tekne Kaptanı Ferdi Şener, Kaptan Yardımcısı Veysel Dağlı ve tekneyi sahilde beklediği tespit edilen Talip Dönmüş tutuklandı. Tutuklular bugün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılacak.

   Öte yandan olay yerinde kırmızı renk bir araç içerisinde bekleyen kişi ise polisi görünce kaçtı… Araba plakası bilinen şahıs, her yerde aranıyor.

Mülteciler güvenli

bir yere yerleştirildi

   İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle mültecilere güvenli ve sağlık koşullarına uygun geçici süre konaklayacakları misafirhaneler sağladığını açıkladı.

   Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

   “Polisin ‘dur’ çağrısına uymayıp hafif yaralanan gemi kaptanı ve bir mülteci, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavilerinin ardından müşahede altına alınmıştır. Yakalanan 30 mülteci, Uluslararası Mülteci Hakları göz önünde bulundurularak, Covid-19 testleri yapılıp sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardından geçici süre kalacakları sağlık koşulları uygun misafirhanelere nakledildi. Mültecilerin iaşe ve ibate ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli çalışmada tamamlandı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75