banner6

Durum çok vahim!

banner37

Durum çok vahim!
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, ülkemizde peş peşe yaşanan zamlar nedeniyle maliyetlerin sürekli arttığı, hayvancının dayanacak gücü kalmadığı, bu nedenle devlet desteğinde ısrarcı olduklarını bildirdi.

   Bir süre önce eyleme giden hayvancılar, konuyu yeniden görüşmek için perşembe günü Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile tekrar masaya oturmaya hazırlanıyor.

   KIBRIS’a konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, “Durum çok vahim” diyerek, perşembe günü Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile görüşeceklerini ifade etti.

   Naimoğulları, büyükbaş hayvancının maliyetlerinin yükseldiğini, küçükbaş hayvancının da ocak ayından bu yana doğrudan gelir desteğini almadığını anımsatarak, bu görüşme sonucunda talepleri karşılanmazsa eylem kararını yineleyeceklerini vurguladı.

   Naimoğulları, elektrik, akaryakıt ve çiğ süt fiyatlarında destek beklediklerini hatırlatarak, üreticileri üretimden koparmanın yerli üretimi sonlandıracağını ve 2-2.5 ay sonra fabrikaların süt, otellerin de turistlere yedirecek et bulamayacağının altını çizdi.

“Tarım bütçesinde tek kuruş para kalmadı”

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, geçen hafta Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile toplantı yaptıklarını, sıkıntılarına bir çözüm bulmaları konusunda taleplerini yinelediklerini belirtti.

   Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın bu hafta Türkiye ile ekonomik protokol imzalayacağını ifade ederek, 350 milyon TL’lik ek bütçe talep edildiğini vurguladı.

   235 milyon TL’lik tarım bütçesinde ‘tek kuruş para’ kalmadığını belirten Naimoğulları, “Bütçe yok, ek bütçe sunulması lazım diyorlar, hep aynı kelimeleri duyuyoruz” dedi.

   Naimoğulları, muhataplarının Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olduğunu anımsatarak, sürekli olarak görüşmeler yaptıklarını ve bir çözüm sunulmadığı için yorulduklarını söyledi.

   Perşembe günü Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile görüşeceklerini ifade eden Naimoğulları, bu görüşme sonucunda talepleri karşılanmazsa eylem kararını yineleyecekleri kaydetti.

   Naimoğulları, büyükbaş hayvancının maliyetlerinin yükseldiğini hatırlatarak, küçükbaş hayvancının da ocak ayından bu yana doğrudan gelir desteğini almadığını vurguladı.

   Doğrudan gelir desteğinin ne zaman ödeneceğinin belli olmadığının altını çizen Naimoğulları, elektrik, akaryakıt ve çiğ süt fiyatlarında destek beklediklerine dikkat çekti.

“Hayvancı kendi ürettiği ürünün fiyatını artıramıyor”

   Naimoğulları, henüz herhangi bir açılım yapılmadığı için hayvan üreticilerinin desteklenmediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

   “Hayvancının sütünün yarısı süt borsasında imalatçılara çok uygun fiyata satılıyor. Kasap, etin fiyatını arttırır, imalatçı, süt ürünlerinin fiyatını arttırır, aracılar fiyatlarını arttırır. Hayvancının maliyeti ortada olmasına rağmen hayvancı kendi ürettiği ürünün fiyatını arttıramıyor. Bütün ürünler yüzde 300-400 zamlanmışken, hayvancı nasıl üretime devam edecek? Bu anlayışla nereye gideceğiz?”.

  Bir torba yemin 350 TL olduğunu hatırlatan Naimoğulları, akaryakıtın geçen yıl bu zamanlarda 4.30 TL iken şimdi 20 TL olduğunu anımsattı.

   Naimoğulları, günümüz şartlarında gıdaya ulaşmanın çok zor olduğunu vurgulayarak, dünyanın her yerinde temel gıda maddelerine zam uygulandığını, bu nedenle de ithal ürünlerin daha çok pahalı olduğunu belirtti.

   Bu şartlarda ürün ithal edemeyeceğimizi ifade eden Naimoğulları, üreticileri üretimden koparmanın yerli üretimi sonlandıracağını hatırlattı ve ‘yerli üretim desteklenmeli’ çağrısını yineledi.

“Sadece 1 mezbahada günde 100 tane büyükbaş hayvan kesiliyor”

   Naimoğulları, sadece bir mezbahada günde 100 tane büyükbaş hayvan kesildiğini açıklayarak, bunların içinde hamile olan ve süt veren hayvanlar da olduğunu kaydetti.

   Bunun çok ciddi bir durum olduğunu söyleyen Naimoğulları, “Hayvancı bu işten vazgeçti demektir” şeklinde konuştu.

   Mustafa Naimoğulları, şunları kaydetti:

  “Tarım Bakanlığı, para yok, ek bütçe lazım deyip zamana oynarsa, bu ülkede hayvancı kalmayacak. 2-2.5 ay sonra fabrikalar süt, oteller de turistlere yedirecek et bulamayacak. Durum bu kadar vahim.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110