Dürüst adaylara oy verilmelidir

banner37

BES eski başkanları ve şimdiki başkanı, beldelerini iyi yöneten ve halkı memnun eden belediye başkanlarına başarılar diledi ve halka dürüst adaylara oy vermeleri yönünde çağrıda bulundu.

Dürüst adaylara  oy verilmelidir
banner87

Tünay MERTEKCİ

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) eski Başkanları Savaş Bozat ve Ulus Arpalıklı ile şimdiki Başkanı Mustafa Yalınkaya, yaklaşan yerel yönetimler seçimleri hakkında konuşarak, halka hizmet eden adayların kazanmasını arzuladıklarını kaydetti.

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, halkın ödediği vergilerin doğru yatırımlara gittiği sürece, belediye başkanlarına ellerinde gelen desteği vereceklerini vurguladı.

Yerel yönetimlerin siyasi olmadığını kaydeden BES eski Başkanı Ulus Arpalıklı, “rozetleri bir tarafa bırakalım” şeklinde konuştu.

Belediye başkanlarının bundan sonra daha iyi ve daha fazla halkın beğenebileceği beldeler yaratması yönünde ümidi olduğunu söyleyen BES eski Başkanı Savaş Bozat ise tüm adaylara başarılar diledi.

 

Yalınkaya: İlkelerimize göre mücadele edeceğiz

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, geçmişi unutmadan, son 5 yılda Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ne noktadan ne noktaya geldiğinin görülmesi gerektiğini belirtti.

5 yıl önce maaş ödeyemeyen bir belediyenin bulunduğunu söyleyen Yalınkaya, belediyenin kaynaklarının peşkeş çekilmiş durumda olduğunu vurguladı.

Bugünkü Lefkoşa Belediyesi’nin borcunun da geçmişe dayandığını dile getiren Yalınkaya, kendilerinin sendika tarafı olarak istikrar istediklerini söyledi.

Mafya düzeninin bir daha geri gelmemesinin ve usulsüz ihalelerle peşkeşin olmamasının bekçisi olacaklarını ifade eden Yalınkaya, “çalışan maaşını alacak” dedi.

Lefkoşa halkının her geçen gün kaliteli hizmeti almak zorunda olduğuna dikkat çeken Yalınkaya, şu ana kadar mevcut başkan Mehmet Harmancı’nın ve Demokrat Parti adayı Gencay Eroğlu’nun sendikalarını ziyaret ettiğini belirtti.

Tüm adaylara kapılarının açık olduğunu belirten Yalınkaya, söyledikleri ilkeler doğrultusunda her zaman mücadele edeceklerini belirtti ve bu ilkeler doğrultusunda çalışacak başkanların da arkasında olacaklarını belirtti.

“Halk oy vereceği belediyenin geçmişiyle bugününü kıyaslasın”

Bütün belediyeler için aynı durumun geçerli olduğunu ifade eden Yalınkaya, halkın oy vereceği belediyenin geçmişini kıyaslaması gerektiğini belirtti.

Tüm bunların halk tarafından göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapan Yalınkaya, yarınların nasıl şekilleneceğini halkın düşünmesi gerektiğini belirtti.

“Halkımıza ricam doğru teşhis koyup doğru noktada oylarını kullansınlar” şeklinde konuşan Yalınkaya, bu şekilde belediyelerin her türlü zorluğu aşabileceğini ifade etti.

“Örnek vermek gerekirse Lefke’de çekler karşılıksız havada uçuşurdu, çalışanlar maaş alamazlardı” şeklinde konuşan Yalınkaya, son 3 buçuk yıldan bugüne bakıldığında, yatırımlarını yapan, sosyal güvencelerini yatıran geleceğe emin adımlarla yürüyen bir belediyenin ortaya çıktığını belirtti.

Kim olursa olsun, hangi siyasi rozetle gelirse gelsin, Lefkoşa Belediyesi’ni eski haline döndürmeyeceklerini ifade eden Yalınkaya, “döndürmemek için de elimizden geleni yapacağız” dedi.

Yalınkaya, halkın ödediği vergilerin doğru yatırımlara gittiği sürece de belediye başkanlarına ellerinde gelen desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

Bozat: Toplum olarak yozlaştık

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) eski Başkanı Savaş Bozat, Lefkoşa Belediyesi’nde 10’uncu seçimini yaşadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Lefkoşa Belediye Başkanı olduğu dönemden beri bütün başkanlarla çalıştığını söyleyen Bozat, tüm partilere ait tüm adayların söylemlerinde hep aynı şeyleri duyduğunu kaydetti.

Bozat, “artık inandırıcı gelmiyor” diyerek, toplum olarak yozlaştığımızı belirtti ve adayların genel olarak hep aynı şeyleri söylediğini ifade etti.

Tüm adayların “kanalizasyon sorunu kalmayacak, park bahçeler yapılacak, çevre yeşillenecek” şeklinde konuştuğunu söyleyen Bozat, “peki başka bir şey duydunuz mu?” şeklinde konuştu.

Bu sorunların neden bitmediğini düşündüğünü söyleyen Bozat, 32 senedir Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içinde olduğunu, hep bu sorunların biteceğinin konuşulduğunu vurguladı.

Vatandaşa sürekli vaat verildiğini, durumların hep bu şekilde gelip geçtiğini dile getiren Bozat, adayların televizyon programlarına çıktığını, onları izlemekten usandığını çünkü adayların ne söyleyeceklerini bildiğine dikkat çekti.

Adayların söylediklerinin büyük bir kısmını da yapmayacaklarını söyleyen Bozat, bu yüzden de kendilerini dinlemediğini söyledi.

Hangi belediye olursa olsun hep aynı şeylerin konuşulduğunu belirten Bozat, halkın sosyal ilişkiler kısmının artırılmasını istediğini ifade etti.

“Lefkoşa bir nebze olsun kurtarıldı”

Halkın da bu sorunları dile getirmekte haklı olduğunu söyleyen Bozat, temizlikte, kısmen park bahçelerde sorunlar olduğunu ifade etti.

Böyle bir kısır döngünün ilerlediğini belirten Bozat, 19 belediyenin durumunun çok kötü olduğunu söyleyerek, zamanında Lefkoşa’da sorunları çok seslendirdiklerini ifade etti.

Lefkoşa’nın bir nebze olsun kurtarıldığına değinen Bozat, sorunları hem çalışanların hem de Lefkoşa halkının ödediğini kaydetti.

Hükümetin de belediyeler reformunu biran önce geçirmesi gerektiğine dikkat çeken Bozat, belediyelerin yetkilerinin artırılması gerektiğini belirtti.

Bugünkü yasaya göre belediye başkanlarının görevlerinin kısıtlı olduğunu söyleyen Bozat, belediyelere sorumluluk verilmesi gerektiğini ve maddi gücünün artırılması gerektiğini belirtti.

Başkanları da çok sıkı denetim altında tutmak gerektiğini ifade eden Bozat, “vatandaşı nasıl belediyeler cezalandırırsa, merkezi hükümetler de belediyeyi cezalandırabilirse, bu halk daha iyi hizmet alabilecek” dedi.

Lefkoşa’da bir “kımıldanma” olduğunun inkar edilemeyeceğini kaydeden Bozat, o dönemlerin artık geride kaldığını belirtti.

“İnşallah bundan sonra daha iyi ve daha fazla halkın beğenebileceği beldeler yaratır belediye başkanları” diyen Bozat, tüm adaylara başarılar diledi.

Sosyal düzenin de Lefkoşa Belediyesi’nde devam ettiğini dile getiren Bozat, çalışanlar adına memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Arpalıklı: Proje üretene saygım var

BES eski Başkanı Ulus Arpalıklı, proje üreten kişilere saygısının olduğunu ifade etti. 

Kendisinin gözlemlediği bazı şeyler olduğunu kaydeden Arpalıklı, daha önce Lefkoşa Belediyesi’nde başkanlık yapmış insanların dönüp şimdi acımasızca eleştiriler yaptıklarını kaydetti.

Belediyede 25 yılını doldurduğunu dile getiren Arpalıklı, bir emekçi olarak konuştuğunu kaydetti ve “Lefkoşa için bence mevcut başkana bir şans daha verilmesi lazım” dedi.

4 sene önce, şu anki başkanın çok büyük enkaz içinde olan belediyeyi devraldığını söyleyen Arpalıklı, bugün mevcut başkanın belediyeyi ayakları üzerine kaldırdığını ifade etti.

“Yanlışlar yok mu? Mutlaka vardır” diyen Arpalıklı, iş yapan insanların hata yapabileceğini, hata yapmayanın iş yapmayan olduğunu söyledi.

Arpalıklı “iş yapan insanlar mutlaka hata yapacaktır” diyerek bakıldığı zaman, hem mali, hem yatırım amaçlı, hem de personel ve idari olarak huzurlu duruma gelindiğini ifade etti ve tüm bunların çok iyi duruma geldiğini söyledi.

Bir istikrar sağlandığını kaydeden Arpalıklı, daha da iyi olacağına inandığını söyledi ve Mehmet Harmancı’ya bir şans daha verilmesi gerektiğini belirtti.

“Rozetleri bir tarafa bırakalım”

Genel olarak bütün belediyelerde de görüşünün aynı olduğunu ifade eden Arpalıklı, bulunduğu beldeye hizmet eden ve çalışanlarıyla uyum içerisinde çalışan, barışık olan başkanların seçimi kazanması gerektiğini dile getirdi.

Tüm bunların tersini yapan, beldeye hiçbir şey yapmayan, çalışanlarıyla barışık olmayan, belediye başkanlarının ise o koltukta oturmaması gerektiğini dile getiren Arpalıklı, belediyeler reformunun tamamen merkezi hükümetin bir sorunu olduğunu kaydetti.

Belediyeler reformunun mutlaka olması gerektiğini dile getiren Arpalıklı, ülkemizde 28 belediyenin olduğunu kaydetti ve “bence 28 belediye sayıca çoktur, merkezi belediyeler kurulması lazım” dedi.

Bunun hükümetler tarafından birkaç kez denendiğini ifade eden Arpalıklı, bunun gerçekleşemediğini söyledi.

Belediyelerinin sayısının indirilmesinin, belediyelerin borçlarının “bitti, düzeldi” anlamında olmayacağını kaydeden Arpalıklı, bunun bir süreç istediğini belirtti.

Ekonomik bakımdan güçlü olanın herkesten bir adım önde olacağını kaydeden Arpalıklı, “ekonomimizi düzeltmemiz lazım ve belediyeler reformunu illaki hayata geçmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Belediye seçimleriyle ilgili KKTC halkına ricada bulunan Arpalıklı, “lütfen olaylara bir bütün olarak baksınlar ve hiçbir zaman siyasi bakmasınlar” dedi.

Yerel yönetimlerin siyasi olmadığını kaydeden Arpalıklı, bugüne kadar da belediyelerin siyasetin kurbanı olduğunu belirtti.

“Rozetleri bir tarafa bırakalım” şeklinde konuşan Arpalıklı, takım tutar gibi parti tutmaktan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.  

Arpalıklı, “yerel yönetimlerde mutlaka çalışana ve belde halkına faydalı olana, dürüst ve ilerici aydın insanlara oy versinler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER