banner6

Dürüst: Lapta-Alsancak yolu yapılacak

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Lapta-Alsancak yolunun yapılmasına yönelik olarak oluşturulan sivil inisiyatifi kabul ederek, görüştü.

Dürüst: Lapta-Alsancak yolu yapılacak
banner99

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, sivil insiyatif adına kabulde yaptığı konuşmada, Lapta – Alsancak yolunun yetersizliği nedeniyle bölgenin turizm yatırımcıları tarafından tercih edilmez duruma geldiğini söyledi. Namsoy, yolun, bölge halkı ve turizm bölgesi olması nedeniyle büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade ederek, Lapta – Alsancak yolunun bir an önce çift gidiş-çift geliş yol olarak düzenlenmesi talebinde bulundu.

Yolun yapımı için yaklaşık 6 yıl önce ihaleye çıkıldığını ve bazı sorunların yaşanması dolayısıyla yıllardan beridir bir türlü projenin hayat bulmadığını kaydeden Namsoy, geçtiğimiz günlerde Karayolları Dairesi Müdürü ile yaptıkları görüşmede, karayolları açısından bir sorun bulunmadığını, sadece bazı ötelemelerle ilgili sorunların var olduğu yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

Namsoy, yolun bu kadar yılda yapılamamasının sorumluluğunun Kemal Dürüst’te olmadığının altını çizerek, “Göreve geldiği günden bugüne birçok projeyi hayata geçirmesi, benim de bizzat katıldığım yol açılışları gerçekleştirmesi ve verdiği sözleri yerine getiren bir bakan olması nedeniyle Lapta – Alsancak yolunun neden yapılamadığı sorusunun cevabını almak adına bu ziyareti gerçekleştiriyoruz” dedi.

Fuat Namsoy ayrıca geçtiğimiz günlerde Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ile birlikte yapmış oldukları basın toplantısına da değinerek, kendilerinin sorunların istişareyle çözümlenebileceğine inandıklarından bakanla görüştüklerini söyledi. Namsoy, “Ataser ise daha farklı bir eylem düşüncesi taşımasından dolayı bizlerle birlikte bu görüşmeye katılmamıştır. Bizler size inanıyoruz ve konu ile ilgili olarak düşüncelerinizi almak istiyoruz” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst de konuşmasına, bakanlığın bugüne kadarki icraatları ile ilgili bilgi vererek başladı.

Dürüst, 2017 ve 2018 yılının, karayolları açısından bir atılım yılı olacağını daha önceki konuşmalarında vurguladığını belirterek; “7 Temmuz tarihinde, Gönyeli Boğaz yolunu açıyoruz.

Temmuz sonu veya Ağustos başında, Gönyeli Çemberi kaçış yolları projesini tamamlıyoruz. Yılların özlemi olarak nitelendirilen Akıncılar yolu projesini tamamlayarak, halkımızın hizmetine sunduk. Gönyeli çemberinden Girne merkezine kadar olan yolun yenilenmesi, Acapulco kavşağından Girne Merkezi’ne kadar olan yol projesi, Girne Dağ Yolu olarak bilinen Değirmenlik Dağ yolu yenileme projelerimizin ihaleleri tamamlanmış, sözleşmeleri imzalanmış ve çalışmalar hemen başlama aşamasında olan projelerimizdir” dedi.

Ankara'ya gidilecek

Dürüst, Lapta – Alsancak yolunun, kendileri açısından önemli bir yol olduğunun altını çizerek, “8 Haziran Perşembe sabahı, saat 10.15 uçağı ile Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ‘un da bulunacağı bir heyet ile, Ankara’ya giderek, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile Lapta – Alsancak yolunu konuşmaya ve çözmeye gidiyoruz. Sayın Namsoy’unda haberi yoktu, şimdi basın huzurunda kendisiyle paylaşıyorum” dedi.

Lapta’nın, Alsancak’ın ve Karşıyaka’nın kendileri için KKTC’deki diğer bölgelerden bir farkı olmadığını belirten Dürüst, yarın yapacakları Ankara ziyaretinde, TC Ulaştırma, Denizcilik ve  Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile sadece Lapta – Alsancak – Karşıyaka yolunu görüşmek amacıyla bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

Bakan Dürüst, Lapta-Alsancak yolunun tamamlanması ile birlikte, birçok yolun da rahatlayacağını, hem bölge halkının hem de bölgede bulunan turizm yatırımlarına ulaşımın daha da rahatlayacağının bilincinde olduklarının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104