banner6

'Dürüst ve hoş görülü bir insandı'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eski başbakanlardan merhum Mustafa Çağatay’ın, mütevazı kimlik ve kişiliğini hiç değiştirmediğini, dürüst ve hoş görülü bir insan olduğunu söyledi.

'Dürüst ve hoş görülü bir insandı'
banner150

banner150 banner150

Akıncı, Çağatay’ın 28’innci ölüm yıldönümüde Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde konuştu.

Çağatay’ı bir kez daha kaybediliş  gününde bir kez daha saygıyla ve rahmetle andıklarını belirten Akıncı, “Kaybediliş diyorum çünkü bu normal bir ölüm olmadı. Onu gerçekten yollarda kaybettik. Evinin hemen yanı başında, eviyle iş yeri arasındaki o kısa mesafede kaybettik. Adına trafik cinayeti mi diyelim trafik terörü mü diyelim, ne dersek diyelim hak etmediği bir kaybediliş oldu bu” dedi.

O günün acılarını yeniden deşmek için bunları söylemediğine dikkat çeken Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazen birini anlatmak için kitaplar sığmaz. Ama bazen de 3-5 kelimeyle de onu anlatmak mümkün. Bana göre Mustafa Çağatay herşeyden önce bir insandı. Ben onu öyle tanıdım öyle sevdim. Bir insandı; başbakanlık da yaptı, milletvekilliği de yaptı, parti liderliği de yaptı. Ama mütevazı kimlik ve kişiliğini hiç değiştirmedi. Hep aynı insan olarak kaldı. Dürüsttü, hoş görülüydü. Hatta bazılarımıza göre aşırı sabırlıydı. Bunu da şikayet vesilesi de yapardık. Ben belediye başkanıydım, o başbakandı. Bu aşırı sabrı karşısında isyan ettiğimi çok iyi hatırlarım. Ama o mütevazı, sevecen, hoş görülü, karşısındakini sabırla dinleyen, sabrını hiç tüketmeyen kimliğini hiç bozmadı. Geride ailesine maddi bir servet bırakmadı. Ama öylesine manevi bir zenginlik bıraktı ki, sanıyorum ailesinin nesilden nesline yetecek ve artaracaktır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104