banner6

Duvarı renklendiren düğmeler

banner37

Arasta'daki Yeşil Gazino Sokağı’nın hemen girişindeki görüntü, turistlerin ilgisini çekiyor. Derviş Yağcıoğlu, dükkânında 1955'de yapılan düğmeler bulunduğunu ancak tek bir tanesinin bile ganimet olmadığını vurguladı. Yağcıoğlu, fark edilmesi ve çarşıya farklı renk gelmesi için sokağın girişindeki dükkânın sahibinden izin alarak duvarını düğmelerle süslediğini ifade etti.

Duvarı renklendiren düğmeler
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Arasta'daki Yeşil Gazino Sokağın hemen girişindeki duvarı süsleyen düğmeler herkesin ilgisini çekiyor.

Özellikle turistler, bu düğmelerin fotoğrafını çekmeden oradan ayrılmıyor.

Derviş Yağcıoğlu, duvardaki düğmelerin hikâyesini KIBRIS Gazetesi'ne anlattı.  Dükkânının ara sokakta olması nedeniyle dikkat çekmediğini kaydeden Yağcıoğlu, fark edilmesi ve çarşıya farklı renk gelmesi için sokağın girişindeki dükkânın sahibinden izin alarak duvarını düğmelerle süslediğini ifade etti.

Yağcıoğlu, duvara asılı düğmeleri gören birçok kişinin dükkânına giderek, düğme ya da benzeri ürünler aldığını belirtti.

1955'de yapılan düğmeler var...

Dükkânında 1955'de yapılan düğmeler bulunduğunu söyleyen Yağcıoğlu, ancak tek bir tanesinin bile ganimet olmadığını vurguladı.

Yağcıoğlu, 1974 öncesinden Zakko isimli bir Rum ve Diran isimli bir Ermeni'nin düğme satışı yapıp, onların da babasının yakın arkadaşı olduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Savaşın ardından Türk tarafında kalan bazı ürünler çok düşük fiyatlara satılıyordu. Ancak babam arkadaşlarının mallarını alıp, satmak istemedi.  Dükkânımızda 1955'te üretilen düğmeler var. Bunların tek bir tanesi bile ganimet değil”.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 09:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104