Duyarsızlık devam ediyor

banner37

Yetkililerin günlerdir “sokağa çıkmayın” çağrılarına rağmen, bazı duyarsız kişiler Lefkoşa sokaklarında gezmeye devam etti

banner87
Duyarsızlık devam ediyor
banner90
banner99

GURUPLAR HALİNDE GEZİYORLAR… Başkent Lefkoşa’da dün yine bazı bölgelerde vatandaşların dolaştığı gözlemlendi. Özellikle Girne Kapısı’nda yer yer 3’lü – 4’lü gruplar halinde gezen kişiler de objektiflerimize takıldı. Yollarda ise her geçen gün araç sayısı azalmaya devam ediyor.

BAZI DAİRELER AÇIKTI… Sosyal Sigorta Dairesi ile Gelir ve Vergi Dairesi personeli dün de çalıştı. Sosyal Sigortalar Dairesi gelen vatandaşı içeriye almayarak işlem yapmadığını söyledi, Gelir ve Vergi Dairesi ise az da olsa gelen vatandaşın işlemlerini yapmaya devam etti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Korona virüsüne karşı alınan tedbirler çerçevesinde Bakanlar Kurulu’nun vatandaşa ‘sokağa çıkmayın’ çağırısının üzerinden bir hafta geçti. Yaklaşık bir haftadır ülkede hayat neredeyse durdu. Marketler, eczaneler, benzinciler ve fırıncılar gibi işletmelerin dışında tüm esnaf ve özel iş yerleri kapılarını Bakanlar Kurulu kararı ile kapattı. Aynı şekilde cuma günü alınan kararlar doğrultusunda 4 gündür kamu ve belediyeler de zorunlu olmadıkça personel çalıştırmıyor.

Ancak sokaklarda oluşan manzaralar ise bazı kesimlerin hâlâ ülkede bulunan tehlikenin farkında olmadığını gözler önüne serdi. Günlerdir birçok yetkili tarafından yapılan “sokağa çıkmayın” çağrılarına rağmen sokakta bazı duyarsız kişilerin rahatlıkla dolaştığı gözlemlendi.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın tehdidine rağmen günlerdir gözlemlenen ve basına yansıyan olaylar eleştiri odağı oldu. Girne Turizm Limanı’nda yaşanan yolcu kalabalığı, ilk günlerde marketlerde kalabalık kuyruklar oluşturan vatandaşlar, ikazları dikkate almayarak piknik yapan vatandaşlar ve yolcu taşıyan otobüsler gibi birçok olay yaşandı..

Duyarsızlık devam ediyor

Başkent Lefkoşa’da dün yine bazı bölgelerde vatandaşların dolaştığı gözlemlendi. Özellikle Girne Kapısı’nda yer yer 3’lü – 4’lü gruplar halinde gezen kişiler de objektiflerimize takıldı.

Marketlerde ise ilk iki gün yaşanan izdiham yerini sessizliğe bıraktı. Vatandaş artık günlük alışverişini yapmak için marketleri ziyaret ediyor. Market çalışanları kasa başına eldivenini, maskesini takarak geçiyor, dezenfekte için gerekli ilaçları ise kasasında tutarak, gün içinde sık sık kullanıyor.

Yollar boştu

Bu arada, Lefkoşa’da dün sokakların birçoğu boştu, ilk günlere göre azalan araç sayısı da gözden kaçmadı. Eczane ve marketlerin bulunduğu sokaklarda ise azda olsa hareket olduğu gözlemlendi. Lefkoşa’nın normal günlerde en kalabalık trafiği olan Girne Kapısı, Dereboyu ve Metropol gibi bölgelerde bile tek tük seyreden araca rastlandı.

Bazı bankalar ATM’leri dezenfekte etti

Öğlene kadar hizmet veren bankalarda çalışan personel ise aynı marketlerde olduğu gibi eldiven maske takarak önlemini almış durumda. Banka çalışanları banka içerisine işlem yapılabilecek kadar kişi alıyor ve gerekenden fazla kişi var ise dışarıda bekletiyor.

Bunun yanında banka personelinin kapı önündeki ATM’yi antibakteriyel ilaçlarla dezenfekte etmesi objektiflerimize yansıyan diğer bir olay oldu. Vatandaş, tüm bankaların ATM’lerini dezenfekte etmesi gerektiğini söyledi.

Bazı daireler işlem yapmaya devam etti

Başkent Lefkoşa’da bazı devlet dairelerinde personel çalıştığı gözlemlendi. Sosyal Sigorta Dairesi’nde personel çalıştı, fakat dıştan işlem yapmaya gelen vatandaşlar geri çevrildi. Öte yandan Sosyal Sigorta Dairesi’nin online işleme geçtiği ve 1 Nisan’a kadar sağlık karnesi sorgulanmayacağı duyuruldu.

Gelir ve Vergi Dairesi personeli de dün iş başındaydı. Az sayıda da olsa bazı vatandaşların işlem yapmak için daireye girdiği objektiflere yansıdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75