E-ticareti sevdik

banner37

e-ticaret, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler bir hâl aldı. Kişi ya da şirketler artık yurt dışı alışverişlerini online olarak yapmayı tercih ediyor. Bunun en büyük kanıtı ise yurt dışından ülkemize gelen koli ve paketler. Ülkeye aylık ortalama 19 bin küçük paket, 2 bin civarı da koli geliyor

banner87
E-ticareti sevdik
banner90
banner8

19 BİN KÜÇÜK PAKET, 2 BİN DE KOLİ… Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan e-ticaret şekli ülkemizde de rağbet görüyor. Posta Dairesi’nden alınan bilgiye göre, ülkemize yurt dışından aylık ortalama 19 bin civarı küçük paket ve 2 bin civarı da koli geliyor. Ayrıca yurt içinde de bazı şirket ve işletmelerin online olarak aldığı siparişleri de adrese teslim ettiği biliniyor. Ayrıca çeşitli kargo şirketleri aracılığı ile de ürün getiriliyor.

“EN ÇOK SİPARİŞ ÇİN’DEN”… Posta Dairesi Müdürü Hasan Şentürk, özellikle Çin’e çok ciddi oranda siparişler verildiğini kaydetti. Şentürk, küçük paketler için Posta Dairesi’nin 3 TL ücret ve mesaj gönderilmesi durumunda da ayrıca 2 TL aldığını kaydeden Şentürk, büyük koliler ve aynı kişiye sürekli küçük paket gelmesi durumunda konuyla Gümrük Dairesi’nin ilgilendiğini belirtti

Ceren ÖZBİL


Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ticaret şekli de değişti. Birçok kişi ya da şirket, yurt dışından getirmek istediği ürünleri artık yurt dışına gidip almak yerine internet üzerinden sipariş etmeye başladı.


Bu durum Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de yaygın bir hal aldı.


Posta Dairesi’nden alınan bilgiye göre, ülkeye yurt dışından ayda ortalamam 19 bin civarı küçük paket ve 2 bin civarı da koli geliyor.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Posta Dairesi Müdürü Hasan Şentürk, özellikle Çin’den çok ciddi oranda siparişler geldiğini anlattı.


Şentürk, küçük paketler için Posta Dairesi’nin 3 TL ücret ve mesaj gönderilmesi durumunda da ayrıca 2 TL aldığını, büyük koliler ve aynı kişiye sürekli küçük paket gelmesi durumunda da konuyla Gümrük Dairesi’nin ilgilendiğini belirtti.

“Yurt dışından e-ticaret yoluyla getirilen ürünlerden gümrük ücreti alınıyor”


Posta Dairesi Müdürü Hasan Şentürk, posta, mektup, koli, havale ve taahhütlü gönderilerin Posta Dairesi’nin faaliyetleri içerisinde olduğunu söyledi.


Şentürk, teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet alışverişlerinin başladığını belirtti ve bunun dünyada çok büyük bir yayılım içine girdiğini ifade etti.


e-ticaretin başladığına dikkat çeken Şentürk, bizim ülkemizde bu tür alışverişlerin posta aracılığı ile yapıldığını kaydetti.  Hasan Şentürk, ülkeye e-ticaret yoluyla ayda yaklaşık 19 bin civarında küçük paket ve 2 bin civarında da koli geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:


“Eğer bir kişiye küçük bir paket gelmişse, onun 3 TL’lik bir ücreti vardır. Eğer paketle ilgili mesaj da atılmışsa 2 TL de mesaj için ücret alınır ve toplam 5 TL olur.

  Koliler içinse gümrük memurları karar verir.  Ayrıca küçük paketler aynı kişiye sık sık geliyorsa ya da bir haftada 10 ya da 15 tane gelmişse, yine gümrüğe gider. Çünkü artık o konu ticarete dönmüştür”.

“Daha çok Çin’den getiriliyor”


Şentürk, ülkeye daha çok Çin’den ürün getirildiğini belirterek, şunları söyledi:


“48 saat içinde zaten Koronavirüs kalmaz. Gemi ile geldiği için de zaten zaman alıyor.  O süreç içerisinde de paketlerde Koronavirüs kalmadığı söyleniyor.  Posta olarak terminal dediğimiz alanlar var. Bu alanlar postaların geldiği, durduğu ve daha sonra tekrar hareket edip, başka bir yere gönderildiği alanlardır.


Çin’den gelirken durduğu birçok ülke var. Birçok terminalde duruyor. Belli bir süreç geçiyor. O ülkelerde nasıl bir sistem uygulanıyor bilmiyoruz”.

“Uçakla gönderim daha pahalı”


Ülkede iki tür gönderi olduğunu belirten Şentürk, bunlardan birinin gemi ile, diğerinin de uçak ile olduğunu ifade etti.


Gemi ile gönderilenler için daha düşük ücret verildiğini kaydeden Şentürk, uçak ile gidenler içinse daha yüksek ücret ödendiğini belirtti.  Şentürk, gemi ile gidecek olanların Mağusa Limanı’na, uçak ile gidenlerin ise Ercan Havaalanı’na gittiğini söyledi.


Hasan Şentürk, geliş için de aynı uygulama olduğunu belirtti.

“Pademi süreci nedeniyle her yerin kapandığı dönemde de hizmet verdik”


Posta Dairesi Müdürü Hasan Şentürk, pandemi sürecinde bankaların açılmasının ardından Posta Dairesi’nin de hizmete geçtiğini kaydetti ve pul ihtiyacı için Posta Dairesi’nin açık olması gerektiğini söyledi.


Bu nedenle bir düzen kurarak pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 09.00 ile 12.00 saatleri arasında sadece damga pulu satışı yaptıklarını kaydeden Şentürk, “Bu satışı bankalara ve maliyeye yaptık. Çünkü onlar işlem yapmaktaydı” dedi.

  Şentürk, Posta Dairesi’nin sadece 10 gün kapalı kaldığını belirtti.

“Güney’den gelen emeklilik çeklerini ulaştırdık”


Hasan Şentürk, Posta Dairesi’nin, insanlara güneyden gelen emeklilikleri konusunda da yardımcı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


“Pandemi süreci içerisinde biz güneyle de temasa geçerek o çekleri de iki kez aldırdık.


Ledra Palaca Otelin orada yetkililerle buluşarak çekler alındı ve ardından da dağıtım yapıldı.


Evlerine kadar bu çekleri ulaştırdık. Bu süreç içerisinde biz durmadık”.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75